אזהרת רווח - אגף הכלכלה ואיגוד התעשייה יוזמים כנסים לייעוץ והתמודדות עם המשבר הפיננסי
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
דורון סט
אזהרת רווח

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 9.3.2009

 

אגף הכלכלה: קיטון משמעותי בהכנסות קיבוצים מתעשייה וחקלאות. יוזם בשיתוף איגוד התעשייה כנסים לייעוץ והתמודדות עם המשבר הפיננסי

 

 

 

התנועה ואיגוד התעשייה יקיימו סדרת כנסים אזוריים, לאור המשבר הכלכלי המתרחש בשוק העולמי והמקומי. על כך מסר דורון סט, מנהל אגף הכלכלה בתנועה הקיבוצית.

 

בסקירה בפני פורום מזכירות התנועה הקיבוצית אמר סט כי לתהליך של שחיקת שערי המטבעות בסוף 2007, קריסת בנקים ו"מחנק" אשראי, וצניחה חדה של כ-40% בביקושים למוצרי תעשייה קיבוצית בשווקי חו"ל, השפעה נרחבת על הקיבוצים. "קיטון כה משמעותי בהכנסות עוצר צמיחה שחשנו בכלכלה הקיבוצית, ויוצר מציאות ש-30 עד 50 קיבוצים יזדקקו להסדרי חוב חדשים כתוצאה מאי-יכולת עמידה בהחזרי חובות לבנקים או לארגון האזורי", הזהיר סט.

 

מדברים מהשטח

 

הדגש בכנסים, הסביר סט, יהיה בהצגת דוגמאות מ"השטח", התמודדות נכונה ואחראית של הנהלת מפעל או קהילה במציאות משברית נוכחית. מטרה נוספת היא לעורר מודעות למשבר גם במערכת הקהילתית ועסקיה, לבחון מחדש השקעות מתוכננות, ולספק "טיפים" לקבלת אשראי. כנס בצפון ייועד לקיבוצי עמק הירדן וגליל עליון, כנס שני לקיבוצי מילואות ועמק יזרעאל, שלישי לקיבוצי גרנות ורביעי למשקי הדרום, הנגב והרי יהודה.

 

מסקירתו עולה כי הסקטורים שנפגעו הכי קשה הם תחום הרכב ומוצרים נלווים, פלסטיקה, ותחום מוצרי חקלאות ומים. בחקלאות הביטוי הוא קריסת שווקי רוסיה ואנגליה, קיטון של 50% בביקושים ליצוא מוצרי חקלאות וכתוצאה מכך סכנה של הצפת שוק מקומי בעודפי יצוא, וקיצוץ מכסות מים. המשמעות לקיבוצים היא קיטון משמעותי בדיבידנדים והעברות לקיבוצים בסוף 2008, השפעה על תקציבי קהילה, על שירותים ועל מימוש השקעות מתוכננות.

 

"אף אחד לא יודע עד מתי יימשך המשבר", סיכם סט, "חשוב להגיב בזמן אמת באומץ, להגביר פיקוח ולפעול לפי תקציב רבעוני גם בקהילה", סיכם. הודעה על מועד ומיקום הכנסים תימסר בהקדם.

 

לאתר אגף הכלכלה
לאתר איגוד התעשייה הקיבוצית
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים