מחלקת הביטחון השלימה סבב מפגשים בבתי הספר "הקיבוציים"
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

מחלקת הביטחון השלימה סבב מפגשים בבתי הספר "הקיבוציים"

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 9.12.2008

 

אנשיה נפגשו עם 4000 מועמדים לגיוס, ועם הוריהם, "להם חשיבות רבה מעצם היותם גורם תומך ומשפיע על בניהם". ויש עדכון מהנח"ל והגדנ"ע

 

מחלקת הביטחון בתנועה הקיבוצית סיימה סבב הסברה שקיימו יואב מרגלית ונוקי גולדפישר ב-46 בתי ספר אזוריים בהם לומדים תלמידי כיתה יא' ויב' מקיבוצים, וממושבים המבקשים להסתייע בשירותי התנועה הקיבוצית. במסגרת הסבב עברו השניים בבתי הספר, נפגשו עם כ-4,000 בני נוער בכל שנתון. יואב מרגלית מדווח כי ההתרשמות מהמפגשים מעודדת ביותר, והנוער חדור מוטיבציה ואמונה בחשיבות וצורך לשרת ולתרום למדינה בצורה משמעותית.

 

איזה נושאים אתם מעלים במפגשים?

במסגרת הפגישה עם שנתון יא' אנו עוסקים בהסברה על תהליך הבדיקות והמיונים בלשכת הגיוס. אחד הנושאים החשובים והמשמעותיים ביותר שאנו שמים עליו דגש הוא נושא האבחונים. קיים חשש להביא ולחשוף בפני רשויות הצבא את האבחונים שמא הדבר יפגע במועמד או מועמדת לשירות. אנו סבורים שהחשש מוטעה. מניסיוננו, במידה ומביאים אבחון ללשכת הגיוס מקבלים הקלות והתאמות במבחנים הפסיכוטכניים, ובכך משפרים באופן ניכר את ההצלחה במבחן, שהוא כידוע מרכיב חשוב בקביעת איכות (קב"א) המועמד לשירות. בפני שנתון יב' מוצג מיזם האבחון התעסוקתי בו החל הצבא, במטרה לתת כלי אבחון ויכולת התאמה מרבית לבנים שאינם קרביים, ולכלל הבנות למצוא את תחום העיסוק ההולם את יכולותיהם. בנוסף, אנו שמים דגש על נושא ההשתמטות, ומבהירים לנוער כי תפקידו להיות מעורב ופעיל בשיח הציבורי במטרה לחזק את דעת הקהל המוקיעה את התופעה.

 

מה עמדתך כלפי מעורבות הורים בתהליך ?

מפגשי הורים – חשיבות רבה נודעת לפגישותינו עם ההורים. במרבית בתי הספר קיימנו מפגש הסברה להורי שנתון יא' בהם אנו עוסקים בהסברה על תהליכי המיון והבדיקות בלשכת הגיוס, על מנת שיסייעו לבניהם לעבור את התהליך בהצלחה. אנו רואים במפגשים אלו תחילתו של קשר עם אוכלוסיית ההורים במטרה לייעץ ולתמוך בהם לאורך תהליכי המיונים החל בשנת הלימודים יא' ושנת יב', ודרך השירות הצבאי עצמו. לקשר עם ההורים חשיבות רבה מעצם היותם גורם תומך ומשפיע, וחשוב שיהיו מודעים לתהליכים, כולל קשיי ההסתגלות למערכת הצבאית, ולחילופין יבינו את כללי התנהלות הצבא ומגבלות היכולת שלנו כמחלקת ביטחון לשנות את החלטות המערכת הצבאית, במידה והן מתקבלות שלא לשביעות רצונן.

לסיכום, "חזרנו מהסבב בתחושה שבבתי הספר האזוריים נעשית פעילות חינוכית נפלאה המדרבנת תרומה ושרות משמעותי בצה"ל. שילוב היכולות של המחנכים, של ההורים ושלנו מבטיח הצלחה בשרות עצמו", סיכם מרגלית.

 

סרטן בנח"ל ?

לאור הפרסום בתקשורת על תחלואת הסרטן הגבוהה בקרב חיילי הנח"ל, וחשש כי הגורם לכך הוא קרבת בסיס הטירונים לבריכות השפכים של ערד, קבענו פגישה עם מפקד בסיס הטירונים, לבדיקת הנתונים - החל ממיקום הבסיס וסמיכותו למתקן, ועד לעמדת חיל הרפואה בנדון. בגמר הבדיקה נקבע האם יש מקום להתערבות התנועה בנושא.

 

אוטובוס לג'וערה

יציאת תלמידי בתי הספר האזוריים לשבוע גדנ"ע - בשנה האחרונה אנו מנהלים מאבק לבלימת המגמה לצמצום מכסת התלמידים היוצאים לשבוע גדנ"ע. לשמחתנו גם השנה הצלחנו לקבל מכסה שאינה נופלת משנים קודמות, ובסה"כ יוצאים מחצית מתלמידי שנתון יא' לגדנ"ע.

לצערנו הרב, זו השנה הראשונה שאחוז ההתייצבות של תלמידנו בבסיסי הגדנ"ע ירד מתחת ל-90 אחוזים. אנו מתכוונים לפנות להנהלות בתי הספר ולטפל בנושא, ולהבא יהיה אחוז ההתייצבות קריטריון להעדפה בקבלת ההקצאות ליציאת התלמידים לגדנ"ע.

 

לאתר מחלקת הביטחון - לחצו כאן

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש

 

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים