תרבותניק 2009: חמוש באקורדיון ולפ-טופ - כנס שנתי לרכזי תרבות ב-16-17 למרץ
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

תרבותניק 2009: חמוש באקורדיון ולפ-טופ

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 4.3.2009

 

מימין: תלמה, ריקי

בכנס הארצי לרכזי תרבות בקיבוצים יחברו פעילות מסורתית עם פיתוח עסקי, חשיבה יצירתית, אסטרטגיה ניהולית ושיווק

 

הכנס השנתי לרכזי תרבות בקיבוצים (16-17/3 במלון כנסים בשפיים) יתמקד השנה במתח שבין שימור מסורת להתחדשות, והשלכותיה על הקהילה הקיבוצית. 

את הכנס מארגנות ריקי רז ותלמה להב - המטה לתרבות בתנועה הקיבוצית. "היום הראשון יוקדש לדיונים והרצאות של מרצי המדרשה באורנים ומכון החגים "שיטים" על החג הקיבוצי - סרח עודף או ערך עודף, מסורת מול התחדשות. בערב- מרתון מופעים באמצעות אמנות לעם, ו"טעימות" של מקצבים אל תוך הלילה. היום השני יתחיל עם ברכתו של מזכיר התנועה, ולוולה, ובהמשך - התמקדות בכלי ניהול לרכז התרבות - הרצאות על ייעוץ ופיתוח עסקי, חדשנות ויצירתיות כאסטרטגיה ניהולית, יצירת ערך מוסף בפעילות תרבות בקיבוץ, מצוינות אישית וארגונית, ודרכי שיווק פעילות תרבות בעידן תקשורת ההמונים.

 

למה דווקא "מסורת מול חדשנות"?

ריקי: רכזי התרבות פועלים בתקופה של מציאות משתנה - שינויים באורחות החיים, קליטה, הרחבה ומסורת שנשחקת. הם עומדים לא פעם בפני שאלות והתלבטויות איזו פעילות להשאיר, על מה מוותרים ומה משאירים, מה מעניין ואטרקטיבי עבור חברים, ואיך להתאים פעילות למציאות של היום. האתגר הוא מציאת שביל הזהב בכדי שכמה שיותר חברים ישתתפו וימצאו עניין בפעילויות תרבות, אותן אנו רואות כמעצימות ומלכדות קהילה". 

תלמה: את היום השני בחרנו להקדיש להעצמה, העשרה וכלים יישומים לעבודתו של רכז התרבות. הצורך ב"כלים" נובע מכך שמרבית רכזי התרבות בקיבוצים לא הוכשרו לתפקיד, המזמן התמודדות עם קשיים וגורם לשחיקה מרובה. בנוסף, יוצגו למשתתפים מופעים חדשים, הכרות עם אמנים וריקודים אל תוך הלילה.

 

מה הקשר שלכן ל"שטח"?

תלמה: אנו מנהלות קשר קבוע ומתמיד עם כ-125 רכזי תרבות בקיבוצים שונים. הקשר מתבטא בליווי והדרכה, ייעוץ והעברת חומרים, עזרה בקשר מול מוסדות מדינה, ומפגשים אזוריים בהם נדונים נושאים שעולים מהשטח, מהווים מעין קבוצת תמיכה להתייעצות, מסירת מידע ומתן "טיפים" של רכז תרבות אחד למשנהו.

ריקי: יש בהתכנסויות הללו, השנתית ואלה שבאזורים חשיבות וערך מוסף מעבר לתכנים שמוצגים בהם. הערך המוסף הוא קשרים שנוצרים בין רכזי תרבות, חילופי רעיונות לפעילות, העלאת דילמות ודרכים להתמודדות נכונה עם שאלת מקומו של רכז התרבות במרקם החיים הקיבוצי. 

 

להזמנה לכנס ופירוט סדר היום - לחצו כאן
לאתר המטה לתרבות
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים