פרחים וחיוכים במענית - חיים חדשים במסדה
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

פרחים וחיוכים במענית - חיים חדשים במסדה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 1.12.2008

 

אמיר מימרן, מזכיר מענית, עם ולוולה

בעיצומו של סיור תנועתי במענית הפתיעו אנשי הקיבוץ את ולוולה, עם זר פרחים, וברכות על החלטתו להמשיך קדנציה השנייה כמזכיר התנועה. עקב היותו מתמודד יחיד, בוטלו בחירות לתפקיד מזכיר תנועה והקדנציה השנייה תתחיל בחודש פברואר.

 

חיים חדשים במסדה

 

לאחר שנות משבר, התאוששות וציפייה לצמיחה דמוגרפית גם במסדה. רשמים מסיור בקיבוץ של צוות תנועתי

 

צוות תנועתי בראשות ולוולה, מזכיר התנועה, ערך ביקור בקיבוץ מסדה שבעמק הירדן. הקיבוץ היה שרוי במשבר קשה שהחל לפני כ-15 שנים. כיום, לצד מציאות דמוגרפית עגומה, ניכרת התאוששות במספר תחומים, כך ניכר מפגישה עם בעלי תפקידים וחברים בקיבוץ, ומריכוז נתוני דוחות כספיים של חמש השנים האחרונות.

 

מהנתונים שהציג אורי שמיר (גינוסר), מלווה קיבוצי האזור מטעם התנועה, עולה כי מספר החברים והילדים קטן והולך ופוחת עם השנים. בכלכלה - מחזור הכנסות נמוך, קיים עודף נמוך מחקלאות, רמת חיים נמוכה של חברי הקיבוץ בהשוואה לקיבוצים מופרטים בתנועה, הון עצמי חיובי וחוב קטן יחסית ההולך ופוחת עם השנים, הנכסים נשחקים והתזרים מפעילות שוטפת נמוך מאוד.

 

אבי ברג, רכז המשק, הציב את הבעיה הדמוגראפית בראש סדר היום. במסדה 104 חברים, 36 מעל גיל 67, ממוצע הגילאים 60. סדר היום הוא טיפול בפנסיה, שיוך דירות, הסדר עם הבנקים ורשת ביטחון. נכון ל-2008 בוצע הסדר עם הבנקים וכיום אין לקיבוץ חוב לבנקים, שהסירו שיעבוד על נכסי הקיבוץ. רמת הפנסיה לחברים עומדת על 2600 ₪ מתוכה 1950 בקרן פנסיה והשאר מהתקציב השוטף. הכנסות הקיבוץ הן מאירוח כפרי, מוסך, קומפוסט, הובלה חקלאות מטעים, לול,  גד”ש, רפת חלב, ועבודת חברים.

רשת ביטחון ניתנת לאוכלוסייה החלשה - חלקה חברים וחלקה תלויים בחבר. התקשרות עם חברת "מצפן" להנעת התהליך של השיוך והצמיחה הדמוגראפית. הכנסה מהשכרת הדירות ממנת את הבית הסיעודי.

 
בואו בנים

 

בדיון על המצב החברתי הגדירו זאת מספר חברים כ"קשה ביותר", ומתאפיין בחוסר פרגון הדדי בין החברים, אותו מנסה ההנהגה לשנות על ידי הגדלת הפעילות החברתית המשותפת. ניב ליש (כנרת), מנהל קהילה, אמר כי במסדה קהילה קטנה יחסית, שעברה 15 שנים קשות. כיום מורגשת הקלה, וניכר רצון לפרוץ למציאות חדשה. מבקש להיעזר בתנועה לבחינה מחודשת של סיווג הבית הסיעודי.

 

יגאל חן ציין כי כל עוד אין ביטחון סוציאלי מלא לוותיקים, שמשמעותו פנסיה צבורה לכל חבר בגובה הפנסיה מתקנות הסיווג, אסור לוותר על המס הפרוגרסיבי. בלי פתרון בעיות העבר אין אפשרות לצאת קדימה לעתיד חדש וטוב יותר. "בלי מס פרוגרסיבי ייעלם הקיבוץ".

 

אבי אהרונסון (מחלקת החינוך) הדגיש חשיבותו של חוסן קהילתי. קהילה מתגבשת סביב מערכת חינוך ותרבות. מס האיזון חשוב למימון שתי מערכות אלו בנוסף היותו מכשיר לצמצום פערים.

 

עומרי כנען (אגף מלווי קיבוצים) ציין כי הדגשים שנותנת ההנהגה במסדה נכונים, ניכר שינוי חברתי וכלכלי ודאגה ללפנסיונרים, גם בהשוואה לקיבוצים אחרים שמצבם טוב יותר. חשוב לעשות צעדים לקליטת אוכלוסייה חדשה.

 

בדרך הנכונה
 

ולוולה סיכם:

התנועה עברה 20 שנות משבר, שמהלכו עזבו 20-30 אלף בנים וחברים. בשנים האחרונות ניכר מפנה והתאוששות - מעבר לצמיחה כלכלית ודמוגרפית. במסדה שונה המצב משמעותית מזה של שנות המשבר הגדול בראשית שנות ה-90.

התנועה ממליצה לתת עדיפות לקליטה לחברות מלאה בתחום ה"קו הכחול" על פני שכונה קהילתית. הדגש בקליטה הוא על יצירת יחסי גומלין בתחום החברתי, מערכת החינוך, מוניציפאלי ופיתוח תשתיות. ממליץ להיעזר במטה לצמיחה לדמוגרפית, כמו גם מחלקת בריאות ורווחה, לטובת סיוע לבית הסיעוד.

בנושא הפנסיה - המלצת התנועה, הדגיש, היא לתת קצבה בכסף "אמיתי", ולא להסתמך על מתן שירותים בשווה כסף - "בעין". הוא הזהיר מהמצב הדמוגראפי, המחמיר ללא קליטת חברים חדשים, וציין כי קיטון מספר החברים והגדלת מספר התושבים מסכן את קיום האגודה השיתופית קיבוץ.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים