סקר: בכמחצית מהקיבוצים סבורים שיש לחדש ולרענן מנהגי אבלות וטקסי קבורה בקיבוצים
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

סקר: בכמחצית מהקיבוצים סבורים שיש לחדש ולרענן מנהגי אבלות וטקסי קבורה בקיבוצים: במרבית הקיבוצים משפחת הנפטר היא אשר קובעת את תכני הטקס

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 3.2.2009

 

ממצאי הסקר הוצגו היום ביום עיון שנערך בבית התנועה הקיבוצית

 

התמורות באורח החיים הקיבוצי מגיעות גם לבית הקברות - לטקסי קבורה ואבלות בקיבוץ, טקסים ייחודיים בהם נעשה שילוב של טקסטים מהשירה העברית החדשה, סיפור חייו של הנפטר ודברי פרידה והספד של המקורבים.

 

סקר שביצעו מרכז "הוויה" והמטה לתרבות בתנועה הקיבוצית מגלה כי במרבית הקיבוצים משפחת הנפטר היא כיום הקובעת העיקרית את תכני האבלות וזהות מנחה הטקס בלוויה, בשבעה, ביום השלושים וביום השנה לפטירה. בעבר היה הקיבוץ נותן הטון העיקרי בקביעת תכני האבלות.

 

מהסקר, שהוצג היום ביום עיון שנערך בבית התנועה הקיבוצית בתל-אביב, עולה כי קרוב למחצית הקיבוצים (45%) רואים צורך בחשיבה מחודשת וריענון נוסחי אבלות הנהוגים היום בקיבוצים - הן במישור המסורתי-תרבותי והן בנהלי הליווי הפסיכולוגים והקהילתיים של המשפחות האבלות. הצורך לשינוי עולה מכך שב-70% מהקיבוצים יש עדיין נוסח קבוע ללוויה, ל"שבעה", ל"יום השלושים" והשנה לפטירה. ב-60% מהקיבוצים הכתובת ללווי אבלים היא עדיין מזכיר הקיבוץ או מנהל קהילה, וב-40% הטיפול הוא של ועדת אבלות או עובדת סוציאלית וגורמי רווחה.

 

דיתי דגני פלג, מנהלת מרכז "הוויה" הסבירה את ממצאי הסקר בכך שהמציאות המשתנה בקיבוצים משפיעה גם על טקסי האבלות. למשפחה האבלה יש מקום מרכזי יותר בקביעת תכני האבלות וניהול הטקסים, ולקהילה הקיבוצית תפקיד משמעותי כתומכת, מלווה ומחזקת את המשפחה האבלה.

 

"הוויה" הוקמה בשנת 1996 כארגון מלכ"ר לעריכת טקסי חיים ישראליים במסגרתו נערכים טקסים מגוונים מלידה ועד אבלות ברוח יהודית פלורליסטית. היא פועלת בחסות מרכז בינה של התנועה הקיבוצית והמדרשה באורנים.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים