כנס הנח"ל לדורותיו - 60 שנה לנח"ל - ביום חמישי 23/10 , בית גבריאל, צמח
18.10.2008

 

ביום חמישי: כנס הנח"ל לדורותיו !

 

מדשאות בית גבריאל, צמח: אלפים מבוגרי הנח"ל לדורותיו יציינו 60 שנים להקמת החיל, שחרט על דגלו שילוב ומימוש ביטחון והתיישבות.

הכנס המרגש בהנחיית חיים טופול, בהשתתפות מפקדי החיל לדורותיו, וכמובן, כוכבי להקות הנח"ל במיטב השירים

 

הנח"ל, מסמליה המובהקים של מדינת ישראל, מראשיתה ועד היום, חוגג השבוע 60 שנים להקמתו.

על מדשאות בית גבריאל שבעמק הירדן יערך ביום חמישי, 23/10 מהשעה 17:00 כנס חגיגי ומרגש של בוגרי הנח"ל לדורותיו- מפקדים, חיילים, בוגרי האחזויות, סיירות, חברי קיבוצים, מדריכי תנועות הנוער החלוציות, וכמובן בוגרי להקות הנח"ל.

 

את הכינוס ינחה השחקן, חיים טופול, חבר המחזור השני של להקת הנח"ל, יברכו מפקדו הראשון של החיל יצחק פונדק, וממשיכיו משה נצר, אהרון דורון, וצביקה לבנון, יוזם הכנס. המפקדים יזכירו ויצדיעו לחיילי החיל אשר נפלו במלחמות ישראל. עוד יברכו מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, וראש מועצת עמק הירדן, יוסי ורדי. במהלך הערב יופיעו ותיקי להקות הנח"ל במיטב השירים שהפכו לקלאסיקה בזמר העברי.

 

מתי התחיל הכל: ראשית הנח"ל ביוני 1948, ימי ההפוגה הראשונה במלחמת השחרור, אז גמלה ההחלטה בממשלה הזמנית לגייס את בני ה–17, ילידי 1931, כדי לתגבר את כח האדם, במידת הצורך, כהכנה להמשך הלחימה. קהל המגויסים כלל מאות בני נוער חלוצי אשר הגיע מתנועות הנוער שפעלו ברחבי הארץ. ביוזמת מועצת תנועות הנוער, חתמו באוגוסט 48' נציגי כל תנועות הנוער החלוציות על מכתב משותף לראש הממשלה ושר הביטחון דאז, דוד בן גוריון. הם ביקשו להקים מסגרת צבאית של בנים ובנות בשירות הצבאי תוך דגש על שמירת הגרעין, וחתירתו להגשמה חלוצית התיישבותית. על החתום - הנוער העובד, התנועה המאוחדת, מחנות העולים, הצופים, השומר הצעיר, בני עקיבא, עזרא, מכבי צעיר. בן גוריון השיב כי הינו מקבל את הרצון לשמור על שלמות גרעיני ההתיישבות לצרכי התיישבות קרובה במקביל להעברת האימונים ומשימות צבאיות. הוא הורה לרמטכ"ל רב אלוף יעקב דורי ולאליק שומרוני - ראש אגף הנוער במשרד הביטחון, להקים מסגרת מיוחדת לגרעינים תחת פיקוד הגדנ"ע - אשר ייקרא נח"ל - נוער חלוצי לוחם.

 

בתוך שנתיים הפך הנח"ל לחיל, והוקם פיקוד הנח"ל. בתקופה זו ולאחריה גובשה המסגרת, מטלות ומשימות, בשילוב הנכון של התיישבות ובטחון, הכשרה חקלאית, הקמת האחזויות לאורך גבולות המדינה, ביצוע משימות בטחון שוטף ולחימה, תוך שמירה על מסגרת הגרעין וגיבושו לקראת הגשמה. הוקם גדוד הנח"ל המוצנח במסגרת חטיבת הצנחנים, הוקמו סיירות בנח"ל סיירת הערבה בתקופת רצח מעלה העקרבים, סיירת נאות הכיכר וכך הלאה. הנחלאים תגברו את יחידות השריון, ההנדסה, הרפואה וחיל המודיעין. הנח"ל היה שותף מלא בפעולות ביטחון שוטף ופעולות תגמול. גדודי בני המשקים של הנח"ל שולבו בלחימה בכל מלחמות ישראל- כגון קורס מ"כים גדוד 906 בקרב אום–כתף המפורסם וחיילי מחנה 80 בכיבוש הגולן.

 

ביטחון ומשימות לאומיות: לצד משימות ביטחון, עסקו חיילי הנח"ל במשימות לאומיות כמו סיוע למעברות, גידול ירקות, טיפול בנוער טעון טיפוח, הכשרת מורות ומדריכות ביישובי עולים, נח"ל אפריקה אשר סייע הן בפן החקלאי והן באימון צבאי של נח"ל שהוקם במדינות אפריקה. גיוס בני הישיבות לשרות בנח"ל, מחלקות נח"ל הוצבו בעיירות פיתוח וסייעו בחינוך, השכלה וחיי קהילה. להקת הנח"ל וצוות הווי ליוו את חיילי הנח"ל לאורך כל השנים ותרמו רבות לעידוד גאוות חיל, ולזמר העברי.

 

חיילי חטיבת הנח"ל (חטיבה 933) כיום חובשים כומתה בצבע ירוק בהיר עם סמל חיל רגלים ונועלים נעליים אדומות. תג היחידה של הנח"ל מורכב מחרב, מגל ומענף עץ זית. החרב מסמלת את ההגנה, המגל מסמל את עבודת האדמה וענף עץ הזית את החתירה לשלום. ארבעת החצים מסמלים את גדודי החטיבה: גרניט, שחם, בזלת והגדס"ר (גדוד הסיור).

 

ביום חמישי יתאספו הנח"לאים למפגש ססגוני, נוסטלגי. סיפורי ראשית המדינה, סיפורי התיישבות וביטחון, והרבה הווי ואהבה.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים