בקיבוץ רוצים שינוי, (גם) במנהגי אבלות וקבורה
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

בקיבוץ רוצים שינוי, (גם) במנהגי אבלות וקבורה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 18.1.2009

 

ממצאי סקר מלמדים על הנהוג בקיבוצים בטקסי אבלות וקבורה. ייחשפו ביום עיון של מרכז הוויה והמטה לתרבות בתנועה הקיבוצית

 

התמורות באורח החיים הקיבוצי מגיעות גם לבית הקברות, לטקסי קבורה ואבלות. קרוב למחצית הקיבוצים (45%) רואים צורך בחשיבה מחודשת וריענון נוסחי אבלות הנהוגים - הן במישור המסורתי-תרבותי והן בנהלי הליווי הפסיכולוגים והקהילתיים של המשפחות האבלות. כך עולה מסקר של מרכז "הוויה", לקראת יום עיון שיערך ב-3.2 בשיתוף המטה לתרבות בתנועה הקיבוצית בנושא טקסי אבלות וזיכרון בקהילה הקיבוצית.

 

המזכיר הוא הכתובת: בסקר השתתפו 52 קיבוצים - שיתופיים ומתחדשים, ומהתשובות ניתן ללמוד על טקסים ומסורות, והלכי רוח הנהוגים כיום במגזר הקיבוצי בנושא מנהגי אבלות וזיכרון. דיתי דגני פלג, מנהלת הוויה, מפרטת ממצאים נוספים מהסקר: ב-70% מהקיבוצים יש נוסח קבוע ללוויה, שבעה, יום השלושים והשנה. במרבית הקיבוצים נוהגים לשלב טקסטים מהשירה העברית החדשה, סיפור חייו של הנפטר ודברי פרידה והספד של המקורבים. ברבע מהקיבוצים משתמשים ב"קדיש הקיבוצי", 30% בקדיש המסורתי, וב-45% אין מתכונת קבועה, והדבר נעשה על פי בקשת המשפחה. ב-60% מהקיבוצים הכתובת ללווי אבלים היא עדיין מזכיר הקיבוץ או מנהל קהילה, ב-30% הטיפול הוא של ועדת אבלות, וב-10% ליווי אבלים באחריות עובדת סוציאלית או גורמי רווחה. תפקיד המזכיר הוא גם הנחיית טקסי אבלות (20% מהקיבוצים), ברבע מהקיבוצים עורך את הטקס חבר מן המניין, רב (5%) אולם במרבית המקרים הדבר נקבע על פי רצון המשפחה.

 

"הוויה" הוקמה בשנת 1996 כארגון מלכ"ר לעריכת טקסי חיים ישראליים במסגרתו נערכים טקסים מגוונים מלידה ועד אבלות ברוח יהודית פלורליסטית. היא פועלת בחסות מרכז בינה של התנועה הקיבוצית והמדרשה באורנים במטרה לקדם ולפתח את תחום טקסי החיים בישראל מתוך גישה הדוגלת בפלורליזם והתחדשות יהודית. בהוויה עוסקים בלימוד, עריכת ופיתוח טקסי חיים מלידה ועד אבלות. יום העיון הקרוב הוא סנונית ראשונה לשיתוף פעולה עם מטה התרבות בתנועה הקיבוצית. כ-30 נציגי קיבוצים כבר נרשמו להשתלמות שתוקדש לאבלות, שכול וטקסים. מנחי יום העיון הם ד"ר שגית מור (עין השופט, מנהלת התוכניות של הוויה וראש החוג למחשבת ישראל בבית ברל), עו"ס דוד ניצן (ג תל"מ /הוויה), ורמי פורת (בינה / הוויה).

 

נושאי ההרצאות הם קדיש - הטקסט המסורתי מול טקסטים קיבוציים וחילוניים. מנהגי אבלות בחברה הקיבוצית, ההתאמה להשקפת עולם ולדפוסי הלוויה הקיבוצית, הכרות עם אלטרנטיבות, ויישום דפוסי ה"שבעה" בקיבוצים. יערך שיח עמיתים - הצגת מתכונות ודילמות מין השטח - התמודדות עם אבלות ככלל וטקסי אבלות, אופני ליווי אבלים, אחריות המשפחה ואחריות הקיבוץ, דפוסים טקסיים: נוסח קבוע מול נוסח משתנה, ויוצגו מודלים של מספר קיבוצים (תקנון; משאבים טקסיים; משאבים טיפוליים). כמו כן, יוסבר על טקסי אבלות כהזדמנות לשילוב חברי שכונת ההרחבה בחיי הקיבוץ.

  

לפרטים נוספים:

דיתי דגני פלג: מנהלת הוויה  052-8465968

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית 050-7677913

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים