חורשים תלם לחברה הישראלית - פרס לתוכנית שילוב צעירים יוצאי אתיופיה בקיבוץ

חורשים תלם לחברה הישראלית

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 27.5.2008

בני מנסה
 

פרס לתוכנית שילוב צעירים יוצאי אתיופיה בקיבוץ

 

פרס לתוכנית תל"מ המשלבת צעירים יוצאי אתיופיה בקיבוצים. הפרס ע"ש רנטה אדלר ז"ל ניתן על תרומה ייחודית לקידום צעירים יוצאי אתיופיה בישראל, והטקס התקיים בבית הספר לעבודה סוציאלית של אוניברסיטת תל-אביב, במסגרת יום עיון שנערך תחת הכותרת "הילד, המשפחה והקיבוץ - סוף עידן התמימות?".

 

בשם חניכי התוכנית קיבל את הפרס בני מנסה שהחל דרכו בקיבוץ מעגן מיכאל לפני ארבע שנים. "בני הוא סיפור הצלחה מאלף המעיד על הפוטנציאל הגלום בשיתוף הפעולה בין תוכנית תל"מ לקרן הידידות של הרב יחיאל אקשטיין, המממנת העיקרית של התוכנית", אמרו השבוע עמי רוניס וניבה אשכנזי, מנהלי התוכנית מטעם התנועה הקיבוצית.

 

מנסה השלים בחינות בגרות, המשיך ללימודי הנדסת פלסטיקה במכללת שנקר וללימודי תעשייה וניהול במכללת רופין. במשך כל התקופה מתגורר בני במעגן מיכאל וממשיך לעבוד במפעל הקיבוץ "פלסאון" כמחליף תבניות. בדבריו הודה לניבה ולעמי, ולמקשרים המשמשים כהורים דואגים לחניכי התכנית ב-18 קיבוצים. "בקיבוץ למדתי לקבל, אך גם לתת. קיבלתי הזדמנות להאמין בעצמי, ביכולותיי ובמעשיי, באפשרותי לתכנן את עתידי, לנצל את הזמן בצורה יעילה והתקדם.

 

עמי רוניס, מנהל תל"מ אמר בטקס כי צעירי תל"מ שעלו לישראל משנת 1991 ואילך נאלצים בכוחות עצמם לקשר ולגשר על פער תרבותי וטכנולוגי בלתי ניתן להבנה. צעירים שבעיני המביט מקרוב הם גיבורים, אך החברה הישראלית לא מצליחה עדיין בקליטתם לתוכה. לתל"מ הם מגיעים לאחר שהות ארוכה ומתסכלת בבית, ללא ידע וכלים לפרוץ לעבר קיום עצמאי של חיים משמעותיים, וזאת בגיל בו הגוף והנפש אמורים להיות בשיא החיוניות שלהם.

 

תוכנית תל"מ היא מסע משותף של צעירים יוצאי אתיופיה וחברים בתנועה הקיבוצית. היא מתאפשרת תודות לתמיכה של המשרד לקליטת עלייה, קרנות פרטיות ובמיוחד הקרן לידידות בראשות הרב יחאל אקשטיין.

 

התוכנית מאפשרת לחניכיה עבודה בשכר מלא, לימודים בשעות אחר העבודה ומגורים בקיבוץ. בנוסף לומדים הצעירים קורס מקצועי או משפרים בגרויות, משתתפים בתוכנית כישורי חיים, מטיילים ברחבי ישראל ונוטלים חלק בחיי הקהילה בקיבוץ. הכול על מנת להגשים את מטרת התוכנית - בוגרי תל"מ יהיו אנשים עצמאיים המפרנסים עצמם מעבודתם. שבע מאות בוגרי התוכנית הם עדות נאמנה להצלחתה וחשיבותה של התוכנית.

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים