700 פניות לעבור מהעיר לקיבוץ טופלו השנה במטה התנועתי לצמיחה דמוגרפית
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

700 פניות לעבור מהעיר לקיבוץ טופלו השנה במטה התנועתי לצמיחה דמוגרפית

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 24.12.2008

למצב הכלכלי "בחוץ" משקל גדול בהחלטה לעבור לקיבוץ, אומרת תמי ענבר, ממחלקת הקליטה. הביקוש, מהעיר ומארה"ב (!) הוא לקיבוץ מתחדש, אך גם לשיתופי, העדפה (לא מפתיע...) למישור החוץ והרי ירושלים

 

"המצב הכלכלי "בחוץ" ישפיע בשנה הבאה על הביקוש לחזור ולהיקלט בקיבוצים. אני חשה זאת בשיחות עם המועמדים". כך מעריכה תמי ענבר (קדרים), מהמטה לצמיחה דמוגרפית בתנועה הקיבוצית. לדבריה, עדיין לא ברור אם ההשפעה תהיה ברצון לקדם מהלך מעבר לקיבוץ, או בעצירתו, כיוון שזוגות רבים חוששים מעזיבת מקום עבודה בעת הזו. תימוכין להערכתה הן פניות שמגיעות אליה גם "מעבר לים"- בעיקר מארה"ב ואירופה- להיקלט בקיבוץ. בין ה"אמריקאים" שהביעו עניין בחיי קיבוץ, גם כאלה שנפגעו כלכלית במשבר הנוכחי.

 

בסיכום שנתי שמפרסמת תמי, שמרכזת ומטפלת בפניות להיקלט בקיבוץ ועורכת כשירות לקיבוצים מבדקי הערכה, מיון והתאמה למועמדים, היא מדווחת על 700 פניות במהלך השנה האחרונה, שהבשילו ל-150 ראיונות של משפחות שהופנו לקיבוצים. במקביל, היא מדגישה, מנהלים עשרות קיבוצים מסלול קליטה ישירה, בעיקר לחברות מלאה, בעיקר של בני קיבוץ. 

   

בשנתיים האחרונות מבקשים יותר קיבוצים את עזרת המטה התנועתי בליווי מסלול הקליטה לחברות מלאה, ועזרה במיון והתאמת המועמדים. מדובר בנצר סרני, כפר בלום, מעברות, מצר, נתיב הלה, גת, עין המפרץ, עין גב, יזרעאל ובית העמק. בנוסף, שותף בפגישות עם ועדות צמיחה בקיבוצים ברקאי, שדה נחמיה, עין כרמל, אלונים, גזר, יפעת, אפיקים, עין המפרץ, פלך, כפר בלום, אורטל, יראון, עין גב וניצנים.

 

פילוח הפניות מראה עלייה בביקוש לקיבוץ המתחדש, עם ביקוש גם לקיבוץ שיתופי. עיקר הביקוש הוא לקיבוץ במישור החוף והרי ירושלים, שרובם כבר "מלאים", ורשימת ההמתנה של משפחות שממתינות רק הולכת ומתארכת.

 

לאתר המחלקה לצמיחה דמוגרפית

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים