התנועה ומועצת זבולון: יוקם צוות משותף לנושא קליטת חברים בקיבוצי המועצה

התנועה ומועצת זבולון: יוקם צוות משותף לנושא קליטת חברים בקיבוצי המועצה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 29.7.2008 

 

לאתר המטה לצמיחה דמוגרפית
מימין: ולוולה, דב ישורון, עמיקם אוסם

 

בפגישה שהתקיימה בין מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, לראש מועצה אזורית זבולון, דב ישורון, סוכם על הקמת צוות משותף לתנועה ולמועצה במטרה לקדם קליטת חברים חדשים בקיבוצי המועצה.

 

נוסף לשור וישורון השתתפו מטעם התנועה הקיבוצית גם מלווי הקיבוצים באזור - אמנון צורף וליאת פאר, מנהלת אגף החברה, החינוך והמטה לצמיחה דמוגרפית, ומטעם המועצה סגן ראש המועצה, מהנדס המועצה ובכירים נוספים.

 

ישורון סקר את המציאות הדמוגרפית בקיבוצי המועצה - יגור, רמת יוחנן, כפר המכבי, אושה ושער העמקים. הוא ציין כי בחלקם קיימת בעיית קליטה למרות שמדובר באזור בו הביקוש גבוה. ישורון דיווח כי מהלך להקמת שכונות הרחבה בקיבוצי המועצה החל לפני עשור אך קשיים בירוקרטיים ומחירי הקרקע מטילים קשיים על המימוש. לדבריו, שינוי הכיוון הוא לקליטת חברים חדשים לתוך הקיבוץ.

 

עמיקם אסם, מנהל צמ"ד, הציע שכל קיבוץ יעשה עבודה עצמית בה יעלו שאלות בסיס כמו האם רוצים לקלוט, באיזו דרך ולאיזה סטטוס, האם יש תב"ע ותמ"א מאושרות, האם יש דיור הולם, תעסוקה, חינוך וכו'. לאזור עמק זבולון ביקוש גבוה

 

ולוולה התריע מפני המשך ההתכוונות על שכונות ההרחבה, לאור חיכוכים שנתגלו - בין תושביהן לחברי הקיבוץ - בשכונות שכבר הוקמו, וצידד בקליטת חברים חדשים לאגודה השיתופית, הקיבוץ. עמק זבולון נמצא באזור ביקוש וצריך להיות פתוחים למודלים חדשים של קליטה, ולמוד מניסיון שכבר נצבר מקיבוצים רבים שכבר מממשים את חזרת הבנים הביתה לאחר גלי העזיבה הגדולים של שנות ה-90'. ולוולה הציע הקמת צוות משותף - לתנועה ולמועצה - שימפה את צורכי הקיבוצים ויאתר את הדרך המתאימה לקליטת חברים חדשים בהם.

 

ההצעה התקבלה על ידי ישורון ובתוך זמן קצר ייקבעו החברים בצוות, שיעסוק בגיבוש מסלולי קליטה על בסיס צורכי הקיבוצים, תוך התאמתם להיבטי תכנון. 

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים