צוות היגוי תנועתי ערך ביקור בקיבוץ מסילות, עמק בית שאן

צוות היגוי תנועתי ערך ביקור בקיבוץ מסילות, עמק בית שאן

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 3.6.2008

 

מסילות מתנהל כשיתופי, חוגג 70 בשורת אירועים לאורך השנה. הסקירה נפתחה במצב הדמוגרפי הבעייתי - 207 חברים, 60% מעל גיל 60, במערכת החינוך 127 ילדים מתוכם רק 50 ילדי קיבוץ. המשיך בחברתי - מערכת חברתית ותרבותית ענפה מערכת רווחה מקיפה ותומכת, חבורת זמר, קבוצת כדורגל וסדנת יצירה. 

החליטו על שיוך נכסים (תאגיד "עתיד מסילות") ושיוך דירות עוד לפני החלטה על שינוי אורחות חיים. עוסקים ביישומן של ההחלטות ובתהליך של הכנת חוברת שינוי בלווי טל ישראלי.

במסילות

נתונים נוספים: פנסיית יעד לחבר 3200 ₪, תקציב קהילה מאוזן, אין אבטלה, הוצאות מחייה נמוכות ביותר, הקיבוץ קלט ב-4 שנים האחרונות 12 חברים חדשים. המשק החקלאי מגוון - רפת, לול פיטום, מדגה, גד"ש ומטעים הכוללים תמרים, זיתים ופרדס. מפעל חרושת כבלים בבעלות הקיבוץ.

 

מצבו של הקיבוץ מבחינה כלכלית משתפר. כספי תנובה הופנו לתשלום חובות ההסדר ולמעשה אין לקיבוץ חוב להוציא לחבצלת ולארגון האזורי. הקיבוץ רואה חשיבות עליונה בנושא הצמיחה הדמוגרפית וקליטה לחברות במסגרת הקו הכחול. עוסקים בגיבוש הסכמים בנושא חבר בעצמאות כלכלית.

 

גברי ברגיל, מזכיר התנועה, הציג את המציאות הכלל-קיבוצית ב-2008 בה ניכר שיפור כלכלי במרבית הקיבוצים, צמיחה דמוגרפית בדגש על קליטה לחברות מלאה ב'קו הכחול' (המליץ להיעזר במטה התנועתי), דגש לשמירת האגודה השיתופית ואפיוני קיבוץ בכדי לשמור על סיווג "קיבוץ", וריבוי הסדרים פרטניים עם הבנקים והסוכנות היהודית בעקבות כספי תנובה ויציאת קיבוצים מ"שעבוד לחירות". נושא נוסף אליו התייחס הוא משקל רב שנותנת התנועה לטיפול פרטני בבעיות של חברים בקיבוצים. ברגיל שיבח את הנהגת הקיבוץ וחבריו, ואמר כי מסילות מהווה דוגמה לקיבוץ שגם בעת שנות משבר וחוב מעיק קיים וימשיך לנהל אורח חיים הכולל ערבות הדדית וביטחון סוציאלי.

 

בשיחה אליה הצטרפו חברי הקיבוץ עלה נושא הניהול, חשיבות הבטחת זכויות החברים גם בעת שינוי, היעדר פרגון עצמי, קריאה לבני הקיבוץ לחזור הביתה כי למסילות יש מה להציע, חשש מקליטה מואצת שתשנה בצורה קיצונית את צביון הקיבוץ, שמירת הכבוד ההדדי במיוחד בעת של תהליכי שינוי, ובחינת שיתוף הנקלטים בנכסים בכדי לעשותם שותפים מלאים.

 

יואב בנאור, מזכיר הקיבוץ, סיכם את המפגש במילים "גיליתי תנועה אחרת. אין יותר את הריחוק בין אידיאולוגיה למציאות בקיבוצים. יש נכונות אמיתית לעזרה ולהכוונה בנושאים שהקיבוץ מבקש". בנאור הדגיש כי חברי מסילות יכולים להיות רגועים ביחס להמשך הביטחון הכלכלי שלהם, גם היום וגם לעת שינוי אם וכאשר יתרחש.

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים