בואו בנים - רשמים מביקור תנועתי בלהב

בואו בנים

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 24.6.2008

 

בקיבוץ להב סוגרים קצוות בהצעת 'השינוי', מבטיחים ערבות הדדית, מפקידים לפנסיה ומייחלים לחזרת הבנים הביתה. רשמים מביקור תנועתי

 

צוות תנועתי ביקר בקיבוץ הדרומי, להב, לסיור וסקירת מצב הקיבוץ מפי משה תייר, מרכז המשק, ארנון בוכבינדר, מזכיר קיבוץ, דודיק, עקיבא, תמיר אבני - מש"א ונעה הגזברית. את המועצה האזורית ייצג העומד בראשה, משה פאול.

ולוולה מימין

הסיור החל בתצפית לכיוון קו התפר והסבר מקיף על הסוגיות האזוריות. המשיך לכיוון שומריה, בו מתגוררים כיום קבוצות מפוני גוש קטיף, עמן מחלוקות בנושא קרקעות,  במכון ל"חקר החי", ודיון במזכירות הקיבוץ.

 

קיבוץ להב נוסד ב-1952, סך האוכלוסייה הקבועה היא 420 נפשות, אך מספר חבריו הוא רק 160. החברים הצעירים הם בגילאי 40 והמבוגרים ביותר בני 75. ב-15 השנים האחרונות, הקיבוץ לא קלט חברים חדשים. מציאות דמוגרפית זו הביאה את הנהגת הקיבוץ להניע מהלך של הרחבה קהילתית. הביקושים כבר היום גדולים. בסך הכל מתוכננות להיבנות  138 יחידות. משה תייר, רכז המשק, סיפר כי במסגרת 'הסדר הקיבוצים' לא נמחק חוב הקיבוץ וההחזר השנתי אדיר, מעיק מאוד על הקיבוץ ומעכב השקעות. גובה הפנסיה הצבורה נכון להיום כ-1800 ₪. צוות בראשות ג'ומס מגבש תוכנית להגיע בתוך 3 שנים ל-2800 ₪ צבורים.

 

בנושא סיווג הקיבוץ, שמתנהל כקיבוץ שיתופי עם ניסיון קצר יחסית במודל משולב, הוחל מהלך שינוי סיווג וגיבוש מודל "רשת ביטחון", ביחד עם טל ישראלי, וזו צפויה להגיע לאישור החברים במהלך הקיץ.

 

בהתייחסו לסוגיות בבריאות ובחינוך במודל הנבנה, אמר המזכיר, ארנון בוכבינדר, כי המודל שנרקם ויוצע לחברים נשען על ניסיונם של קיבוצים שכבר עברו ל"רשת ביטחון", זאת מתוך כוונה להקפיד ולשמור על רמת ערבות הדדית גבוהה המאפיינת את הקיבוץ כיום.

עמיקם אסם (צמ"ד) הסביר מהלכי קליטה בקיבוצים, בדגש על הידברות עם בנים. ועמרי כנען שיבח על מגוון היוזמות וההתפתחות הכלכלית, בייחוד לאור תנאי הסדר החובות "האכזרי", לדבריו, שיסתיים רק ב-2013. 

 

ולוולה, מזכיר התנועה, סיכם. הביקור בלהב נערך במסגרת "סיורי יום שני" בקיבוצים, במטרה לשמוע ולהשמיע. הוא חזר על המלצת התנועה לקלוט את המצטרפים לחברות מלאה בקיבוץ. בלהב חשוב להגדיל את כמות החברים כי המגמה הדמוגרפית מדאיגה, אמר, והציע להיעזר במטה התנועתי לצמיחה דמוגרפית, לפיתוח מודל שיתאים ללהב. בהתייחסו למודל 'השינוי' הדגיש כי הכרח לבצעו לפי 'תקנת הסיווג', ולזכור ש"יום אחרי השינוי ממשיכים לחיות ביחד. יש להגיע להסכמות רחבות באשר לאורח החיים". ולוולה שיבח את הנהגת הקיבוץ על מערכת הרווחה המונהגת בקיבוץ, ואת החברים על יכולת העמידה בהחזר החוב והריבית הגבוהה עליו, כפי שנקבעה בהסדר לקיבוץ.

 

בסוגיית קרקעות זמניות שמחזיק ומעבד הקיבוץ, ורצון ממ"י שלא לאפשר חידושי חכירה, אמר כי עיקר הבעיה מתרכזת בקיבוצי הנגב. הוא לא אופטימי באפשרות לחכירתה לדורות, אך הסביר כי ח"כ חייים (ג'ומס) אורון, חבר להב, עליו אמר כי אין טוב ממנו לטפל בנושא, לקח את הטיפול מול גורמי מדינה בסוגיית 'קרקעות זמניות' שמעובדות על ידי קיבוצים.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים