הנהלת בית לוחמי הגטאות החליטה: למרות האירועים האלימים בעכו - ייפתח בית לוחמי הגטאות כמתוכנן בכל ימי חול המועד סוכות
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@kba.org.il

הנהלת בית לוחמי הגטאות החליטה: למרות האירועים האלימים בעכו - ייפתח בית לוחמי הגטאות כמתוכנן בכל ימי חול המועד סוכות  

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 11.10.2008

 

בית לוחמי הגטאות סמוך לעכו ונכלל באירועי הפסטיבל שבוטל. למרות זאת הוחלט לקיים במהלך חול המועד הצגות ילדים, תערוכת צילומים נדירים (חנה רובינא ושחקני "הבימה" בעת שביקרו בעיר לודג' ערב פלישת הגרמנים לפולין), ותערוכת מכתבי ילדים יהודים שכתבו לחבריהם בגטאות.

 

"בית לוחמי הגטאות" יהיה פתוח במיוחד לנופשים בצפון גם בימי שבת, בערבי חג ובכל ימי חול המועד סוכות. המוזיאון, שנכלל באירועי פסטיבל עכו, ימשיך לפעול כמתוכנן, למרות ביטול פסטיבל התיאטרון בעכו, עקב התפרעויות התושבים.

 

מנכ"ל בית לוחמי הגטאות, שמחה שטיין, הביעה תקווה כי האירועים האלימים יחלפו, והמוני ישראלים שתכננו להגיע לגליל המערבי במהלך ימי חול המועד יממשו את רצונם, ויסייעו בכך להחזיר את המצב לקדמותו. 

 

בין האירועים שיתרחשו לאורך חול המועד בבית לוחמי הגטאות:

 

"מבט מבפנים": תיעוד צילומים נדירים של ביקור שחקני "הבימה" בקהילה היהודית בלודג'.

צילומים של שחקנים מפורסמים כחנה רובינא, צבי פרידלנד וצילומי הצגות מפורסמות כגון "הדיבוק", "היהודי הנצחי", "כתר דוד", "עמך", "קשה להיות יהודי" ו"אוריאל ד'אקוסתא". המופעים השרו אווירה מלכותית וחגיגית, השחקנים לבשו "בגדי שבת" וכך הונצחו במצלמתו הרגישה של מנדל גרוסמן שצילם את כל הצגות "הבימה" בעיר.

 

הצגת ילדים: "ריקוד השמחה והעצב"

ההצגה עובדה על פי ספר עדות של לאה פריד "ריקוד השמחה והעצב". לאה, ילדה ניצולת שואה שחיה בזהות שאולה, איבדה את משפחתה בשואה, קמה מן האפר ומשקמת את חייה תוך ניסיון לחפש את זהותה היהודית.

ההצגה משוכה ברגעי עצב והומור. מסופרת כסיפור זיכרונות של מי שהייתה  שם, ופותחת אפשרות להציץ לעולמם של ילדים שחיו בזהות שאולה .

מיועדת לגילאי 10 ומעלה, הצגת יחיד ע"י השחקנית מיכל דדון, בימוי חוה כהן. משך ההצגה כ-40 דקות.

 

תערוכה - ילדים כותבים לילדים: אלבומי זיכרונות

אלבומי זיכרונות שילדים כתבו לילדים ובהם אלבומים מלפני מלחמת העולם השנייה המתאפיינים בציורים מקסימים ובטקסטים – אלבומה של חנה ברלינר שנתרם לבית לוחמי הגטאות על ידי בנה ד"ר ירח צור.

 

תערוכת צילומי השחקנית דיאנה בלומנפלד, שחקנית וזמרת בשפה האידית. בשנת 1961, לאחר מותה של דיאנה בלומנפלד, בעלה יונס טורקוב (ראש ארגון השחקנים בגטו וארשה), בחר להותיר לארכיון מוזיאון לוחמי הגטאות את עיזבונה. לכבוד חובבי התיאטרון המגיעים לפסטיבל עכו 2008, ייחשף לראשונה סיפורה של השחקנית היפה והכשרונית, דרך צילומים נדירים מהופעותיה, כרזות מקוריות מהופעותיה בתוככי גטו וארשה, והקלטות נדירות של שירתה באידיש.

 

 שעות הפתיחה בשבת הן בין השעות 10:00 ל-16.00, וביום שישי וערב חג בין השעות 8.30-13.30. בחול המועד סוכות המוזיאון פתוח בימי פסטיבל עכו (15-19 לאוקטובר).

 

כללי – בית לוחמי הגטאות

בית לוחמי הגטאות הוא מוזיאון השואה הראשון בארץ ובעולם. חברי הקיבוץ שלחמו ושרדו את השואה עלו על הקרקע עם קום המדינה ובלבם החלטה להקים קיבוץ לצד מוזיאון – שילוב שיבטיח את הזיכרון והמשך החיים. בכל שנות קיומו חרט המוזיאון את סיפור הלוחמים, המנהיגות, הכוח לשנות ואת המבט המפוכח לעתיד.

 

להודעה קודמת בנושא

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים