בין דן לאילות - זרקור על פעילותו של מבקר התנועה - משה תרשיש
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
משה תרשיש
בין דן לאילות

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 16.2.2009

 

זרקור על פעילותו של מבקר התנועה - משה תרשיש. לצד דוחות ביקורת על אגפי ומחלקות התנועה, יוצא ל"שטח", לתדרך ולייעץ לוועדות ביקורת בקיבוצים

 

"ביקורת פנימית הינה פעילות בלתי תלויה ואובייקטיבית... מסייעת לארגון להשיג את מטרותיו לשם הערכה ושיפור האפקטיביות של תהליכי ניהול סיכונים, בקרה, פיקוח ושליטה"governance) ). את המוטו הזה  מנסה משה תרשיש (52, יפעת), מבקר התנועה הקיבוצית, להנחיל לגופי התנועה, ובחודשים האחרונים, ביתר שאת, לשווקו להנהגות ולוועדות ביקורת בקיבוצים. 

 

תרשיש נכנס לתפקיד לפני כשנה וחצי, לאחר שהחליף את עליזה בורנשטיין, לה הוא זוקף "פעילות מבורכת בהטמעת "רוח הביקורת" בתנועה ופעילויותיה, תוך שימת דגש על ביקורת בונה ומקצועיות". בחודשים האחרונים מרבה תרשיש בגיחות ל"שטח", לקיבוצים. סיכום ביניים מראה מפגשים עם 40 ועדות ביקורת בקיבוצים, עם מזכירים ומנהלי קהילה. היציאה לקיבוצים מהווה לדבריו נדבך נוסף, משמעותי, בתפקידו, ומימוש החלטת ועדת הביקורת התנועתית שהטילה עליו התמקדות "בקידום הביקורת הפנימית בקיבוצים", תגובה לנתון שרק ב-40% מהקיבוצים קיימת ועדת ביקורת. את היציאה לביקור וביקורת בקיבוצים הוא מתאר כ"חלק מחשיבה שונה שמתבצעת כיום בבית התנועה בדומה לפעילויות נוספות - יותר קשר עם ומול קיבוצים.  

 

מה כולל תפקידך ?

בתחילת עבודתי התמקדתי בלמידת הארגון על שלוחותיו, ואחר כך בקיום ביקורת על ובמסגרות השונות של "בית התנועה" - אגפים ומחלקות, לגופים כמו להקת המחול הקיבוצית והתזמורת הקאמרית הקיבוצית, מכון החגים "שיטים", קרן קמ"ע, והוצאת הקיבוץ המאוחד.

מבקר התנועה כפוף לוועדת ביקורת תנועתית ולמועצת התנועה. בראשות ועדת הביקורת, שהתכנסה בשנה האחרונה חמש פעמים, עומדת מיכל וינברג (מסילות). חבריה הם מיכל שצקי (מגן), נעם קדמן (אייל), לארי שוורץ (מעגן מיכאל), גדעון כספי (משמר העמק), איציק כהן (בית-אלפא) ומאיר ברק (גלאון).

 

מה למדת על ועדות הביקורת בקיבוצים ?

יש ועדות שעובדות יפה מאוד, יש שמתקשות. גם תדירות ההתכנסות משתנה. אני יכול לסווג שלושה טיפוסי קיבוצים - כאלה שאין בהם בכלל תרבות ארגונית של ועדת ביקורת, כאלה שהייתה בהם ועדה ועקב אירוע כלשהו היא התפרקה והקיבוץ חרד מהקמת חדשה, והסוג השלישי הם קיבוצים בהם פועלת ועדה אך זו צריכה עזרה. בכל אחד משלושת טיפוסי הקיבוצים יש לי עניין לסייע.   

 

במה אתה תורם לועדות ?

לפגישה עם ועדת הביקורת בקיבוץ חשיבות רבה לדבריו, הן בהעברת מידע, והן במתן 'טיפים' לחברי הוועדה, למען שיפור ויעילות עבודת ועדת הביקורת בקיבוץ. ליווי הוועדה כולל פגישות עם מנהלי הקהילה, הסבר על חשיבותה של ביקורת הפנים - הן להנהלה והן לחברי הקיבוץ, הכנת תקנון ביקורת, הכנת תקציב לוועדה, בחירת יו"ר וחברי ועדה. התהליך ארוך ונמשך מספר חודשים אך בסופו של דבר הן ההנהלה והן החברים חוזים בפעילות ועדת הביקורת וחשיבותה למנהל תקין בקיבוץ.

איש המקצוע של ועדת הביקורת היה ונשאר "המבקר הפנימי". לקיבוצים אני מציע שמות של מבקרים, אנשי מקצוע, שעובדים בקיבוצים. תפקידי הוא מסירת מידע בלבד, אינני עוסק בהמלצה על מבקר זה או אחר. בנוסף, אני מבקש לראות עצמי 'שומר הסף' של קיבוצים בפני מקרים בהם אני חש כי המבקר לא עשה עבודתו נאמנה מכל סיבה שהיא", מדגיש תרשיש.

 

איך אתה פועל להגביר מודעות לתחום?

חלק מרכזי הוא העלאת מודעות לנושא הביקורת, ומסירת עדכונים. לשם כך הוקם "אתר הביקורת" בתוך "אתר הקיבוצים" באינטרנט, וכדי לשמור על קשר עם יושבי-ראש ועדות ביקורת בקיבוצים אני שולח מכתב מדי חודש ובו עדכוני מידע, חידושי חקיקה ותקנות, ותזכורת על פעילויות. פעילות נוספת שעשינו השנה היא סמינר הדרכה ושיתוף בדילמות ליו"ר ולחברי ועדת ביקורת בקיבוץ ובתאגידים קיבוציים.

 

ולסיום, אתה נהנה בתפקידך ?

אני מרגיש זכות שנפלה בחלקי לסייע במקומות בהם נדרשת עזרה. זו תחושה מרוממת נפש להגיע בשמונה בערב לקיבוץ בדרום לישיבה של ועדת ביקורת, להרגיש את החשיבות שהחברים מיחסים לכך ששליח ציבור מגיע לביתם, זו הנאה גדולה ומחויבות בצדה. אני חש שליחות לייעץ, ללמוד, ולהסביר איך הדברים נעשים אולי קצת יותר טוב - אין סיפוק יותר גדול מכך בעבודתי בתנועה", אומר תרשיש בכנות.

קיבוצים שטרם העבירו מידע על פעילות ועדת ביקורת מוזמנים לעשות זאת לכתובת bikoret@tkz.co.il . או להתקשר ישירות ל- 052-3204520

לאתר מבקר התנועה

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים