קדימה הסתער - עדכון ממחלקת הביטחון
קדימה הסתער

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 26.8.2008 

 

מחלקת הביטחון מעדכנת: בגיוס ובהליכה לקצונה - בני קיבוץ מעל הממוצע. צוות מיוחד ידון וימליץ על דרכים למעורבות בני קיבוץ בקצונה הבכירה בצה"ל. 

 

לאתר מחלקת הביטחון

 

הנושא המרכזי בישיבת מזכירות התנועה היה דו"ח פעילות של מחלקת הביטחון הקיבוצית - יואב מרגלית ונוקי גולדפישר. במחלקה שותף נוסף, צביקה לוי, שאחראי על תחום חיילים בודדים בקיבוצים.

 

ליבת העבודה לאורך השנה היא מתן מענה וטיפול בפניות חיילים בסדיר, והוריהם. מדי יום מתקבלות 10 פניות, במקצתן הפתרון מהיר, באחרות הוא עשוי להימשך זמן רב. בנוסף, מלווים יואב ונוקי חיילים קיבוצניקים שנפצעו בעת השירות, חיילים שאושפזו, עורכים מסעי הסברה בבית ספר על השירות ומסלולי החיילות, מחפשים פתרונות לבני קיבוץ שקיבלו פטור מסיבה רפואית ומבקשים להתנדב לצה"ל, מעניקים סיוע משפטי במידת הצורך, ומנהלים את הקשר עם חיל החינוך, מנהל הגיוס, חטיבות וזרועות צה"ל, בתי הכלא וענף בריאות הנפש.

 

המסר המוביל אותו משווקים במחלקה הוא: חייל משמעותי הוא אזרח משמעותי. "הגברת מוטיבציה לשירות משמעותי ופיקוד הוא מסר לנערים אותם אנו פוגשים בשנת יא' וטרום גיוסם, וגם בפגישות עם ההורים, אותם אנו רואים כיעד מרכזי לאור ההשפעה הגדולה שיש להורה על ילדיו", הסביר יואב מרגלית. הנתונים מעידים כי המסר, הרבה בזכות הסביבה ומערכת החינוך הקיבוצית, מחלחל - ההתגייסות במגזר הקיבוצי (90%) היא מעל הממוצע הארצי (74%), כך גם בהליכה לקצונה (בנים- 10% אצלנו לעומת 4.7% בכלל החברה, בבנות אנחנו מתחת לממוצע הארצי).

 

חבר קיבוץ, קצין בכיר

 

בדיון לאחר הצגת יעדי ועבודת המחלקה הביעו חברי המזכירות את הערכתם לנוקי ויואב, והיקף התחומים בהם הם עוסקים במסגרת ליווי החיילים. נדון נושא העצמת היציאה לפיקוד מתוך רצון ואמירה להשפיע על החברה ודמותו של צה"ל, השפעה על הקצינים לבחור במסלול של צבא קבע, וליווי מילואימניקים חברי קיבוץ.

 

מזכירי התנועה אמרו כי פעילות מחלקת הביטחון היא דוגמה לשירות שרק התנועה יכולה לספק לקיבוצים, והיקף הפניות להסתייע במחלקה הם הוכחה נחרצת לנחיצותה ותפקודה. נתוני הגיוס שלנו הם גם היום הטובים מבין המגזרים בישראל, אך נדרשת חשיבה משותפת על השילוב של קצונה זוטרה, בכירה וצבא קבע עם חברות בקיבוץ, מתוך רצון שיותר בני קיבוץ יבחרו במסלול הקבע, לו השפעה על דמות הצבא והחברה הישראלית.

 

בהמשך לדברים אלה, הוחלט על הקמת צוות שיכלול חברי קיבוצים ואנשי תנועה, חלקם קצינים בכירים במיל., שידון ויתלבט בסוגיות של יצירת מודעות להישארות בצבא קבע, הגברת המעורבות בצבא ובקצונה הבכירה בצה"ל.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים