בקצב הסמבה - ביקור צוות היגוי התנועה הקיבוצית בברור חיל
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

בקצב הסמבה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 31.12.2008

 

ביקור צוות היגוי התנועה הקיבוצית בברור חיל

 

גם קיבוץ ברור חיל רוצה לשנות מציאות דמוגרפית עגומה. ב-5 השנים האחרונות קיפאון מדאיג בקליטת חברים (המספר נעצר על 173). הרבה פנסיונרים, מספר הילדים בירידה. סך האוכלוסייה היא 650 נפשות, מתוכם הרבה תושבים זמניים. את הדברים שמע צוות היגוי תנועתי בסיור אותו ארגנו מלווי קיבוצי הדרום מטעם התנועה.

 

רצון וצורך בשינוי מציאות הביא את קברניטי הקיבוץ לקדם תוכנית קליטה לחברות. במקביל, מקדם הקיבוץ, בליווי המועצה האזורית שער הנגב, קליטה "בקו הכחול", הרחבה קהילתית ו"כפר יוצרים". עודד פלוט, חבר ברור חיל ומנהל המטה האסטרטגי במועצה הסביר כי לצד איוש שכונת הרחבה, מקיים הקיבוץ קשר עם כ-100 בנים, 12 כבר נרשמו להיקלט כחברים. "כפר יוצרים" מיועד לבוגרי החוגים לקולנוע, טלוויזיה ותיאטרון ממכללת ספיר שרוצים להישאר באזור. מדובר כרגע כל 20 חברים בכפר.

 

נמרוד זיו (יו"ר) דיווח כי בתוכנית משקית חדשה התאים הקיבוץ, בעיקר הודות לכספי תנובה, את גובה קצבת הפנסיה לגמלאים למתחייב בתקנות הסיווג. נוסף לבית הסיעודי במקום, מתכננים להקים גם דיור מוגן לוותיקים בברור חייל. בנושא הקרקעות, הזכיר נמרוד, כי בתקופת ההתנתקות נתקלנו במאבק על קרקע זמנית שאנחנו מחזיקים. עיקר הבעיה בנגב. קשה לומר שמול המנהל אנחנו מצליחים. אבל אנחנו בהחלט בולמים לעתים החלטות שיכולות להזיק לנו מאוד.

 

נציגי התנועה דיווחו על נושאים שמקדמת התנועה מול משרדי ממשלה. דיווחו על כנסים אזוריים בנושא תשלום קצבת פנסיה מחייבת לגמלאים, ואת מחויבות הקיבוצים לערבות הדדית. התנהל דיון על הכיוון אליו הולך ברור חיל, משהו בסגנון "מה רוצים להיות כשנהיה גדולים - האם רוצים להיות "קיבוץ" או רק "מקום שטוב לחיות בו"?

 

התנועה, אמר ולוולה, תשמח לסייע לברור חיל לקלוט חברים חדשים, מהלך בו אני מסייעים בעשרות קיבוצים. בבנייה יש לנו בעיה אמיתית. אנחנו מנסים ללכת להסדר של זכאויות בנייה שיהוו את אחד התמריצים לחזרת בנים. יש אישור של האוצר ומשרד השיכון, אך "פקידה" אחת מטרפדת את העניין. היא לא מאפשרת גם היתרי בנייה וזאת לאור הליכתנו לשיוך פנימי.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים