לוקחים פיקוד - תוכנית תנועתית: הגדלת כמות בני קיבוץ בקצונה הבכירה, ושימור אחוזי גיוס גבוהים לצה"ל
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

לוקחים פיקוד

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 18.11.2008

 

התנועה מגבשת תוכנית: הגדלת כמות בני קיבוץ בקצונה הבכירה, ושימור אחוזי גיוס גבוהים לצה"ל מקרב המתגייסים 

יואב מרגלית

מפגש ראשון של "הפורום לטיפוח שירות משמעותי בצה"ל" התקיים בבית התנועה. משתתפי הפורום, שיורחב לקראת פגישותיו הבאות, הם מזכירי התנועה, אנשי מחלקת הביטחון, אגף המשימות ומחלקת החינוך, וחברי קיבוצים, שרובם היו, או עדיין, קצינים במילואים. 

 

עילת ההתכנסות היא תחושה של סחף במידת המוטיבציה לשרת בצה"ל ובמסגרת המילואים בכלל, ופרסום נתונים המעידים על גידול משמעותי במספר מקבלי פטור משירות.

 

בפתיחת המפגש הסביר יואב מרגלית (נצר סרני), רכז מחלקת הביטחון התנועתית, את סיבת ההתכנסות והקמת הפורום - היותו של השירות בצה"ל נושא מרכזי בקיבוצים ובפעילות התנועה, הביא את מזכירי התנועה ליזום מהלך שמטרתו שימור נכונות בני וחברי הקיבוצים לעשות שירות משמעותי בצבא, בסדיר ובמילואים, ולהוות בכך מופת לאזרחי במדינה. מרגלית אמר כי נתוני גיוס בני קיבוץ גבוהים מנתוני כלל האוכלוסייה, כך גם התנדבות ליחידות קרביות. אם זאת, ציין כי פחות בני קיבוץ מתנדבים לקצונה, ומרבית אלה שכן בוחרים במסלול זה לא ממשיכים בצבא קבע לאחר תפקיד מ"פ. בודדים ממשיכים לתפקיד מג"ד ומח"ט, ובשלב זה הם כבר לא חברי קיבוץ. שינוי מציאות בתחומים אלה, הבהיר, הם בין מטרות הפורום.

 

מכוונים למטכ"ל

 

המפגש הראשון היווה מעין "סיעור מוחות", ובסיומו הוחלט על מיסוד קבוצת עבודה לגיבוש דרכי פעולה אפשריות, כאשר המוטו שילווה מעתה את פעילויות הפורום הוא - שירות הצבאי הינו משימה חשובה המבטאת את אחריות הפרט לסביבתו, וכי קיימת הלימה ברורה בין חייל משמעותי, שהופך לאחר שחרורו לאזרח משמעותי.

 

על מנת לשמר את ההצלחה נדרשת "עבודת אחזקה". שמירת מוטיבציה גבוהה, והתמודדות עם בעיה של מיעוט חותמים לשירות קבע ארוך, מעבר לתפקיד המ"פ. בעבר עודדה התנועה את בניה לשירות קבע, כולל סיוע כלכלי להם ולקיבוץ. בין מטרות הפורום מציאת פתרון יצירתי ומתאים לנושא זה, פתרון שיתאים למציאות הקיבוצית כיום.

 

נושא נוסף עמו יתמודד הפורום הוא מיעוט בנות קיבוץ שבוחרות במסלול פיקוד. ונושא שלישי הוא שירות חברי קיבוץ במילואים.

 

לאור הסוגיות שהועלו יתחיל הפורום בהכנת תוכנית עבודה מעשית. לטיפול בנושא שירות המילואימניקים יילמד חוק המילואים על כל פרטיו בכדי להבין כיצד אפשר להתאימו למציאות אורחות חיי הקיבוץ ובניו, השתתפות בקמפיין נגד השתמטות משירות בצה"ל, ויציאה למהלך הסברה נרחב בקיבוצים, בנוסף לבתי הספר, באמצעות קצינים ולוחמים במיל'.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים