לאחר עשור של "קיפאון" דמוגרפי: 15 חברים חדשים בקיבוץ הראל

לאחר עשור של "קיפאון" דמוגרפי: 15 חברים חדשים בקיבוץ הראל

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 5.5.2008

 

הקיבוץ הנקרא על שם חטיבת "הראל" שפרצה את הדרך לירושלים מתאושש ממשבר כלכלי ודמוגרפי: ברשימת ההמתנה להיקלט בקיבוץ - 60 משפחות !

 

לאחר עשור של "קיפאון", התקבלו לחברות 15 חברים חדשים בקיבוץ הראל שסך אוכלוסייתו מונה 170 נפשות - חברים, ילדים ובני נוער ותושבים זמניים.

 

אברהם פליישמן, חבר הקיבוץ ומנהל הקהילה בוועד הממונה מסר כי החברים החדשים התקבלו במעמד של חברים לכל דבר ועניין, כולם בטווח הגילאים 21-35. בכך גדלה אוכלוסיית החברים שעמדה קודם לכן על המספר 38 בכ-40%.

 

פליישמן ציין כי החברים החליטו לפתוח את שערי הקיבוץ לקליטה, כולם היו שותפים למהלך הקליטה, ובקיבוץ שוררת שמחה גדולה מאז ההצבעה על קבלת החברים החדשים. "זוהי תחילתו של מהלך קליטה גדול יותר שמבקש הקיבוץ להוביל. הפוטנציאל עומד כבר על 60 משפחות - בני קיבוץ ומשפחות מהעיר - הנמצאות ברשימת המתנה להיקלט בקיבוץ במסלול בו הוחל כבר בקיבוצים נוספים - הצטרפות לקיבוץ במעמד של חבר ובניית הבית בתוך "הקו הכחול" במימון עצמי של המצטרפים.

 

המצויים ברשימת ההמתנה להיקלט בהראל, אומר פליישמן, הם צעירים איכותיים ורובם בעלי מקצועות חופשיים שבחרו לחיות בקיבוץ, אנחנו תקווה שמנהל מקרקעי ישראל לא יערים עלינו קשיים ויאפשר את המשך צמיחתו של הקיבוץ ובנייה בתוך הקו הכחול", אמר פליישמן.  עיקר הכנסות הקיבוץ מגיעות מעסקי תיירות, גידולי שדה, ילדים מיישובי הסביבה במערכת הגיל הרך בקיבוץ, שותפות ביקב, והכנסת עובדי חוץ.   

 

מהתנועה הקיבוצית נמסר עוד כי הראל מצטרף למגמה במסגרתה קיבוצים חזרו לקלוט חברים חדשים. בשנת 2007 קלטו 20 קיבוצים מתחדשים (הפרטה) מספר דו-ספרתי של חברים חדשים. 70 קיבוצים שיתופיים קולטים בממוצע 5 חברים חדשים מדי שנה. 

 

הראל עלה לקרקע ב-1948. קרוי על שם חטיבת הפלמ"ח הראל שנלחמה באזור צומת נחשון במלחמת השחרור. מוצא המייסדים: ישראל (משוחררי פלמ"ח. מעטים מפולין והונגריה.

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים