השומר הצעיר העולמי מציין השבוע 95 שנים להקמת התנועה, גם בעיתון הארץ ובגלי צה"ל

השומר הצעיר העולמי מציין השבוע 95 שנים להקמת התנועה

כתבה מעיתון הארץ וכתבה בגלי צה"ל

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 11.5.2008

 

 

 

 

140 חניכים מארבע יבשות תבל הגיעו לוועידה בקיבוץ חולית שבעוטף עזה: יתווכחו על מהות הציונות 2008, סוציאליזם - חינוך לעירנות אקולוגית וכלכלה סולידרית, ויתאימו את דיברות השומר למציאות של שנת 2008

 

תנועת השומר הצעיר "העולמית" תציין השבוע 95 שנות פעילות חינוכית במדינות שונות בעולם. לוועידה שתתקיים בקיבוץ היעד חולית שבעוטף עזה הגיעו 140 חניכים ומדריכים מקני התנועה בארבע יבשות עולם - אוסטרליה וארגנטינה, אורוגואי וארה"ב, אוסטריה, אוקראינה, איטליה, בולגריה, בלגיה, בלארוס, ברזיל, הונגריה, ונצואלה, מקסיקו, צ'ילה, צרפת, קנדה, שוויץ וכמובן - ישראל.

 

לאורך השנים מאז הקמתה של התנועה ב-1913 שאפו חבריה להוות גורם משמעותי בנוף הפעילות היהודי-ציוני במדינות בהן הוקמו הקנים. כמו אז, גם היום פעילים החניכים בקהילה וחלקם מחזיקים במשרות חינוכיות בקהילה ה"רשמית". הם אחראים על בתי הספר המשלימים בהם לומדים על יהדות וציונות. ללא קשר לעבודתם בקהילות הרשמיות מהווה הקן התנועתי מקום מפגש, יחידי לעתים, לרבים בעם היהודי שאינם מוצאים את מקומם בקהילות הרשמיות. התנועה מאפשרת לרבים לציין את יהדותם ולשמור על קשר עם העם היהודי וישראל. ההוויה השומרית בקן כוללת, כנדבך מרכזי, את הכרת והגשמת הציונות והסוציאליזם, ערכיה המכוננים של התנועה.

 

השינוי באורח החיים הקיבוצי, התדלדלות מספרי העולים, יחד עם עניין הולך וגובר ביהדות מסוג שונה, חייבה את הנהגות הקנים לנסח ולרענן את אבני היסוד של הפעילות. הדבר יתבטא בוועידה (אשר מסכמת תהליך חינוכי לבירור ערכים ועמדות) בהצעות החלטה על הגדרת משמעות הציונות כיום, מקומה של ישראל כמרכז (רוחני) חינוכי-תרבותי (לאומי) של העולם היהודי, וכמובן יעד ההגשמה המרכזי. בנושא הסוציאליזם יוצע אימוץ תפיסת הכלכלה הסולידארית, מאבק פעיל בחוסר השוויון וקידום החינוך לעירנות אקולוגית. בתחום היהדות - דגש על פיתוח "קהילות בוגרים" המשלבות קיום מארג חיים יהודיים הומניסטיים לצד מימוש משימות בתחומים חברתיים וחינוכיים, לרבות בניית "ארון הספרים היהודי".

 

גיימה פוקסבר, מזכ"ל חינוכי של התנועה, הדגיש כי "לוועידה משמעות היסטורית עבור השומר הצעיר. מטרתה לסכם את הבסיס הרעיוני של התנועה, במטרה לשוב ולהוות גורם רלוונטי ומשפיע בקהילות היהודית ובחברה הישראלית. בוועידה יסתיים תהליך שארך ארבע שנים, בו התחלנו להגדיר מחדש את אבני היסוד של התנועה והתחלנו להקים קהילות בוגרים בארץ ובתפוצות".

 

בקיום הוועידה בקיבוץ חולית, קיבוץ היעד של בוגרי התנועה, יש מסר ברור אומרים ראשי התנועה. "דווקא במציאות בה מתמודדים תושבי האזור עם פצצות מרגמה וקסאם, הבעת התמיכה של החניכים ממדינות העולם, תוך אמירה ברורה על הכרח ההידברות והגעה לשלום עם השכנים בעזה הם מסרים מרכזיים בוועידה", אמר השבוע דריו טייטלבאום, רכז פעילות קני דרום אמריקה, וחבר קיבוץ גבולות, השכן לחולית. אורן צוקרקורן, רכז פעילות קני אירופה ורכז הוועידה מופקד על המשימה הרגישה מכל - בדיקה ואולי ניסוחם מחדש של "דיברות השומר" המיתולוגיות, כך שיתאימו למאה העשרים ואחת, ויאפשרו לכל שומר ושומרת לפתח עצמם לאור האידיאל השומרי.

 

למטה מצורפת כתבה מעיתון הארץ: אחרי 95 שנה: בשומר הצעיר עדיין מתלהבים מסוציאליזם

 

למטה מצורפת גם כתבה מגלי צה"ל

 

ומדברי הנעילה:

בהצבעה גלויה, עליזה ורעשנית מאוד, מלווה בשירת "השומר הצעיר חיי וקיים" ננעלה אמש ועידת השומר הצעיר בעולם אשר נערכה בקיבוץ חולית הסמוך לרצועת עזה.

ההתכנסות , אשר זכתה להשתתפות מרשימה של כ-140 בוגרים מ-19 מדינות שונות וזכה לכיסוי תקשורתי רחב ,הייתה לשיא בתהליך לחידוש פנייה של תנועת השומר הצעיר, לרבות שינויי בדיברות שומר (מצ"ב דיברות בנוסח האנגלי + תרגום שהופיעה ב"הארץ".

 

בתחילת הועידה אמר ג'יימה פוקסבר , מזכ"ל השומר הצעיר:

"היום ב-14 במאי 1948 , לפני 60 שנה, ה' באייר תש"ח, הוא יום הכרזת העצמאות של מדינת ישראל. 

אנחנו חוגגים 60 שנה למדינה בקיום וועידת השומר הצעיר, התנועה העולמית. אנו חוגגים בקבוץ חולית במיוחד בתקופה קשה זו לישובי עוטף עזה, להדגיש את העשייה שלנו כאן. לוועידה זו משמעות היסטורית לשומר הצעיר.

מטרתנו לשוב ולהיות גורם רלוונטי ומשפיע בקהילות היהודית ובחברה הישראלית.

 

הועידה הייתה ססגונית מאוד, בעיקר בזכות עירוב השפות השונות (השומר הצעיר בעולם פועל ב-9 שפות שונות) וניתן היה להרגיש תכונה מיוחדת בדיונים, בעיקר בנושא הציונות וההגשמה השומרית. באי הועידה לא התחמקו מלשאול שאלות קשות בנושא חובת העלייה מול הקמת מסגרות בוגרים בתפוצות אשר יאפשרו למי שיחליט להישאר להמשיך להיות קשור לעשייה התנועתית ואף להרגיש כ"מגשים" חלק מערכיה של השומר הצעיר. ניתן לציין במיוחד את העובדה שבהחלטות הועידה חודדו הגדרות ליהדות, ציונות וסוציאליזם – ובעיקר הוחלט "לקצר את הפער בין מה שחושבים...מדברים ו...עושים" .

 

לאחר מעמד הנעילה ,דב פודר (חצור) , יו"ר ההנהלה הציבורית של התנועה העולמית שיתף את הנוכחים בהתרגשותו מהאירוע, ואמר "לא אחרים יקבעו בשבילנו יהדות מהי...הדבקות היהודית שלנו אינה מוטלת בספק, ואתם , בהתכנסותכם כאן , בחולית , אמרתם ובגדול ...יש לתנועה תפקיד בקהילה היהודית ,במדינת ישראל והעולם כולו"

 

במפקד אש מרשים ביותר ובהפרחת בלון הנושא את משאלות המשתתפים (אשר נכתבו מראש והוכנסו לבלון) הסתיים מפגן מרשים אשר שילב בין רוח נעורים, דבקות אידיאולוגית ורצון לשנות את העולם.

 

 

 

לפרטים נוספים ותיאום סיקור: דריו טייטלבאום 050-5371459 , 0547919011

 

 

לכתבה מעיתון הארץ: אחרי 95 שנה: בשומר הצעיר עדיין מתלהבים מסוציאליזם
לכתבה בגלי צה"ל
לכתבה מגלי צה"ל - לחצו play:

 

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים