יש מתנדבים? דרושים קיבוצים שיקלטו מתנדבים
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
מתנדבים עם עגל. צילם: דוד עינב
יש מתנדבים?

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 16.3.2009

 

 

ביקוש ער ל'חוויה ישראלית' בקיבוץ - 1500 מתנדבי חו"ל הגיעו לקיבוצים ב-2008. התנועה מחפשת קיבוצים שיחזרו להשתתף בתוכנית

 

יש עדיין מתנדבי חו"ל בקיבוצים. עובדה. "יבול" 2008 מסתכם בכ-1500 צעירים שהגיעו למספר חודשי התנדבות בישראל, התארחו ועבדו ב-35 קיבוצים, וחוו את "החוויה הישראלית". בשנה שעברה הגיעו המתנדבים ממדינות ארה"ב, אנגליה, גרמניה, דרום קוריאה, יפן, אקוודור, ונצואלה, קולומביה, דרום אפריקה ושוודיה. רינה קרן (כפר מנחם), רכזת תוכנית מתנדבי חו"ל בקיבוצים מסבירה כי הביקוש כיום גבוה, אבל הוא מושפע ישירות מהמציאות הביטחונית בישראל.

 

התנודות בביקוש מושפעות ישירות מדיווחים בתקשורת הזרה על פיגועים או ירי קסאם לתוך ישראל. הבנות ה"תהדיה" בין ישראל לחמאס, למשל, יצרו שקט בדרום וזרם של מתנדבים. שבירת ההבנות. חידוש הירי ומבצע "עופרת יצוקה" הביאו אפקט הפוך.

 

ראשית תוכנית ההתנדבות לפני 44 שנים. התעצמותה לאחר מלחמת ששת הימים עם אלפי צעירים יהודיים מהעולם שבאו מדי שנה להזדהות עם ישראל. עד היום עברו את "החוויה הישראלית" בקיבוצים למעלה מ-350,000 מתנדבים. גם היום המותג "קיבוץ" אטרקטיבי ו"נמכר" טוב בחו"ל. העדות לכך היא שהביקוש לבוא שגדול מההיצע - כמות קיבוצים שיכולים לארח מתנדבים.

 

ביקוש גדול, היצע מוגבל

 

מרבית המתנדבים מגיעים לאחר יצירת קשר ראשונית באינטרנט. רבים שמעו על התוכנית דרך חברים שביקרו בעבר, ובני משפחה שהתנסו בעצמם בחוויה הקיבוצית.

 

בחודשים האחרונים אנו מתמודדים במציאות של עודף ביקוש להגיע ולהתנדב עם מחסור בקיבוצים המקבלים מתנדבים. בשנת 2008 הצלחנו "לגייס" חמישה קיבוצים נוספים לקחת מתנדבים, וצמצמנו בכך רשימת המתנה שהלכה והתארכה של צעירים שביקשו קיבוץ והזדהות עם ישראל.

 

מה "מרוויח" קיבוץ שמשתתף בתוכנית?

המתנדבים מביאים עמם שמחת חיים, גיוון תרבותי ורוח צעירה, עניין נוסף לצעירי וצעירות הקבוץ, ומסייעים בעבודות שונות, בחלקן זמניות, מה שמאפשר לחברי הקיבוץ עבודה קבועה. אנחנו רואים בתוכנית ציונות אמיתית. דרכה נחשף פן יפה של מדינת ישראל בפני צעירים מהעולם, אשר בחזרתם הביתה לארצם "משמשים" מעין אוהדים של ישראל. ידוע לנו על בוגרים רבים של התוכנית שחוו חוויות חיוביות של ישראל והקיבוץ, והפכו למעין "שגרירים של רצון טוב" עבור המדינה. וכאשר אלה מגיעים לתפקיד בעל השפעה בארצם, זיכרונותיהם החיוביים משפיעים על פעילותם כלפי ישראל. צר לי לומר שמדינת ישראל, קרי משרד החוץ, טרם הפנים זאת ולא השכיל לנצל את הפוטנציאל העצום הטמון בבוגרי התוכנית והשפעתם במדינות העולם.

 

ומה השנה?

מתחילים עוד שבוע, בשיתוף עם מכון החגים "שיטים", כינוסים אזוריים למתנדבים מקיבוצים שונים, בהם נלמד על מקורות ישראל, הארץ והחברה הישראלית, ונסיים במפגש חברתי, בירה ובשר "על האש". הכנס הראשון יתקיים בעין גב, בהשתתפות 120-150 מתנדבים מקיבוצים בצפון. בנוסף, אני ממשיכה לחפש קיבוצים נוספים שיחזרו לקחת מתנדבים, הביקוש מחייב זאת. כמו כן, נעסוק בפיתוח תוכניות נוספות עבור צעירים מחו"ל, הרוצים להגיע לארץ ולקיבוץ, נמשיך בדו שיח עם משרד הפנים על מנת להקל בכמה נהלים ביורוקרטיים לגבי המתנדבים, ובקשר עם משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה בכל הקשור לתוכנית מתנדבי חו"ל.

 

לאתר המתנדבים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים