חדשות בריאות ורווחה
ארנה הראל

חדשות בריאות ורווחה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 19.8.2008


מתנדבות שירות לאומי - גם לקשישים בקיבוץ:

 

מהחודש הבא יכולים גם קיבוצים להיעזר במתנדבות השירות הלאומי בעזרה שבועית לקשישים, כך דיווחו השבוע ארנה זמיר ויעל אייזנר ממחלקת בריאות רווחה. מדובר בתוכנית "והדרת פני זקן" של המשרד לענייני גמלאים ובמסגרתה עובדים בני שירות לאומי עם זקנים בהפגת בדידות, בפעילויות העשרה ופנאי, הן ברמה פרטנית והן ברמה קהילתית.

 

מספר המתנדבות בפרויקט הוא 160, רובן בערים, אך מיעוטן יסייעו גם בקיבוצים, וזאת לאור פנייתן של ארנה זמיר ויעל אייזנר - מחלקת בריאות ורווחה, שהציעו למובילי הפרויקט במשרד לענייני גמלאים לשלב בפרויקיט גם קיבוצים שימצאו מתאימים, הדבר תלוי בעיקר במיקום הימצאם של בנות השירות הלאומי ואם קיים באזור קיבוץ שביקש סיוע לקשישיו.

 

אייזנר וזמיר מפרטות: מפגש בנות השירות הלאומי עם הוותיקים יהיו ביום קבוע על פני כל השנה. המפגש הקבוע עשוי לתרום רבות לקשישים הממעטים לצאת מביתם, או שמעגלי התמיכה המשפחתית והחברתית שלהם מצומצמים. מגוון הפעילויות עם הקשישים כולל סידורים בקופ"ח ועד עזרה במסגור תמונה. בילוי בבית קפה או בסרט, משחקי חברה, קריאה עיתון, לימוד משותף, עזרה בקריאה, צעידה משותפת ועוד.

 

קיבוצים המתעניינים בפרויקט או מבקשים מידע נוסף אודות פיזור בני השירות לאומי בעיר הסמוכה אליהם, יוכלו לפנות אל: ארנה זמיר, 050-7526715, ornaz@tkz.co.il.

 

מענק חד פעמי:

 

יעל וארנה ממהרות לעדכן בתחום נוסף: עד סוף 2008 ניתן להגיש בקשה לחברה להשבת נכסי נספי השואה לקבלת מענק חד פעמי על סך 6,000 ₪. בקשות שיוגשו לאחר 31.12 לא יטופלו. מבין חברי הקיבוצים, יכולים לבקש את הבקשה ניצולי שואה המקבלים רנטה חודשית מהאוצר, וכלל הכנסותיהם ואחוזי הנכות שלהם היא לפי הטבלה הבאה: 50% אחוזי נכות ומעלה - 6,649 ₪, 40%-49% - 3974 ₪, 19%-39% - 3595 ₪, ובין 10%-18% - 3490 ₪.

 

מפגש שני למתנדבי תוכנית ההסברה לניצולי שואה בקיבוצים:

 

ובהשקה ישירה: כחצי שנה חלפה מאז מפגש מתנדבי הפרויקט התנועתי שמטרתו סיוע במיצוי זכויות ניצולי שואה החיים בקיבוצים, ועל הפרק מפגש שני אליו מוזמנים 45 מתנדבים מקיבוצים שונים שהוכשרו להסביר לחברי קיבוץ ניצולי שואה על זכויותיהם בביטוח הלאומי. הפרויקט הוא שיתוף פעולה של מחלקת בריאות ורווחה בתנועה הקיבוצית, עמותת אביב לניצולי שואה ויד ושם.

 

ארנה זמיר, רכזת הפרויקט מטעם התנועה, מסרה שבמפגש השני ימסרו מתנדבים מידע 'מהשטח' - הצלחות וקשיים, תיערך שיחה על מפגש אופייני בין מתנדב לניצול השואה עם יעלה כהן, מנהלת מקצועית של עמותת אלה לסיוע נפשי חברתי, יוצג מחקר על הקשר בין תזונה בשואה, וסרטן השד, ויימסרו עדכונים על תקנות או חוקים חדשים בנושא זכויות ניצולי שואה. המפגש יתקיים בבית התנועה בתל-אביב, ביום ד', 10/9 מהשעה 09:30. אישור השתתפות בפקס 03-6925381, או במייל ornaz@tkz.co.il

 

קסם הנתינה - קייטנות איל"ן ב-22 קיבוצים:

 

בסוף השבוע שעבר הסתיים מפעל קייטנות הקיץ של איל"ן, בו נטלו חלק 22 קיבוצים, מאות ילדים נכים, ומאות נערים בני קיבוצים שהפיקו את הקייטנות, וליוו את הילדים הנכים במשך השבוע.

 

יעל אייזנר, המשמשת גם מנהל הסניף הקיבוצי של איל"ן, נרגשת. באיל"ן הארצי, וכמובן בסניף הקיבוצי מצדיעים לבני הנוער שלנו, היא מספרת, ש"בחדוות נעורים, וברגישות אינסופית הפיקו קייטנות מדהימות, שסיפקו שלל חוויות בלתי רגילות עבור כ-600 ילדים נכים מכל הארץ, שהודרכו בימי הקייטנה על ידי שניים או שלושה ילדים מהקיבוץ המארח". בתודה, בהערכה ובגאווה גדולה אנו מודים לקיבוצים שנטלו על עצמם, בהתנדבות מלאה, את משימת הקייטנה: אשדות יעקב איחוד, בארות יצחק, בית רימון, גבע, גן שמואל, טירת צבי, יבנה, כפר בלום, כפר עציון, לביא, מבוא חמה, מגדל עוז, מירב, מעגן מיכאל, סעד, עין הנציב, עין צורים, עלומים, ראש צורים, שלוחות ושפיים. אייזנר ביקשה להודות גם ליישובים שאינם קיבוצים, ואשר הכינו קייטנות: אבני איתן, אלקנה, חיספין, כוכב השחר, כפר הרואה, מעלה אדומים, מעלה גלבוע, מרכז שפירא, נוף איילון, נחלים, קרני שומרון, רמת מגשימים ושדמות מחולה.

 

קייטנות איל"ן בקיבוצים מתקיימות כבר שלושה עשורים. דגם שהחל בקיבוץ הדתי, והתרחב גם ל"חילוניים". חשיבותן של הקייטנות רבה, מציינת אייזנר. הן מאפשרות להורי הילדים מעט הפוגה מחיי היומיום, התאווררות, השקעה בזוגיות, יציאה לחופש. עבור הילדים הנכים זו חוויה בלתי נשכחת, בנוף ובאווירה אחרת. הנערים המארחים משקיעים בקשר עוד לפני הקייטנה ויוצרים לרוב קשר עם הורי הילד הנכה לשיחה אישית, בה הם לומדים על הילד, על אהבותיו, רגישויות וקשיים. השיחה היא ראשיתה של ברית מופלאה שבסיומה ההורים יודעים שיש על מי לסמוך".

 

קשה להעביר למילים את ה"קסם" שמתרחש במפגש בין הנוער שלנו, לילדים הנכים. לצופה מהצד נדמה כי באחת נעלמות המחיצות, תופעות של גיל ההתבגרות נכנסות להמתנה למשך שבוע שלם, והנערים שלנו, מודה יעל, מתגלים במלוא עוצמתם. בקייטנות שליוויתי מקרוב ראיתי רגישות אינסופית כלפי הילד המוגבל, חמלה רבה יכולת להתרכז באחר, תוך שימת עצמי וצרכיי בצד למשך מספר ימים. הילדים 'הבריאים' דאגו למזון, מים, לשינוע, למריחת קרם הגנה מהשמש, לכובע על הראש, להצחיק, ללטף ולשוחח.

 

גם השנה הוכח שהצלחתה של הקייטנה קשורה במעורבות של גורמים רבים - מדריכי החינוך המשלים בקיבוץ, חברים הנרתמים בהתנדבות להפעלות בקיבוץ, ביקורים בענפים, טיפולי כיף, אפילו עוגת שמרים מדיפה ניחוחות שמגיעה אל המועדון בדיוק בזמן, כי חברות רואות את הפלא מתרחש בשבילי הקיבוץ ורוצות להביע תמיכה. כמובן שמוסדות הקיבוץ שמקצים משאבים לטובת הקייטנה, הם אולי הגורם העיקרי שמאפשר לפלא הזה לקרות.

 

לאתר מחלקת בריאות ורווחה

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים