בואו בנים - סיור תנועתי בגונן ובמורן
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

בואו בנים 

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 1.5.2009

 

מבקרים בגונן. מהלך משמעותי לקליטת חברים חדשים
בגונן ובמורן עושים שכונת הרחבה. ומבקשים לאזן עם קליטה לתוך הקיבוץ של 30 חברים חדשים (גונן), ו-25 במורן

 

הסיור השבועי של מזכיר התנועה וצוותו נערך השבוע בקיבוצים גונן ומורן. על ארגון הסיור שקדו מלווי הקיבוצים, אורי הדרי ועמרם לוטן, והשתתפו בו גם צמרת הארגון האזורי משקי גליל עליון.

הביקור בשני הקיבוצים כלל סיור רגלי, מפגש עם ממלאי תפקידים וחברים, מצגת חמש-שנתית עם נתונים על הקיבוץ מבחינה דמוגרפית וכלכלית, העלאת ודיון על הצגת בעיות עמן מתמודד הקיבוץ והירתמות התנועה לפתרונן.

 

בגונן, שמייסדיו הם בוגרי תנועת "הצופים", ממלאי התפקידים במשק ובקהילה הם חברי הקיבוץ. הקיבוץ מתנהל לפי מודל "רשת ביטחון", ואוכלוסייתו מונה 320 נפשות, מתוכם 104 חברים בלבד, השאר ילדים ותושבים. על מנת לשנות מציאות דמוגרפית עגומה החל הקיבוץ מהלך של שכונת הרחבה, קטנה יחסית, ומהלך משמעותי של קליטת חברים חדשים, 30 מתוכם מתוכננים להתקבל לחברות במהלך 2009. הביקוש הגבוה הפתיע לטובה את ההנהגה, שנתקלת ב"בעיה" של מציאת פתרונות דיור בתוך הקיבוץ למתעניינים. הכנסות הקיבוץ נשענות על עבודת חברים, חקלאות, תיירות, מוסך ויזמויות זעירות, הפנסיה המשולמת לגמלאים כבר טיפסה מעל למינימום המתחייב בתקנות סיווג הקיבוץ המתחדש. בעיות שהועלו להיעזר בתנועה הן במערכת חשמל שלא עומדת בצריכה, בתשתית כביש היקף צר מלהכיל, ועוד.            

 

מורן קיבוץ צעיר וקטן. מורנצ'יק. עם אוכלוסייה של 210 נפשות, בתוכה 48 חברים בלבד. 74 בתים בשכונת הרחבה נמכרו כלחמניות טריות וכעת החל הקיבוץ תהליך אסטרטגי אותו מוביל שי גרוסמן (גשר הזיו) שמרכזו "שינוי כיוון" לקליטת חברים חדשים לתוך הקיבוץ וחיזוק האגודה השיתופית. התהליך האסטרטגי שמטרתו להפוך את הקיבוץ אטרקטיבי לבניו שעזבו, כולל   שיוך דירות ונכסים יצרניים, הסדרת פנסיה, והכשרת קרקע עבור בנים לבנייה בשטח הקיבוץ. 

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים