בסימן עלייה - רחל רבין-יעקב ממנרה, עובדיה שוויקה מברקאי ושולה בן-נחום מבית זרע, בין "יקירי עליית הנוער והחינוך ההתיישבותי 2008"

בסימן עלייה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית, 10.6.2008

 

רחל רבין-יעקב (מנרה), עובדיה שוויקה (ברקאי) ושולה בן-נחום (בית זרע) בין "יקירי עליית הנוער והחינוך ההתיישבותי 2008"

 

שלושה חברי קיבוצים התבשרו כי יקבלו את פרס "יקירי עליית הנוער והחינוך ההתיישבותי 2008". השלושה הם רחל רבין-יעקב, עובדיה שוויקה ושולה בן נחום, והפרס ניתן להם על תרומה ארוכת שנים בחינוך חברות נוער וילדי עולים. את הפרס יקבלו במעמד שרת החינוך יולי תמיר, מנכ"לית משרדה שלומית עמיחי, ד"ר יחיאל שילה מנהל המנהל לחינוך התיישבותי, שמוליק ריפמן מנהל מרכז המועצות האזוריות, ואלוף (מיל.) משה נתיב יו"ר הוועדה לבחירת יקירי עליית הנוער .

 

בנימוקים לפרס על תרומה מיוחדת למערכת החינוך והחברה בישראל, נכתב כי רחל רבין-יעקב "עלתה עם חבריה מהנוער העובד, בוגרי בי"הס ובוגרי עליית הנוער, למנרה. מאז שעמדה על דעתה הקדישה חייה לחינוך, בהתלהבות, בכישרון ובעיקר במסירות עין קץ. מורה, מחנכת וכמפקחת. לרחל יכולת מיוחדת ליצור קשר חם וכן עם אנשים. אישה דעתנית עם זיקה לארץ ולטבע , כזו שיודעת לקרוא לכל צמח ולכל חי בשמם, שיודעת לטעת בלב תלמידיה אהבה לארץ ולנופיה. רחל ידעה להעניק לילדי עליית הנוער - בקיבוצה ובקיבוצים אחרים - את הדבר שכל-כך חסרו, הרגשה של שייכות - תחליף קרוב עד כמה שאפשר לבית שחסר להם. היא הייתה להם מורה, מחנכת וחברה. את כל כולה העניקה להם ובכל הכוח".

 

בתחום "מחנכים בולטים בשה החינוך", כתב הצוות על עובדיה שוויקה שנולד באום צובא שבצפון סוריה. "עלה ב-1949 במסגרת עליית הנוער. בקיץ 1950 עבר עם חברת הנוער לקיבוץ יקום - תחנה משמעותית ומכוננת עבורו. בשנת 1955 החלה דרכו החינוכית בקיבוץ הראל, ושנה אחר כך קבע את ביתו בקיבוץ ברקאי, בו הקים משפחתו וכיהן כמזכיר הקיבוץ ורכז ענף הבננות. בשנת 1979 נקרא להחליף את מדריך חברת הנוער ומרגע זה ואילך מצא את ייעודו הגדול בחיים. הדריך במסירות קבוצות ב"מבואות עירון" וקבוצות נוער יוצאי העדה האתיופית, אותם הגדיר "הדובדבן של עבודתי".

 

שולה בן נחום מלמדת במוסד החינוכי 'בקעת כנרות' בעמק הירדן כמעט ארבעים שנה. בנימוקי הצוות נכתב כי "תרמה בבניית מסלולי הקליטה של עליית הנוער וקבוצות עולים שהגיעו באמצעות נעל"ה ונוע"ם. מחנכת כיתות עולים וכרזת עולים. בתחום זה באה לידי ביטוי תחושת השליחות במעשיה והמסירות האין-סופית שמגלה כלפי החניכים וצוות העובדים. לחלק מחבריה לצוות נראית דמותה כמגדלור המאיר את הדרך בחשכה, ביציבות ובאמינות אין סופית.

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים