על סטטוסים ו(שאר) חברים - מסלולי קליטה ומיון, סטטוסים, ובניית בית בקיבוץ במרכז כינוס המטה התנועתי לצמיחה דמוגרפית

על סטטוסים ו(שאר) חברים

אביב לשם, דבור התנועה הקיבוצית - 24.6.2008

 

מסלולי קליטה ומיון, סטטוסים, ובניית בית בקיבוץ במרכז כינוס המטה התנועתי לצמיחה דמוגרפית

 

חזרתם של קיבוצים רבים לקלוט משפחות לחברות, בתוכן בני קיבוץ שעזבו, ומגוון מסלולי הקליטה, יעמדו במרכזו של יום עיון שמקיים המטה התנועתי לצמיחה דמוגרפית.

הכינוס בעוד שבועיים, 9/7, באפעל, יעסוק במגוון הסטאטוסים של בנים נקלטים, תהליכי מיון וקליטה, וכיצד ובאיזה מימון בונים בית למשפחה נקלטת בקיבוץ.

 

עמיקם אסם (אפיקים), מנהל המטה, מעיד כי שאלת "הסטאטוסים" קיימת בקיבוצים רבים כולל אלה, שמכריזים כי יש להם פתרון טוב והוא - חברות בעצמאות כלכלית. "אנחנו רוצים לברר לעומק את המשמעות המשפטית והחברתית של "חברות מסוג זה", האם היא ריאלית, האם היא הוגנת, האם היא, חס וחלילה, על חשבון מישהו "אחר" (ולו גם בלי כוונה כזאת).

 

שאלת התהליך דורשת בירור הואיל ולפחות בקיבוצים מתחדשים אין יותר שלב של מועמדות. במקום המועמדות מתקיים תהליך של מיון על ידי גורמים מקצועיים - תנועתיים וחיצוניים. נותרת השאלה האם יש בכך כדי להבטיח כי הנקלט אכן יתערה במקומו החדש כשותף מן המניין.

 

הסוגייה השלישית בכינוס היא זו של הבית. האם קליטת בנים מכוונת רק לבעלי הממון לבנות בשטח הקיבוץ את ביתם מכספם, האם יש דרכים לסייע לבני קיבוץ שהחליטו לחזור הביתה ומתקשים לגייס את הסכום לבניית הבית עצמאית, האם יוחזרו זכאויות לשיכון שהיו מקבלים פעם מהמדינה, והאם קיימות אלטרנטיבות אחרות.

 

ישתתפו זאב (ולוולה) שור, מזכיר התנועה שיברך בפתיחה, עמיקם ייתן "תיאור מצב" כלל-קיבוצי, עו"ד מיכי דרורי, מנהל המחלקה המשפטית, שיסביר בנושא סטאטוסים, ניב ויזל ותמי ענבר על תהלכי מיון וקליטה, ודב אביטל בנושא שיכון ובנייה.

 

הרשמה בטלפון 03-6925245 

 

לאתר המטה התנועתי לצמיחה דמוגרפית

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים