מתנדבים מעופרת יצוקה - אגף המשימות של התנועה הקיבוצית מפעיל מתנדבים לעזרת האוכלוסייה בדרום
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

מתנדבים מעופרת יצוקה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 12.1.2009

 

יואל מרשק מתראיין לגלי צה"ל

350 מתנדבים, רובם עירונים ומקצתם קיבוצניקים, צעירים ומבוגרים, יצאו בשבוע האחרון בשליחות אגף המשימות של התנועה למשימות שונות עליהן מחליטים אנשי פיקוד העורף בערי הדרום. המתנדבים עובדים במקלטים, משחקים עם ילדים, מסייעים בבתי חולים ברזילי, סורוקה ואסף הרופא, להוסטלים שיקומיים לפגועי נפש בבאר שבע, למעון בדימונה, פנימייה ברהט, סייעו בהפעלת בני עובדים מהדרום שהתפנו לנס ציונה, הושיטו יד בקופת חולים "כללית" ביבנה, וככלל - עמדו לעזרת הרשויות המקומיות בכל מה שנדרש.

 

רותי בריל (עין גב), בימי שגרה - אחות בבית החולים פוריה. היא חיפשה להתנדב, הרימה טלפון ליואל מרשק באגף המשימות, ושובצה ליומיים במרפאת קופת חולים בבאר שבע. שוחחנו טלפונית ביום ראשון בבוקר, זמן קצר לאחר מטח גראדים ששוגרו על העיר. "היו נפילות, עכשיו כבר רגוע. אם ימשך המצב אולי אבוא גם בשבוע הבא", אמרה.

 

הדס ג'קסון (ראש העין) היא חניכת מכינה קדם-צבאית ע"ש רבין באורנים. היא ו-44 חבריה תרו אחרי עיר בה יוכלו לסייע לתושבים, שובצו בנתיבות ובין המשימות העירוניות שקיבלו הפעלת ילדים בעת שהייה במקלטים, הבאת תרופות לקשישים. "לחזק את העורף", כהגדרתה.

 

יוסי מעין חרוד מאוחד ביקש להתנדב "כמו בימי מלחמת לבנון השנייה כשחילקנו מזון במקלטי קריית שמונה". הפעם שובץ למשימה לא שגרתית- חליבות ברפת של כפר סילבר, כפר נוער ליד אשקלון. את מקומם חניכי הכפר שהוצאו מהאזור עקב המצב, לקחו את המושכות מלול, ועמיתיו - חולבים מניצנים ומשמיר, מחלק מזון מכפר מנחם, ושניים נוספים שהגיעו בהמשך השבוע.

 

בד בבד, ממשיכים באגף המשימות גם במתן סיוע הומניטרי, למשל העברת שתי משאיות מזון ושמיכות מכפר קאסם לעזה, ולשקול על הוצאתו לפועל של כנס יב' בנגב שנדחה לפני שבועיים עקב מצב הלחימה.

 

מתפננים מחוץ לטווח

 

ובינתיים, ממשיך המטה התנועתי לסייע בהפגת תושבים מהדרום בקיבוצים שמחוץ לטווח. הביקוש לארח עדיין גדול בהרבה מכמות הדרומיים שיוצאים את האזור, אומרת נוקי גולדפישר ממחלקת הביטחון, בעשרות קיבוצים מתארחים תושבים מהדרום. בגזרת "קיבוץ מארח קיבוץ", היא מציינת שזיקים, כרמיה וגברעם יצאו בסוף השבוע שעבר לקיבוצי מ.א מגילות, נערי המוסד החינוכי "שקמה" סגרו שבועיים ב"מוסד שומריה" במשמר העמק, קבוץ נירים מתארח בקבוץ משמר העמק, וקיבוץ נחל עוז מתארח בהזורע. כל המועצות האזוריות הצפוניות נרתמו לארח מהמועצות הדרומיות.

 

שת"פ עם משפחות פצועי צה"ל

 

בין פצועי צה"ל במבצע "עופרת יצוקה" גם כמה בני קיבוץ. לשמחתנו, בדרגת פציעה המוגדרת קל או בינוני. נוהל מושרש הוא שצה"ל מעדכן את מחלקת הביטחון התנועתית במקרים של פציעה קשה או נפילת חייל (חו"ח) מקיבוץ. במחלקת הביטחון מבקשים להרחיב את היריעה, ולכן שיגרו השבוע מכתב לכל הקיבוצים ובו בקשה ליידע "בזמן אמת" על כל פצוע של בן קיבוץ, חבר, או תושב בקיבוץ, גם בפציעה קלה או בינונית, עליהן לא מתקבל דיווח מצה"ל. במחלקה מסבירים זאת ברצון לסייע למשפחות, מזכירים שכל חייל שנפגע בעת שירותו הצבאי זכאי לתגמול ממשרד הביטחון ולכן חשוב "לצייד" את החייל ומשפחתו במידע הרלוונטי. עדכון ב"זמן אמת" לנוקי 0522-751575 או יואב 050-5550300

 

כוח צביקה

 

גם צביקה לוי (יפעת) שלנו בשטח. "האבא של החיילים הבודדים בקיבוצים" דואג להם (רובם עולים חדשים ממדינות שונות, 200 מהם משתתפים בלחימה), ולא פחות חשוב - מרגיע, טלפונית, בני משפחות מודאגים ברחבי העולם. השבוע ארגן בחדר האוכל של כפר עזה ארוחת סטייקים לחיילי גדוד 13 של גולני, והמשיך בחלוקת מאות חבילות שי (בעיקר ביגוד חם ושוקולדים) לחיילים בחזית.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים