תערוכה חדשה: יהודי הולנד בימי השואה
תערוכה חדשה: יהודי הולנד בימי השואה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 17.6.2008

 

השבוע חודשה בבית לוחמי הגטאות התערוכה "הולנד" והיא מוצגת לציבור הרחב. לכבוד פתיחת התערוכה יוצגו למשך חודש בלבד, שני יומנים נדירים שנכתבו בסתר במחנה ברגן בלזן. היומנים נכתבו על ידי שני מגורשים מהולנד שבודדו בצריף קטן ומגודר ושימשו במשך מספר חודשים כזונדרקומנדו של המחנה. בשל רגישות המוצגים לתאורה הם יוצגו לחודש ימים בלבד ואז יוחזרו לארכיון בית לוחמי הגטאות. ליומן חשיבות מיוחדת: הוא שופך אור על חיי היהודים ועל תנאי עבודתם ביחידות הזונדר-קומנדו במחנות ההשמדה. בנוסף מאפשר היומן הצצה אינטימית לחייהם של כותביו ולהשתתף בתקוותיהם ברגעים הקשים ביותר.

 

קטע מתוך אחד היומנים, 8 במרץ 1944: "מעניין מה טיבה של עבודתנו החדשה? בבוקר בא אחד מאנשי המשמר לקחת אותנו. במהרה ראינו מה הייתה עבודתנו החדשה. הביאונו למשרפה. התנור כבר הוסק ושטוללה ואוברשרפירר הרצוג חיכו לנו. "האם ראיתם בר מינן מימכם?" השבנו בשלילה."

 

יערה גל-אור מסבירה כי התערוכה על יהודי הולנד ייחודית בכך שמאפשרת למבקרים לחוות את סיפור השואה בצורה אחרת. כיבוש הולנד היה קרוב יותר לסיפוח, הגרמנים זכו לשיתוף פעולה הן מצד האוכלוסייה ההולנדית והן מצד האוכלוסייה היהודית. זהו סיפורה של קהילת הולנד, סיפורה של האדישות, של העומדים מן הצד ואיך דווקא פסיביות יכולה לקדם ולתרום לסוף הטראגי.

 

בסוף מסלול אנו פוגשים אישה ממתינה על המדרכה. התמונה מתרחבת, היא לא לבד על המדרכה. סביבה עומדים, מדברים, שותים קפה, יהודי הולנד, ממתינים לגירושם למחנה המעבר ווסטרבורק ממנו נשלחו רובם למחנות ההשמדה, שם נרצחו כ-80 אחוזים מקהילת יהודי הולנד.

 

בערב פתיחת התערוכה השתתף גם שגריר הולנד בישראל. בתערוכה מוצגים אורגינליים רבים מתוך ארכיון הולנד של בית לוחמי הגטאות המכיל 50 אלף פריטים, ביניהם אוסף המחתרת ההולנדית הגדול בעולם.

 

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים