לא על הדי ג'יי לבדו - "הוויה" - מרכז משותף למדרשה באורנים ולבינה החלו בקיום טקס נישואין ייחודי

לא על הדי ג'יי לבדו

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 8.7.2008

 

"הוויה" - מרכז משותף למדרשה באורנים ולבינה החלו בקיום טקס נישואין ייחודי

 

כאשר זוג ישראלי ממוצע מחליט להינשא, הוא מקפיד הקפדה יתרה על בחירת בגדים חגיגיים שישקפו את אישיותו ועל מוסיקה, שתבטא את טעמו. גם הקייטרינג נבחן בכובד ראש, ורק  טקס החופה עצמו נתפס  לרוב כמובן מאליו ונדחק  לשולי האירוע, לא כך רואים את תפקידו ומקומו של טקס הנישואים ב"הוויה" - מרכז טקסי חיים ישראלי.

 

הוויה הוקמה בשנת 1996 כארגון מלכ"ר לעריכת טקסי חיים ישראליים במסגרתו נערכים טקסים מגוונים מלידה ועד אבלות ברוח יהודית פלורליסטית. טקס הנישואים הישראלי של הוויה הוא טקס המעוצב על ידי הזוג בהנחיית עורך או עורכת טקסים מיומנים. תהליך ההכנה כולל היכרות עם עורך/ת הטקס, בירור השקפת עולמו של הזוג, הכרות עם תכני וסמלי הטקס, ולבסוף עיצוב וגיבוש טקס הנישואים האישי שלו.

 

טקס הנישואים היהודי המסורתי הוא מקור ההשראה לטקס שעורכים בהוויה. עם זאת, בהוויה מיישמים בטקס הנישואים הישראלי גם את עקרונות השוויון וההדדיות.


הכתובה שנכתבת על ידי הזוג (בסיוע עורך או עורכת הטקס), היא הצהרת הכוונות של הכלה והחתן לגבי חיי הזוגיות והמשפחה אותם הם רוצים לעצב. הכתובה  הנה שוויונית במהותה  ואיננה  מהווה מסמך של קניין ואין לה כל תוקף משפטי. זהו מסמך תרבותי המסמל את ברית הזוגיות, שיש בו הצהרה פומבית והתחייבות הדדית  במעמד המשפחה והחברים.

 

ד"ר מוטי זעירא מקיבוץ גבעת חיים איחוד, מנהל המדרשה באורנים וממקימי הוויה, מתאר את הטקס החילוני של הוויה כאחד האלמנטים המפצחים את הקוד המורכב של המשולש: יהדות, חילוניות, ישראליות. הוא טוען כי כיום "מרבית  האנשים בוחרים באלטרנטיבות קיצוניות : או טקס חתונה ברבנות שלעתים מנוכר לבני הזוג ואינו נותן מענה לזהותם ולצורכיהם האישיים, או ויתור על טקס חתונה בכלל ובחירה בנסיעה לניקוסיה, ועריכת טקס מפוברק כחלופה.

 

לעומת זאת, טקסי החיים הישראלים של הוויה מהווים אפשרות לזוג לנקוט עמדה ריבונית הנוטלת אחריות מלאה על  גיבוש מתכונת טקס נישואיהם, על סמליו ותכניו".

 

לאתר בינ"ה

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים