אירועי ה- 1 במאי

אירועי 1 במאי

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 29.4.2008

 

למי ששכח, ה-1 במאי - חג העובדים - כבר כאן

 

 ה-1 במאי 2008 : מאות חניכי ומדריכי השומר הצעיר וחברי קיבוצים יצעדו ביום שישי ברחובות תל-אביב תוך הנפת דגלים אדומים ודגלי מדינת ישראל 

 

 

אירועי ה-1 במאי- חג העובדים הבינלאומי- יתקיימו יממה לאחר נעילת אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

ביום שישי יערך מצעד  בתל-אביב בו ישתתפו כמה מאות חניכים ומדריכים מתנועת השומר הצעיר, וחברי קיבוצים. הם יצעדו מבית התנועה הקיבוצית ברחוב לאונרדו דה-וינצ'י לבית ההסתדרות ברחוב ארלוזורוב.

 

מחוץ לבניין ההסתדרות יערך טקס ויישאו נאומים על המשמעות והרלוונטיות של תכני החג ומאבקי העובדים כיום, ויונפו כמטיב המסורת דגלים- הדגל האדום ודגל מדינת ישראל.

 

ביום ראשון, 4/5, יתקיימו בבית התנועה הקיבוצית בתל-אביב סדנאות בארגון השומר הצעיר במטרה ללמוד את החג ומשמעויותיו בעבר ובהווה.

בערב יערך מצעד ססגוני באחריות הנוער העובד מכיכר רבין לבית אריאלה, בסיומו נאומים.

 

רקע:

ראשיתו של "האחד במאי" בהפגנה שהתקיימה בעיר טורונטו ב-15 לאפריל 1872. את ההפגנה ארגנה פדרציה של איגודי עובדים בדרישה לשחרר ממעצר 24 פועלי דפוס שהנהיגו שביתה במטרה להגביל את יום העבודה ל-9 שעות. כיוון שהתאגדות עובדים ושביתות נחשבו אז בלתי חוקיות, הם נעצרו. הפדרציה של איגודי העובדים בטורונטו (Toronto Trades Assembly) ניצלה את האירוע לארגון הפגנה למען זכויות העובדים והגבלת יום העבודה.

 

במדינת ישראל צוין ה-1 במאי באירועים ומצעד המוני על ידי מפלגות השמאל, הסתדרות העובדים הכללית, תנועות הנוער וחברי קיבוצים. משנות ה-90 ואילך איבד החג בהדרגה את מעמדו בישראל, וכיום הוא כמעט שאינו מצוין, אם כי הוא עודנו בגדר "יום בחירה" בחלק ממקומות העבודה. באמצע שנות התשעים, בעקבות בחירתו של חיים רמון ליושב ראש ההסתדרות הכללית, הופסק הטקס המסורתי של הנפת הדגל האדום על בניין הוועד הפועל של ההסתדרות.

 

 

לפרטים נוספים:

יואל מרשק, רכז אגף המשימות 052-2465474

אייל רייז, רכז השומר הצעיר 052-4840600

 

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים