היעד: להחזיר עטרה ליושנה - גובשה תוכנית להעצמת השפעת המגזר הקיבוצי וערכיו בצה"ל
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
יואב מרגלית

היעד: להחזיר עטרה ליושנה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 5.4.2009

 

גובשה תוכנית להעצמת השפעת המגזר הקיבוצי וערכיו בצה"ל

 

הקמת פורום מילואימניקים והמלצה לקיבוצים לאפשר הטבות המעודדות שיות בצבא הקבע ובמילואים, אלה שתיים מתוך שורת החלטות של פורום תנועתי שמתכנס מעת לעת במטרה לבחון דרכים "להחזיר עטרה ליושנה" העצמת השפעת המגזר הקיבוצי וערכיו על דמותו של צה"ל.

 

בפורום שותפים בין היתר ולוולה, מזכיר התנועה, יואב מרגלית (מחלקת הביטחון), אבשלום וילן, אבי אהרונסון (מחלקת החינוך), יואל מרשק (משימות), אייל רייז (השומר הצעיר), ירון רם (תא"ל מיל., מעגן מיכאל) ובני בשן (משואות יצחק).

 

בפתיחת המפגש אמר יואב מרגלית כי גם היום, כמו בעבר, רואה התנועה הקיבוצית את השיות הצבאי שליחות לאומית, ובשמירה על כבוד האדם וטוהר הנשק ביטוי לערכים המבטאים את חוסנו של צה"ל. להנחלת ערכים אלה בצה"ל אנו מצפים שכמה שיותר בני קיבוץ ישאפו ויתנדבו לשירות משמעותי ולמסלולי פיקוד בהם ההשפעה על דמות הצבא רבה.

 

בפגישה נדונה המציאות בבתי הספר הקיבוציים, בתנועות הנוער ובפוטנציאל מתנדבי שנת השיות. כפועל יוצא, הוחלט על כניסה למספר מישורי פעולה: עם קבוצת מתנדבי שרתי שנת השירות - טיפוח המגזר כקבוצה מובילה לשירות משמעותי ויציאה לקצונה, המשך פעילות הסברה ב-46 בתי ספר אזוריים קיבוציים, כנסים אזוריים למדריכי הנעורים בקיבוצים בנושא השירות בצבא, שיתוף מחלקות חינוך ונוער במועצות אזוריות ככתובת לפניות ותיווך בין מחלקת הביטחון לבנים בקיבוצים, והגדרת תפקיד של מלווה למשרתים בצבא קבע ובמילואים, על מנת שתהיה למשרתים כתובת לפניות ועזרה בקשר עם הקיבוץ.

 

במישור נוסף, יחסי הקיבוץ עם בניו בקבע, הועלו הצעות להמליץ לקיבוצים לעודד את השירות בקבע ובמילואים באמצעות הטבות (סבסוד שכר דירה בקיבוץ, פטור מתשלום מס קהילה על תקופת המילואים), גיבוש פורום מילואימניקים מהקיבוצים, יצירת קשר עם הקצינים בקבע, ומפגש בקיבוצים בהם קיימת בעיית מוטיבציה לשירות צבאי.

 

לאתר מחלקת הביטחון
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים