אל מול גולן - סיור תנועתי בשער הגולן
סיור תנועתי בשער הגולן

אל מול גולן

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 2.9.2008

 

סיור תנועתי בשער הגולן גילה קיבוץ איתן כלכלית הדואג לרווחת חבריו. יחד עם זאת, חשש מהמשך תקיעות חברתית וצניחה ברווחי המפעל

 

עמק הירדן להט מחום בעת ביקור נציגי התנועה בקיבוץ שער הגולן שבעמק הירדן. תחילתו - במפעל "גולן תעשיות פלסטיק" - עיקר הכנסות הקיבוץ הוותיק (71). ב"גולן" מייצרים צנרת פלסטיק לשימוש ביתי ותעשייתי, עמידה ללחצים ולטמפרטורה גבוהה, המשווקת לשוק המקומי ולמדינות העולם (70%). שיתוף הציבור באחזקות החברה (באמצעות הנפקה בבורסה) הזרים לקיבוץ סכום רב שצמצם משמעותית את החוב בהסדר ואפשר הפקדה מסיבית בקרנות הפנסיה. הקיבוץ מחזיק כיום ב-67% ממניות החברה, מקבל שכר עבודת החברים העובדים במפעל, שירותים, שכר דירה ודיווידנדים. עודד שביט, מנכ"ל, הסביר כי בשנים האחרונות אין כמעט חברי קיבוץ חדשים המצטרפים למעגל עובדי המפעל, למרות הנכונות לקבל כל חבר שיהיה מתאים לעבודה ולתפקיד הנדרש. את הסיור ארגנו מוטי קומרוב ואורי שמיר, מלווי קיבוצי העמקים מטעם התנועה, והשתתפו בו נוסף למזכיר התנועה, ברגיל, גם ניב ויזל, עמרי כנען ואיתמר שוויקה.

 

לאחר הסבר באירוח הכפרי, עברה החבורה לשיחה עם חברי מזכירות הקיבוץ, אותה פתח הלל הלוי, המזכיר. הוא הסביר כי שער הגולן הוא קיבוץ שיתופי, בהווייתו, אך תודעתית מרבית חבריו כבר בהפרטה. קיבוץ יציב, עם מסורת של עבודה ארגונית ומערכת חברתית ותרבותית טובה, אך קיים קושי לאייש את התפקידים הנדרשים בכדי לשמור על מסורת זו. רוחות השינוי נושבות בשער כבר 12 שנה, לפני שלוש שנים נכשל ניסיון ליישם תוכנית רשת ביטחון. בתהליך של גישור קהילתי עם מכון גבים גובש לאחרונה מסמך הסכמות על אורח חיים, שעיקרו עיגון מרכיבי ערבות הדדית נרחבת, עם חלוקת תקציב שוויוני בבסיסו ואפשרות לתוספת הכנסה מוגבלת. לדברי הלוי, בכוחו של המסמך לחזק את היחד. במקביל, הובילו יהודה כהם, גל שר ושירלי רות, ההנגה הכלכלית, מהלך של שיוך אמצעים יצרניים, חלוקת כספי תנובה ותגבור הפנסיה. כיום צבור לחברי הקיבוץ פנסיה בגובה של 3000 ₪. פנסיית המטרה היא 5,000 ₪. ההפקדות נעשות בקרנות פנסיה ובקרן מילואים.

 

ושמעון עוד מתגאה

 

הכלכלה טובה, המציאות הדמוגרפית לא משהו - רק 20% מהחברים מתחת לגיל 50. קליטת חברים חדשים מתנהלת בעצלתיים, רוב הצעירים מעדיפים בשלב הזה להישאר בסטטוס של תושבים. הלוי דיווח על חמישה זוגות צעירים שקבלתם לחברות תעמוד להצבעה בעתיד הקרוב. 

 

בחקלאות עשה הקיבוץ השקעות גדולות במטעי שקדים ותמרים, ברפת ובלול, שודרג משמעותית גם ענף האירוח הכפרי, הסתיימה בניית 8 יחידות מגורים לחברים, ומתחילים בבניית 8 יחידות חדשות.

 

ניתוח כלכלי חמש-שנתי הראה כי מצב הקיבוץ טוב, בעיקר תודות למימוש הפוטנציאל של מפעל "גולן תעשיות פלסטיק". ההון העצמי גדל, הנכסים גדלים וההלוואות יורדות - דבר המצביע על חוסן כלכלי רב.

 

גברי ברגיל, מזכיר התנועה דיווח למשתתפים על מצב הקיבוצים בראייה רחבה - מרבית הקיבוצים כבר מציגים צמיחה כלכלית - מעבר לרווח תפעולי וגידול בהון עצמי, ודמוגרפית - עצירת ההגירה השלילית מהקיבוץ. עסקת מימוש מניות הקיבוצים בתנובה, אותה הובילה התנועה, מתוך מטרה להזרים הון גדול לקיטון חובות ההסדר וקיטון גירעון בקרנות הפנסיה של החברים, הביא עמו גם הסרת שיעבודים על הקרקע. לדבריו, בקיבוצים רבים ממומשת צמיחה דמוגרפית בזכות קליטת חברים לחברות מלאה ב'קו הכחול', כחלק מיעד תנועתי אסטרטגי - הגדלת אוכלוסיית הקיבוץ ושמירת עצמאותו כאגודה שיתופית חקלאית. בנושא הסדר קיבוצי ההטלות הביעה אופטימיות זהירה לאור בדיקה שעורכים עו"ד רם כספי ורו"ח יוסי בכר על החזרים לקיבוצים  בגין חיובי היתר של הבנקים.

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים