במשגב עם מחכים לבשורה - סיור הצוות התנועתי
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

במשגב עם מחכים לבשורה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 18.2.2009

 

בכניסה למשגב עם

רשמים מביקור התנועה בקיבוץ הצפוני שנוסד בתאריך של יום הצהרת בלפור

 

שער הכניסה למשגב עם מאויש על ידי חייל. תזכורת למציאות, למיקומו של הקיבוץ סמוך לגדר, מטר מלבנון. נפגשנו בקיבוץ עם ממלאי תפקידים - ריי (מנהלת קהילה), יעקב (מנהל עסקי), איקה (רכזת תרבות ומזכירה טכנית), וחברים - אורה, עפר, רפי ואריה. את הביקור ארגנו אורי הדרי ועמרם לוטן, מלווי קיבוצים מטעם התנועה. הצוות התנועתי כלל את המזכיר, ולוולה, את רבקה וילנד מאגף החברה, עמיקם מהמטה לצמיחה דמוגרפית, אבי אהרונסון מהחינוך, ומייקל לניר שמארגן שותפויות בין קיבוצים.

 

המפגש במועדון נפתח בסקירה קהילתית - מערכת החינוך, רמת הפנסיה (מראשית 2009 מגיעים ל"פנסיית הבסיס" המתחייבת), פעילות תרבות (שוקקת, כהגדרתם), וצמיחה דמוגרפית (הרחבה קהילתית, וקליטה לחברות - לקראת הפרצלציה לשיוך דירות).

הקיבוץ הקטן (213 נפשות, 71 חברים) סיים אומנם הסדר חובות, אולם החל משנת 2006 כמעט כל אמצעי הייצור משועבדים לחוב - למשקי גליל עליון.  

 

קיבוץ משגב עם נוסד ב-2.11.1945, יום הצהרת בלפור. מול החרמון ומעל כפר גלעדי ועמק החולה עלו לעודיסה קומץ צעירים נלהבים חדורי אמונה, אך גם חששות להקמת היישוב החדש. כדי לא להמשיך ולקרוא למקום בשם הזר עודיסה הוצע השם משגב עם כסמל לפעולתם הנשגבת בימים ההם. גרעיני המייסדים באו מהנוער העובד, הכשרת גבעת השלושה, הכשרת הפלמ"ח ובמהלך השנים גרעיני מחנות העולים והנוער העובד.

משגב עם הינו קיבוץ מתחדש, הממשיך לשמור על חיי קהילה משותפים ומערכות שירותים פנימיים במסגרת ההסדר, שולם במזומן.

לקיבוץ תעשייה (בבעלות משותפת), תיירות, בריכת שחייה מחוממת, חקלאות ומספר יזמויות זעירות.

מטרות עיקריות לעשור הקרוב הן חיזוק החוסן הקהילתי, צמיחה דמוגרפית: הן בהרחבה והן באכלוס היישוב הוותיק, ויצירת מקורות פרנסה והכנסה נוספים.

בדיון התבטאו חברים כי מאז כניסת ברמן לתפקיד חל שינוי חיובי, בעיקר באופן ההסתכלות החיובית לעתיד. הבעיה היא שיישום פתרונות לקשיי פרנסה ודמוגרפיה נראים רחוקים עדיין. הערכה שתוך 6-7 שנים קיבוץ משגב עם יוכל להחזיר אליו חלק מהנכסים הכלכליים. יש הנהלה טובה.

 

ולוולה ציין לטובה שיפור במצב הכלכלי ובתשלום פנסיה לגמלאים. אמר כי יש לקיים חשיבה ייחודית על משגב ומנרה עקב מיקומם ומורכבות בעיותיהם. ולוולה הציע להתקשר עם המטה התנועתי לצמיחה דמוגרפית בכדי לאתר מצטרפים לקיבוץ, והחליט לקיים דיון בשיתוף אגף הכלכלה בנושא איתור מקורות פרנסה למשגב עם.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים