עין לציון צופייה - בקני תנועות הנוער "העולמיות" מחנכים לציונות
מימין: סילביו, גיימה, סרחיו
עין לציון צופייה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 17.6.2008

 

בקני תנועות הנוער "העולמיות" מחנכים לציונות, נאבקים בהתבוללות, ומהווים כתובת לאלפי בני נוער בקהילות היהודיות

 

תנועות הנוער "העולמיות" הקשורות עם התנועה הקיבוצית פועלות ב-130 קהילות יהודיות ברחבי העולם, עם כ-18,000 חניכים. כך דיווחו מזכ"לי התנועות, שהתארחו בישיבת מזכירות התנועה הקיבוצית בה השתתף גם גזבר הסוכנות היהודית, חגי מירום. התנועות הן "הבונים דרור" (סילביו חוסקוביץ), "השומר הצעיר" (ג'יימה פוקס בר), "הנוער הציוני" (סרחיו אדלשטיין) ו"חלוץ למרחב" (אברהם קלדרון, שהה בחו"ל).

 

בסקירה מפורטת על תכני, היקף ופרישת הקנים עולה כי במדינות דרום אמריקה מקיפה הפעילות 9000 חניכים בלמעלה מ-40 קהילות - במדינות מקסיקו, ארגנטינה, ברזיל, אורוגאי, ונצואלה, קולומביה, פרו, קוסטה ריקה, צ'ילה, פארגאוי, בוליביה ואקואדור. המובילים הם 15 שליחים מקצועיים וצעירים מטעם התנועות העולמיות, בשיתוף עם הסוכנות היהודית. למעלה מ-400 חניכים מגיעים לישראל לתוכניות ארוכות טווח דרך התנועות המגשימות.

 

באוסטרליה, ניו זילנד ודרום אפריקה נערכת פעילות של השומר הצעיר והבונים דרור ב-9 קהילות יהודיות. 3500 חניכים. 10 שליחים מרכזים את הפעילות, 90 חניכים מגיעים להגשמה בישראל.

 

באירופה ובאסיה פועלות ארבע התנועות בקרב 50 קהילות, 4000 חניכים, מתוכם ממשיכים 200 להגשמה בישראל.

 

בארה"ב וקנדה הפעילות של השומר הצעיר, הבונים דרור והנוער הציוני היא ב-30 קהילות. משתתפים בה מעל 4000 חניכים, 12 שליחים. 100 בוגרים מגיעים לישראל להגשמה כקבוצות או יחידים.

 

בדיון שנערך לאחר דוח הפעילות אמרו מזכירי התנועה כי לפעילות תנועות הנוער בעולם חשיבות רבה והיא נעשית במקרים רבים בתנאים קשים, מתוך מטרה לחנך לציונות ולעלייה, תוך מניעת התבוללות. מזכ"לי התנועות ציינו כי נדבך מרכזי הוא מאבק בהתבוללות, בייחוד בעבודה בקהילות בהן אין שום מסגרת ופעילות יהודית זולת תנועת הנוער. השליחים, המדריכים הצעירים ובוגרי התנועות פועלים מתוך תחושת חיבור ומחויבות לרעיון הקיבוצי, להגשמה בישראל ובקיבוץ, ומתוך רצון להוות גורם משמעותי בקהילתם, הדגישו. בדיון העלו המשתתפים את חשיבות איחוד המאמצים ושילוב הידיים של התנועות מול גורמים לא-ציוניים בחלק מהקהילות.

 

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים