השטח מדבר - אנשי אגף רכזים מלווי קיבוצים מסכמים שנה
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
עמרי כנען

השטח מדבר

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 7.4.2009

 

ליווי שוטף והשתתפות בהנהלות קיבוצים, לצד כתובת לפניות פרטניות של חברים. אנשי "השטח" - אגף רכזים מלווי קיבוצים מסכמים שנה

 

אגף הרכזים - מלווי קיבוצים ארגן והוציא לפועל במהלך שנת 2008 ביקור של צוותי היגוי תנועתיים ב-130 קיבוצים, תוך התמקדות בחודשים האחרונים בקיבוצי עוטף עזה. את הנתון מסר עמרי כנען (גן שמואל), מנהל האגף, בישיבת מזכירות התנועה השבוע.

 

בסקירה על פעילות 11 "הרכזים" באזורים השונים אמר כנען, כי תשומת לב רבה ניתנה לליווי וסיוע לקיבוצים במשבר, לשיתוף פעולה בין קיבוצים, והנעה וגיבוש הסדרים פרטניים. הרכזים פועלים מול הנהלות הקיבוצים להפנמת המשבר הכלכלי – תוך הדגשת הצורך בניהול אחראי וזהיר.

 

ועד ממונה זה פאסה

 

בדיון השתתפו גם ליאת פאר (מלווה בצפון), איציק עוז ויענקלה שצרנסקי (דרום ומשקי יהודה) שסיפרו על עבודתם בליווי הנהלות קיבוצים והיותם וכתובת לפניות פרטניות ומצוקות של חברים. נדבך משמעותי בעבודתם הוא השתתפות קבועה בכ-100 קיבוצים (ביניהם 40 קיבוצים המוגדרים "בסיכון") כחברים בוועדים ממונים, הנהלות כלכליות, צוותי שיוך, שינוי, עזרה הדדית, "תקציב הוגן", "רשת ביטחון", ועדים מנהלים, משאבי אנוש, הנהלות מפעל וצוותי בוררות פנימיים. בהקשר לוועדים ממונים, חשף כנען כי בראשית חודש אפריל מסיימים פעולתם שלושה ועדים, בתיאום עם מזכיר התנועה ומשרד רשם האגודות, וקיבוצים אלה חוזרים לניהול עצמי. כך ייוותרו 14 קיבוצים בלבד - לעומת 30 בשנת 2004 – שמתנהלים תחת ועד ממונה של רשם האגודות השיתופיות. 

 

"ייבול" 2008 כולל גם ארגון שמונה כנסים אזוריים בנושא הפנסיה, בשיתוף מזכירי התנועה, אגף החברה והמחלקה המשפטית, פעילות ב-6 פורומים אזוריים של מנהלי קהילה ומזכירי קיבוצים, פעילות נמרצת לסייע לגזבר התנועה בנושא גביית מסים תנועה מהקיבוצים, ופעילות חדשה יחסית - יצירת חיבורים בין קיבוצים מסייעים ומסתייעים. הדגש כעת הוא חיבורים בין קיבוצים ב"עוטף עזה" לקיבוצים בעורף.

 

בסיום סקירתו אמר עמרי כי חברי אגף הרכזים- מלווי קיבוצים רואים עצמם כחוליית הקשר הפורה של התנועה עם הקיבוצים והחברים בשטח.

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים