הקיבוץ מרים את הראש - הבנים שבים: 60% מהמצטרפים החדשים הם בני קיבוץ שחוזרים הביתה - דיווח מכנס המטה לצמיחה דמוגרפית
הקיבוץ מרים את הראש - הבנים שבים: 60% מהמצטרפים החדשים הם בני קיבוץ שחוזרים הביתה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 9.7.2008

 

150 משתתפים מ-70 קיבוצים השתתפו היום בכנס המטה לצמיחה דמוגרפית בקיבוצים. בכנס נחשף כי הביקוש להצטרף לקיבוץ, בשיאו: על כל מגרש פנוי בתוך הקיבוץ מתמודדות עשר משפחות. כ-1200 חברים חדשים הצטרפו במהלך 2007 

 

 בשנת 2003 מנתה אוכלוסיית הקיבוצים 115,300 נפשות על פי הלמ"ס. ב-2008 כבר מתגוררים 120,000 נפשות בקיבוצים. חלק מהמצטרפים הם תושבי שכונות הרחבה שצצו לצד הקיבוצים. החלק הארי- בני קיבוץ שעזבו והחליטו לחזור הביתה כמשפחה צעירה.

 

במטה לצמיחה דמוגרפית של התנועה הקיבוצית, שקיים היום כנס ארצי למנהלי תחום הקליטה בקיבוצים דיווחו על ביקוש חסר תקדים להצטרף לקיבוץ. מרגישים זאת בעיקר 150 קיבוצי מישור החוף, ערי ירושלים והשפלה, אך גם קיבוצים בנגב ובגליל. בחלק מהקיבוצים, אמר עמיקם אסם, מנהל המטה התנועתי, מתחרות 10 משפחות על כל מגרש פנוי לבניית בית בתוך שטח הקיבוץ. במטה מציינים כי בשנת 2007 חל מהפך בשיטת ההצטרפות לקיבוצים- פחות מצטרפים כתושבים זמניים, הרוב הצטרפו כשותפים- חברי קיבוץ. עוד מסר כי 50% מהקיבוצים כבר מקיימים מהלכי קליטה לתוך הקיבוץ במעמד של חבר קיבוץ לכל דבר ועניין, ו-60% מהמצטרפים החדשים הם בני קיבוץ המבקשים לחזור הביתה.  

 

בכנס השתתפו 150 נציגי הנהגות של 70 קיבוצים. הוצגו פתרונות להתמודדות עם הביקוש הגואה, הוצגו מגוון מסלולי קליטה, אפשרויות בניית בית בשטח הקיבוץ, ופתרונות "יצירתיים" כמו "בנייה עצמית" של המצטרפים (המממנים בעצמם את בניית ביתם בקיבוץ לאחר קבלתם כחברים), ו"משכנתא הפוכה": הנקלט מממן את הבניה והקיבוץ מחזיר לו בתשלומים חודשיים את ההוצאה הגדולה, כך שבסופו של דבר כל חברי הקיבוץ זכו לקבל את השיכון שלהם במימון הקיבוץ.

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים