גברי: משמר העמק - קיבוץ לדוגמה

גברי: משמר העמק - קיבוץ לדוגמה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 5.8.2008

 

 

הצוות התנועתי ביקר במשמר העמק. יש ביטחון סוציאלי וערבות הדדית, יש הצלחה כלכלית, בונים עשרות בתים לחברים, ומקיימים חזון קיבוצי

 

ביקור הצוות התנועתי התקיים הפעם באחד הקיבוצים החזקים ביותר שלנו - משמר העמק. קיבוץ לדוגמה, כפי שהגדיר זאת מזכיר התנועה, גברי ברגיל. מהקיבוץ השתתפו חברי המזכירות, מהתנועה עמרי כנען, מנהל אגף רכזים-מלווי קיבוצים, איתמר שוויקה מהכלכלה, ניב ויזל ותמי ענבר מצמיחה דמוגרפית, וכמובן, הרכזים האזוריים אמנון צורף וליאת פאר. המצגת של רכז המשק, עמוס ארזי ביטאה את מכלול חיי הקיבוץ, כלכלתו, ודגש מיוחד שניתן לעבודת החברים. הדבר מתבטא בהגדרה פרטנית של מקצועות ותפקידי ליבה בקהילה, מענה לצורכיהם של רכז ענפים וועדות, ריענון חובת עבודה והגדרת סנקציות על מי שאינם עומדים בחובות העבודה.

 

תחום בו משמר העמק הוא אולי המוביל בכלל התנועה הוא בניית בתים חדשים. מהמצגת עלתה תמונה יוצאת דופן: 22 יחידות כבר נבנו בשנים האחרונות, 6 נוספות לקראת סיום, וכעת נכנסים לבניית 62 נוספות בחמש השנים הבאות. בתחום הביטחון הסוציאלי - פנסיה, הוקמה קרן מילואים, משמשת לפנסיה לכלל החברים בגובה של עד 4000 ש"ח לחבר לחודש. בנוסף קיימות קרן חיסכון לחבר וקרן סיעוד וצרכים מיוחדים. בסיום הצגת הדברים העלה עמוס כמה נושאים להם ביקש את עזרת התנועה - משבר  המים - מי הבארות של משמר העמק הוכרזו כבלתי ראויים לשתיה. הטיפול מתמקד בשני מישורים: חיבור הקיבוץ ל"מקורות" והקמת מערכת התפלה וטיוב מים, וזירוז הפתרונות מול רשות המים ומשרד הבריאות. נושאים נוספים הם הגדלת הרפת - קידום נושא שותפות ברפת עם מושב מדרך עוז או לחילופין הגדלת מכסת החלב של משמר העמק. סיוע מדינה במימון בנייה - באמצעות משכנתאות זכאות בנייה. הזזת כביש 66 כיוון שכניסה ויציאה מהקיבוץ מהווה סכנת נפשות עקב התנועה המהירה שעוברת בכביש. קיבוצי ההטלות - המשך טיפול אינטנסיבי בנושא ע"י מזכיר התנועה.

 

גשר לקשר

 

התחום החברתי נפרש על ידי המזכירות יעל בזנר ויעל מס. המזכירות מונה 12 חברים, נפגשת מדי שבוע, שיחת קיבוץ בכל יום שבת. עיסוקי המזכירות כוללים בין היתר הגדרה מחודשת של תפקידים, מעבר על התקנונים, קיום האסיפה, מעורבות בחברה הישראלית - תרומה לקיבוץ העירוני במגדל העמק ולשומר הצעיר. עוד נמסר על מערכת החינוך - פורמלי ובלתי-פורמלי, מסלולי צעירים, פעילויות תרבות ומערכת בריאות ורווחה מפותחת. הן הסבירו כי משמר העמק רואה קשר בין השיתופיות לחוזקו וחוסנו של הקיבוץ. 

 

גברי ברגיל, מזכיר התנועה סיפר כי התנועה הינה כיום גוף מטה המייצג 257 קיבוצים, כל זאת בכ-70 תקני עבודה של פעילים. השוואה - לפני כ-20 שנה היו בשתי התנועות ביחד כ-2500 פעילים.

התנועה עוסקת בשלושה מרכיבים עיקריים: פעילות ציבורית - כחצי מהתקציב השנתי הולך לסיוע במימון תנועות הנוער, מוסדות כמו גבעת חביבה וסמינר אפעל, מורשת, צוותא, סמינר הקיבוצים, וגופי תרבות דוגמת התזמורת הקאמרית הקיבוצית ולהקת המחול הקיבוצית. תחום שני הוא שמירה על אינטרסים קיבוציים מול גורמי המדינה, בנושאי תעשייה, חקלאות, מיסוי, קרקעות, שיכון ובנייה, חינוך ותקציבים. ברגיל הדגיש כי נושאים אלו נוגעים לכל קיבוץ וחבר, ולטיפול כלל-תנועתי משמעות גדולה יותר מול גורמים ממשלתיים ואחרים. לדוגמה הביא את ההסדר הייחודי המעניק פטור מתשלום מס שניתן לקיבוץ בעת מימוש נכסי הון  אשר ייעודם החזר חוב, דבר שאפשר לקיבוצים רבים להשתמש בכספי תנובה להסדר חובותיהם.

 

בנושא הלוואות זכאויות למימון בנייה הסביר כי המהלך תקוע במנהל מקרקעי ישראל וזאת לאחר שהתנועה כבר השיגה הסדר עם משרדי השיכון והאוצר.

 

תפקיד נוסף לתנועה הוא ליווי קיבוצים. זה מתבצע לאורך השנה בכל האזורים. מטבע הדברים, אמר, ישנם קיבוצים, כמו משמר העמק, שכמעט ולא נדרשים לליווי והתערבות, אך ישנם קיבוצים אשר בנקודת זמן זו או אחרת היו 'נופלים' ללא התערבות וסיוע התנועה. גורמים שונים בתנועה עוסקים בכך, אמר, בראש וראשונה המלווים האזוריים, ובמידת הצורך גם אגף החברה, הכלכלה, החינוך והביטחון. בהתייחסו למטה השיתופי, הסביר כי הוא מחלקה בתנועה, שמסייעת לטפל ולטפח את הקיבוצים השיתופיים ולהעצים את השיתופיות בקיבוצים המתחדשים.

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים