הנח"ל ממשיך לזרום - אגף המשימות סייע בהרגעת המשבר בגרעיני הנח"ל בבסיס בערד ופרשת הסרטן
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
מולי אקשטיין

הנח"ל ממשיך לזרום

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 24.2.2009

 

לפני שלושה שבועות געשה המדינה, עשרות בני גרעיני נח"ל הודיעו באמצעות מכתב לרמטכ"ל על סירובם לשרת בבסיס טירוני הנח"ל ליד העיר ערד בדרום. לטענתם, אזור הבסיס מסרטן את השוהים בו. במכתב לרמטכ"ל הצהירו כי יפרו חתימתם לנח"ל, ויתנדבו ליחידות אחרות ובלבד שלא לשרת ליד הבסיס "החשוד".

 

אגף המשימות, שאמון מטעם התנועה הקיבוצית על ליווי וקשר עם גרעיני נח"ל, נכנס לתמונה. פגישה שנערכה עם בני הגרעינים לפני שבועיים, "שיחה ארוכה ונוקבת" כהגדרת אנשי המשימות -  יואל מרשק, תאו קמינר ומולי אקשטיין - נדונו טענות הנחלאים ומנגד תביעה בלתי מתפשרת כי יש לבטל את המכתב ולאפשר לצה"ל לסיים בדיקת הטענות. לאחר סבב שיחות נוסף עם החבריא החליטו אלה לחזור בהם. תרמו לכך גם נציגי חיל הרפואה בצה"ל שנפגשו עם בני הגרעינים ודיווחו להם על מסקנות ביניים של צוות מיוחד, בו שותפו גם נציגי הורי החיילים. במסקנות הצוות לא נמצא קשר ישיר בין מקרי הסרטן לבין אזור הבסיס. בתגובה לכך כתבו בני הגרעינים -  "נשרת על פי פקודות צה"ל, אולם נחכה בדריכות למסקנות סופיות של צוות הבדיקה, ועל פיהם נפעל".

 

יואל מרשק, מרכז אגף המשימות אומר: "אני רואה בטיפול של האגף הצלחה גדולה שנבעה ממהירות התגובה, שת"פ עם צה"ל, ליווי מסור ואחראי של מדריכי הגרעינים בעיקר מקיבוץ יראון, היגיון בריא ואחריות של המתגייסים החדשים".

 

לאתר אגף המשימות
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים