סקר: 72% מחברי הקיבוצים תומכים במהלך של איחוד העיתונים "הקיבוץ" ו"הדף הירוק": 8% מתנגדים

סקר: 72% מחברי הקיבוצים תומכים במהלך של איחוד העיתונים "הקיבוץ" ו"הדף הירוק": 8% מתנגדים

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 9.3.2008

 

התנועה הקיבוצית הורתה השבוע לצוות המו"מ עם "מעריב מקומונים" ו"ידיעות תקשורת" לסכם חוזה להקמת עיתון מחודש. עדיפות תינתן לידיעות תקשורת, לאור הצעה אטרקטיבית יותר שהגיש

 

 מזכירות התנועה הקיבוצית קיבלה החלטה ברוב של 14 תומכים ו-3 מתנגדים, להורות להעלות שלב נוסף את מהלך איחוד העיתונים "הקיבוץ" ו"הדף הירוק". מדובר בהמשך להחלטה עקרונית שקיבלה מזכירות התנועה בחודש יולי אשתקד, שעיקרה בניית עיתון קיבוצי אחד גדול ומרכזי, וכניסה למשא ומתן עם שתי רשתות האם של העיתונים הקיבוציים.

 

צוות המשא ומתן עם המו"לים של שני העיתונים - "ידיעות תקשורת" ו"מעריב מקומונים" כלל את דורון סט, מנהל אגף הכלכלה, ואפרים שפירא, גזבר התנועה. אלה הונחו בהתאם להחלטה שהתקבלה במזכירות התנועה לסיים את המו"מ ולסכם על חוזה להקמת עיתון מחודש של התנועה הקיבוצית. בהחלטה נאמר כי לאור ההצעה שהוגשה, עדיפות ראשונה לחתימה תינתן ל"ידיעות תקשורת".

 

סעיף נוסף בהחלטת המזכירות השבוע, הוא הקמת צוות היגוי שיהיה אחראי על הקמת רשות ציבורית לעיתון החדש, מערכת, קביעת מדדים לקשר שבין התנועה לעיתון, ובחינת ציפיות ומטרות שצריכות לעמוד בפני העיתון. הצוות יטפל גם בסוגיית שם העיתון.

שני הצוותים יביאו את סיכום עבודתם לאישור מזכירות התנועה, ועוד קודם לכן יערך דיון  בנושא בכינוס מועצת התנועה, ביום חמישי הבא.

 

בישיבת המזכירות הציגו מזכירי התנועה, גברי ברגיל וזאב (ולוולה) שור, סקר לבדיקת עמדות חברי קיבוצים לאיחוד שני עיתוני התנועה לעיתון אחד. הסקר הוזמן על ידי התנועה הקיבוצית ובוצע על ידי "חקר רייטינג מחקרי שוק בע"מ", בניהולה של מנכ"ל החברה, מרים חונן. הסקר כלל 500 משיבים, מקיבוצים שונים, על פי מאגר מספרי הטלפונים של הקיבוצים, תוך שמירה על מכסות מייצגות לקיבוצי הקיבוץ הארצי ולקיבוצי התק"מ, ולקיבוצים קטנים לעומת קיבוצים בינוניים וקטנים, לפי חלקם היחסי מכלל הקיבוצים.

 

תמצית ממצאי הסקר ומסקנות, כפי שהגישה עורכת הסקר:

 

1. ניתן להסיק כי  צפויה תמיכה רחבה לאיחוד שני העיתונים לעיתון אחד (72% מהנשאלים  תומכים באיחוד העיתונים).

    רוב אלה שאינם תומכים הם חסרי דעה או מתלבטים. שיעור המתנגדים לאיחוד הוא זעום (8% בלבד).

    שיעורי התמיכה דומים בקרב חברי שתי התנועות, אולם שיעור המתנגדים גבוה  יותר יחסית בקרב חברי קיבוצי הקיבוץ הארצי.

 

2. הנימוקים הבולטים לתמיכה הם:

  • שני העיתונים עוסקים באותם נושאים
  • איחוד העיתונים יביא לחסכון (בכסף, במשאבים, בנייר)
  • איחוד הדעות יהיה משלים לאיחוד התנועות

3. ההתנגדות לאיחוד העיתונים היא כאמור מועטה, כשהסיבות הבולטות (יחסית)  להתנגדות, הן הרצון לשמר את הייחודיות של כל זרם ולתת במה למגוון דעות.

 

4. הממצאים מאפשרים גם להסיק שלהוציא בודדים, כל החברים מודעים, לפחות באופן נעזר, לכל אחד מהעיתונים.

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים