מורה נבוכים - חברי קיבוץ מדריכים חברים ניצולי שואה באשר לזכויות המגיעות להם מהמדינה

מורה נבוכים

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 18.3.2008

סינטיה וורצלבסקי

 

בשקט ובצנעה מיושם פרויקט תנועתי במסגרתו מדריכים חברי קיבוץ חברים אחרים שהם ניצולי שואה באשר לזכויות המגיעות להם מהמדינה

 

בשבוע שעבר הגיעו 31 מתנדבים מקיבוצים שונים, ליום עיון בנושא "מיצוי זכויות ניצולי שואה בישראל" ביד ושם. המפגש נערך ביוזמת ארנה זמיר ויעל אייזנר - המחלקה התנועתית לבריאות ורווחה, סינטיה וורצלבסקי מקיבוץ רבדים ו"יד ושם", ועורכות הדין אביבה סילברמן ודורית פורר מעמותת "אביב לניצולי השואה". המפגש היווה מעין "תעודת שליש" לפרויקט, בו מתנדבים כבר 47 חברי קיבוצים בהדרכת הניצולים, חברי קיבוץ ותיקים, באשר לדרכי מיצוי זכויות המגיעות להם מהמדינה, באיסוף "דפי עד" ודפי ניצול להנצחה ביד ושם.

 

במפגש חלקו המתנדבים חוויות, הצלחות וקשיים במפגשים האישיים עם ניצולי השואה. הם דיווחו כי יש עדיין ניצולים שלא מוכנים לפתוח את הנושא, לעומתם יש כאלה שמשתפים פעולה ברצון, וחשים אסירי תודה על כל תשומת לב הניתנת ועזרה כלכלית הבאה בעקבותיה.

 

בהמשך הסיור למדו המשתתפים על חידושי חקיקה ותקנות עבור ניצולי שואה בישראל - קרן הונגרית הגדילה את סכום המענק השנתי לזכאים, וזה עומד עתה על 12,000 ₪ לשנה. הקרן אף הרחיבה את הגדרת השירותים בגינם אפשר לקבל החזר הוצאות.

 

חידוש נוסף היא קרן גם למי שיצא את אוסטריה אחרי הראשון ביולי 1936. הקרן נותנת החזר הוצאות רפואיות וטיפול אישי ליוצאי אוסטריה, ולאלמנים/ות של יוצאי אוסטריה. קרן גרמנית חדשה נותנת מענק חד פעמי בסך 2000 יורו על עבודה בגטו שלא הייתה בכפייה. חידוש נוסף הוא פתיחתה של תוכנית ישראלית המעניקה 1,000 ₪ בחודש לניצולי שואה שעד כה לא עמדו בקריטריונים של הגורמים הנותנים רנטות, ולכן לא היו זכאים לקבלת רנטה, למשל ליוצאי גטו בודפשט שעלו ארצה אחרי אוקטובר 1953.

אייזנר וזמיר, מהמחלקה התנועתית, הביעו את תודתן למתנדבים, ואמרו כי הן חשות נפעמות מעבודת המתנדבים, מסירותם ותרומתם לניצולים ולהנצחה, ואסירות תודה לארגונים השותפים להצלחת הפרויקט - יד ושם ואביב לניצולי השואה. על חשיבותו והישגיו של הפרויקט אנחנו שומעות מהניצולים עצמם.

 

לאתר המחלקה לבריאות ורווחה

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים