יום הולדת 80 לבית השיטה ו-60 לגעתון
יום הולדת 80 לבית השיטה ו-60  לגעתון 

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 13.10.2008 

 

בית השיטה ‏(80)‏ וגעתון ‏(60)‏ חוגגים הערב עלייה על הקרקע

 

קיבוץ בית השיטה שבעמק יזרעאל חוגג הערב 80 שנים להיווסדו: הקיבוץ הוקם ב-1928 על ידי חברי "קבוצת החוגים" וחברי תנועת המחנות העולים מחיפה ומירושלים, ובכך היה לקיבוץ הראשון של תנועת הנוער המחנות העולים.

 

היישוב נקרא על שם היישוב "בית השיטה" המופיע בתנ"ך ונמצא סמוך לעתיקות שטא. הכפר הערבי שאטה היה קיים בסמוך ועל שמו נקראה גם תחנת רכבת העמק הסמוכה ובית סוהר שאטה.

 

במלחמת יום כיפור נפלו 11 מחברי הקיבוץ (מספר הנופלים הגדול ביותר בארץ ביחס לאוכלוסייה), בעקבות האבל הכבד ששרר בקיבוץ חיבר יאיר רוזנבלום לחן מודרני לפיוט "ונתנה תוקף" לזכר הנופלים.

 

רן שריג, מהנהגת הקיבוץ מסר כי אוכלוסיית הקיבוץ, שמתנהל כקיבוץ מופרט, מונה 930 נפשות. לקיבוץ תעשייה, ענפי חקלאות ויזמויות רבות בתחום השירותים כגון: מוסך, מספרה, חנות בגדים, חנות למוצרים אורגניים ועוד.

 

הערב בשעה 20:30 יועלה מופע בהפקה עצמית, "מעשיות בית השיטה". זאב (ולוולה) שור, יברך בשם התנועה הקיבוצית.

 

וקיבוץ געתון שבגליל המערבי חוגג הערב במופע מחול ושירה 60 שנים לעליית מייסדיו על הקרקע, בימי מלחמת השחרור, סמוך לקיבוץ יחיעם, מתוך כוונה ליצור רצף התיישבות יהודית בגליל.

 

מייסדי הקיבוץ, המונה כיום 450 נפשות, היו עולים חדשים חברי גרעין השומר הצעיר שנקרא ה"אחד במאי". שמו של הקיבוץ ניתן לו על שם הנחל העובר בסמוך - נחל הגעתון שחוצה את העיר נהריה לרוחבה ונשפך לים התיכון.

 

פרנסת הקיבוץ נשענת על חקלאות, מפעל חריטה וייצור קרטונים ומכשור רפואי.

 

במופע שייערך הערב יובא לידי ביטוי הקשר הקרוב בין קיבוץ געתון להקמת המחול הקיבוצית, שפועלת בכפר מחול בתוך הקיבוץ, ומייסדת הלהקה, יהודית ארנון, היא חברת הקיבוץ, כמו הכוריאוגרף הנוכחי של הלהקה, רמי באר. גברי ברגיל יברך בשם התנועה הקיבוצית.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים