ככה זה כשיש שניים - ביקור צוות תנועתי במגל
הביקור במגל
ככה זה כשיש שניים

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 2.9.2008

 

 

מגל, קיבוץ חזק. בשינוי מתמיד, ושימת לב קפדנית לרווחת חבריו. כעת נערך הקיבוץ לאכלוס ההרחבה, שתכפיל אוכלוסיית הקיבוץ

 

קיבוץ מגל, מהחזקים ביותר שלנו, עומד להכפיל אוכלוסייתו בתוך שנתיים, עם השלמת אכלוס שכונת הרחבה שנבנית לצדו, ובה 120 בתים (55 כבר עומדים). כך למד צוות תנועתי בראשות ולוולה שביקר במקום, למפגש עם הנהגת הקיבוץ. את הביקור ארגנו עמרי כנען ועדי רוזנטל, מלווי הקיבוצים באזור גרנות מטעם התנועה.

 

שכונה גדולה לצד הקיבוץ מצריכה היערכות כלל-מערכתית של הקהילה, בחינוך, בענפי השירותים, בשיפוץ תשתיות והקמת מגרשי חנייה. לא פשוט בכלל, גם אם אתה קיבוץ במרכז הארץ, מבוסס כלכלית. סמדר כץ, מנהלת הקהילה סיפרה כי אוכלוסיית מגל מונה 541 חברים, תושבים, ילדים ובנים בעצמאות כלכלית. הקיבוץ עבר כבר לפני כמה שנים להתנהל ברשת ביטחון, תוך שהוא ממשיך לקיים ערבות הדדית נרחבת. שיוך הדירות לחברים עומד כבר לפני רישום בטאבו. ההשקעה בדיור גדולה - בשנת 2007 הושלמה בניית 8 יחידות לחברים, בשנתיים הקרובות מתוכננת בניית 40 יחידות בשתי שכונות לצעירים. חברים שייקלטו בעתיד כבר יופנו למנהל לשיוך לפי 959, המימון על ידי המצטרפים בעזרת משכנתאות.

 

המרכיב המשמעותי בהכנסת הקיבוץ הוא כמובן תאגיד ייצור הטפטפות "נטפים", בשותפות עם חצרים ויפתח. לקיבוץ גם ענפי חקלאות ויזמויות. ברשת ביטחון לא נעזר אף חבר. יש כאלה שמקבלים הנחות באגרת תושב. 
הפנסיה ברמה של 3800 ₪ ללא ביטוח לאומי ועוד היד נטויה. גודל ממוצע של דירה - 110 מ"ר, לחברים ביטוח בריאות רחב הכולל השתלות.

 

בנושא קליטת השכונה יש דאגה רבה, מנסים ללמוד משגיאות של אחרים. התושבים בה איכותיים מאוד. הכוונה שנכסי הקהילה יישארו בבעלות הקיבוץ גם כשיופעלו ע"י האגודה המוניציפלית. בועז, רכז המשק, אמר כי למגל אפשרות ל-500 יחידות דירות לפי תמ"א - 250 בקיבוץ ו-250 בהרחבה. סוגיה בה נדרשת עזרת התנועה, אמר, היא בדיקת אפשרות הסבת חלק משטח שכונת ההרחבה לשטח שייועד לקליטת בנים.

 

החבר במרכז

 

בדיון שהתפתח התייחסו אבי אהרונסון (להיערכות בתחום החינוך), ורבקה וילנד (לסוגיות חברתיות). עמיקם אסם (צמיחה דמוגרפית) הזהיר מפני מציאות בה יהיו בקיבוץ סטטוסים שונים עם ניגודי אינטרסים מובנה שעלול ליצור מתחים בין חברי הקיבוץ לתושבי השכונה. הוא הציע את עזרת המטה התנועתי במהלך הקליטה לחברות. רוברטו קופרמן (מנכ"ל גרנות) התריע אף הוא מהכפלת האוכלוסייה בזמן כה קצר, ואמר כי בהיכרותו את מגל בשנים האחרונות גילה אנשים נחמדים, מדיניות עקבית של שימת החבר במרכז, ורצון בשינוי תמידי.

 

ולוולה סיכם את השיחה ואמר כי מרבית הקיבוצים כבר בשלב היחלצות ממשבר כלכלי ודמוגרפי. המגמה המשמחת היא של קליטת חברים חדשים, בעיקר בנים שחוזרים הביתה. הוא פירט מספר הישגים לטובת הקיבוצים - משא ומתן עם האוצר בנושא מים לחקלאות, השבת מכסות חלב, ומהלך לחוק עיגון זכויות החקלאים בקרקע, חוק עידוד השקעות הון ומיגון מגורים בעוטף עזה, עוסקים בשנת שירות, הסדרי סוכנות וביטול החוזה המשולש.
ולוולה הציע את עזרתו בפנייה לשרת החינוך בעניין גן נוסף בקיבוץ. בנושא ההרחבה אמר כי נדרשת השגת הבנות עם התושבים והמלצת התנועה היא קליטת חברים חדשים לתוך הקיבוץ. בנושא זה הציע להיעזר במטה לצמיחה דמוגרפית וללמוד על מסלולי הקליטה של קיבוצים שכבר מימשו קליטה מסיבית של בנים.

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים