גברי: התנועה הקיבוצית צריכה להוות אלטרנטיבה לחב"ד בדרום אמריקה
גברי ברגיל

גברי: התנועה הקיבוצית צריכה להוות אלטרנטיבה לחב"ד בדרום אמריקה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 15.4.2008

 

ביקר בקני תנועות הנוער, הקהילות היהודיות וארגוני קואופרציה בדרום אמריקה

 

מזכיר התנועה הקיבוצית, גברי ברגיל, שב בשבוע שעבר מביקור עבודה במוקדי פעילות התנועה הקיבוצית במדינות בדרום אמריקה - צ'ילה, ארגנטינה, אורגוואי וברזיל.

הנושא הראשון שעמד על סדר היום בביקור היה מפגש עם תנועות הנוער של התנועה הקיבוצית ופועלות ביבשת - הנוער הציוני, השומר הצעיר, החלוץ למרחב והבונים דרור. לארבעת אלו ניתן להוסיף גם את תנועת "חזית הנוער" הפעילה בברזיל וקשורה אף היא בפעילותה לקיבוצים בישראל. הביקור כלל צפייה בפעילות שוטפת, ומפגש עם בוגרי התנועות בכדי לבדוק אפשרות לשיתוף פעולה ביניהן. מעבר לפעילות אלפי בני הנוער, מרחיבות התנועות פעילותן במטרה להרחיב את השפעתן. השומר הצעיר פתח בקניו ביבשת מרכזי תרבות פתוחים לקהילה, והנוער הציוני מרחיב פעילות עם סטודנטים מהקהילות היהודיות.

 

במקביל לפגישות עם תנועות הנוער והנהגותיהן נפגש ברגיל עם ראשי הקהילה היהודית במדינות, פגישות שעסקו באתגרים עמם מתמודדות הקהילות. "שני תהליכים מדאיגים עוברים על הקהילות היהודיות ביבשת הדרומית, הראשונה - התרחקותם של למעלה מ-% 50 מהיהודים מהפעילות המאורגנת בקהילות ומגדיל סכנה של ההתבוללות ומאידך, השתלטות חב"ד על הפעילות המאורגנת של הקהילות באופן שיטתי", נימק ברגיל. לדבריו, התנועה הקיבוצית יכולה וצריכה להיות אלטרנטיבה לחב"ד בקרב הקהילות היהודיות, ואיחוד הכוחות של כל תנועות הנוער שלנו הפועלות ביבשת תחת קורת גג אחת של התנועה הקיבוצית, נוכל לצרף כוחות פרוגרסיווים, ולהוות אלטרנטיבה אמיתית החיונית ליכולת הקהילות להתמודד עם האתגרים האמיתיים העומדים בפניהן".

 

בצוותא

 

בארגנטינה, מרכז הפעילות היהודי הגדול ביבשת, מחפשת כרגע תנועת הבונים דרור מבנה חדש לפעילות. גברי מתכוון להציע לרכזי התנועות לצרף את הבונים דרור למבנה בו עובדת כיום השומר הצעיר, ולהפוך את בית "צוותא" בבואנוס איירס ל"בית התנועה הקיבוצית". "מהלך כזה עשוי להוות נקודת מפנה ביכולת ההשפעה של התנועה בקהילה היהודית בארגנטינה, הסביר ברגיל השבוע. במהלך הסיור קיים ברגיל חמש הרצאות פתוחות לקהל בקהילות יהודיות. רשמיו מההרצאות הן כי קיימת התעניינות עצומה על הנעשה בקיבוצים ורצון עז לשיתוף פעולה עם התנועה הקיבוצית", אמר גברי השבוע.

 

אחד משיאי המסע היה ביקור בעיר נאוקן, עיר המחוז המרכזית בדרום ארגנטינה. מעבר לפגישה עם הקהילה היהודית שהחליטה לאמץ את השומר הצעיר כתנועת הנוער של הקהילה, נערך מפגש עם ראשי הממשל של הפרובינציה, אשר ביקשו לבנות שיתוף פעולה כלכלי עם התנועה הקיבוצית, בציינם שהאזור הוכרז לאחרונה כאזור סחר חופשי על ידי ממשלת ארגנטינה במטרה להאיץ את פיתוחו.

 

נושא נוסף בו עסק גברי בביקורו ביבשת היו פגישות עם ארגונים קואופרטיביים שהתעניינו בנעשה בתנועה הקיבוצית, ובקשו להדק שיתוף פעולה בין הצדדים. המפגש המרכזי בתחום זה התקיים בבואנוס איירס עם ארגון הגג של הארגונים הקואופרטיביים בארגנטינה. נשיא הפדרציה של הקואואופרטיבים הינו חואן קרלום פיסורה, והוא הציע לגברי לגבש תוכנית שיתוף פעולה והביע הערכתו לקיבוצים ולדוגמה שהם מהווים בתחום הקואופרטיבי. בהמשך לפגישה זו נפגש גברי עם הקטור פולינו, יו"ר לשעבר של המפלגה הסוציאליסטית בארגנטינה.

 

לסיכום ביקורו בדרום אמריקה אמר גברי שהוא מתכוון להגיש שורת המלצות לרכזי תנועות הנוער ולמזכירות התנועה במטרה לשדרג את פעילותנו ביבשת. "הפעילות הענפה שאנו מקיימים בקהילות היהודיות צריכה להוות מקור לגאווה", אמר השבוע ברגיל, "מגיעה לתנועות הנוער שלנו הערכה רבה על עבודת הקודש שהן מקיימות", סיכם.

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים