פעילויות מוזיאון לוחמי הגטאות בסוכות - תערוכה חדשה בגבעת חביבה
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@kba.org.il

פעילויות מוזיאון לוחמי הגטאות בסוכות - תערוכה חדשה בגבעת חביבה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 7.10.2008

 

בית לוחמי הגטאות יהיה פתוח בכל ימי חול המועד סוכות עבור המטיילים בגליל המערבי

 

שלל אירועים: הצגות ילדים, תערוכות צילומים (חנה רובינא ושחקני "הבימה" מבקרים בלודג' ערב פלישת הגרמנים לפולין), צילומים של מופעי תיאטרון בגטו וארשה, וחשיפת מכתבים שכתבו ילדים יהודים לחבריהם בגטאות

  

"בית לוחמי הגטאות" יהיה פתוח במיוחד לנופשים בצפון גם בימי שבת, בערבי חג ובכל ימי חול המועד סוכות. המוזיאון משתתף בפסטיבל עכו ויוצגו במהלך ימי הפסטיבל (15-19 באוקטובר) שלל הצגות המתאימות לכל המשפחה, במחיר כניסה סמלי.

 

תערוכה - השחקנית דיאנה בלומנפלד,שחקנית וזמרת בשפה האידית. בשנת 1961, לאחר מותה של דיאנה בלומנפלד, בעלה יונס טורקוב (ראש ארגון השחקנים בגטו וארשה), בחר להותיר לארכיון מוזיאון לוחמי הגטאות את עיזבונה. לכבוד חובבי התיאטרון המגיעים לפסטיבל עכו 2008, ייחשף לראשונה סיפורה של השחקנית היפה והכשרונית, דרך צילומים נדירים מהופעותיה, כרזות מקוריות מהופעותיה בתוככי גטו וארשה, והקלטות נדירות של שירתה באידיש.

 

"מבט מבפנים": תיעוד נדיר של ביקור שחקני "הבימה" בקהילה היהודית בלודג'.

צילומים של שחקנים מפורסמים כחנה רובינא, צבי פרידלנד וצילומי הצגות מפורסמות כגון "הדיבוק", "היהודי הנצחי", "כתר דוד", "עמך" "קשה להיות יהודי" ו"אוריאל ד'אקוסתא". המופעים השרו אווירה מלכותית וחגיגית, השחקנים לבשו "בגדי שבת" וכך הונצחו במצלמתו הרגישה של מנדל גרוסמן שצילם את כל הצגות "הבימה" בעיר.

 

הצגת ילדים: "ריקוד השמחה והעצב"

ההצגה עובדה על פי ספר עדות של לאה פריד "ריקוד השמחה והעצב". לאה, ילדה ניצולת שואה שחיה בזהות שאולה, איבדה את משפחתה בשואה, קמה מן האפר ומשקמת את חייה תוך ניסיון לחפש את זהותה היהודית.

ההצגה משוכה ברגעי עצב והומור. מסופרת כסיפור זיכרונות של מי שהייתה  שם, ופותחת אפשרות להציץ לעולמם של ילדים שחיו בזהות שאולה .

מיועדת לגילאי 10 ומעלה, הצגת יחיד ע"י השחקנית מיכל דדון, בימוי חוה כהן. משך ההצגה כ-40 דקות.

 

תערוכה - ילדים כותבים לילדים: אלבומי זיכרונות

אלבומי זיכרונות שילדים כתבו לילדים ובהם אלבומים מלפני מלחמת העולם השנייה המתאפיינים בציורים מקסימים ובטקסטים - אלבומה של חנה ברלינר שנתרם לבית לוחמי הגטאות על ידי בנה ד"ר ירח צור.

 

שעות הפתיחה בשבת הן בין השעות 10:00 ל-16.00, וביום שישי וערב חג בין השעות 8.30-13.30. בחול המועד סוכות המוזיאון פתוח בימי פסטיבל עכו (15-19 לאוקטובר).

 

כללי - בית לוחמי הגטאות

בית לוחמי הגטאות הוא מוזיאון השואה הראשון בארץ ובעולם. חברי הקיבוץ שלחמו ושרדו את השואה עלו על הקרקע עם קום המדינה ובלבם החלטה להקים קיבוץ לצד מוזיאון - שילוב שיבטיח את הזיכרון והמשך החיים. בכל שנות קיומו חרט המוזיאון את סיפור הלוחמים, המנהיגות, הכוח לשנות ואת המבט המפוכח לעתיד.

 

 

תערוכה חדשה בבית מורשת בגבעת חביבה

 

בבית מורשת, שבגבעת חביבה, מוצגת בימים אלו תערוכה חדשה הנושאת את השם: "המסע אל משאת הנפש": סיפור עלייתם של ניצולי השואה לארץ-ישראל. התערוכה תהיה פתוחה לקהל הרחב ולקבוצות בחודשים עד סוף חודש נובמבר. אוצרת: סנונית אוסצקי עיצוב: יובל דניאלי.                               

 

התערוכה עוסקת בהתארגנותם ובפעילותם של ניצולי השואה, אנשי "שארית הפליטה", לאחר מלחמת העולם השנייה, במחנות העקורים, בארגון "הבריחה" ובהעפלה. רבים מהניצולים גילו כי אין להם לאן לשוב והם חברו יחד, כגוף לאומי והחליטו לעלות לארץ-ישראל – היא "משאת הנפש". הם הבריחו גבולות על-מנת להגיע לחופים מהם יוכלו להפליג ארצה ואף על פי ששערי הארץ היו סגורים בפניהם, יצאו אוניות רבות ועליהן מעפילים בדרכן לישראל. אסונות טביעה פקדו חלק מן הספינות ועשרות אלפי "עולים בלתי חוקיים" הוגלו לאי הגירוש - קפריסין. לאחר תלאות המלחמה וסבל השואה הגיעו מאות אלפים מניצולי השואה לארץ-ישראל וביקשו להתיישב בה ולבנות את חייהם מחדש.

 

התערוכה מורכבת ממסמכים ומתצלומים מ"ארכיון מורשת" המתעדים תקופה זו. כמו כן, מוצגים ציורים של חמישה אמנים, שרידי השואה, אשר היו פעילים בארגון "הבריחה": יחזקאל קמחי, חיים ברגל, מולה בן-חיים, שמואל כ"ץ ושרגא ווייל.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים