בית לוחמי הגטאות חנך אגף חדש שנבנה בעלות של 5.8 מיליון דולר

בית לוחמי הגטאות חנך אגף חדש שנבנה בעלות של 5.8 מיליון דולר

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 4.3.2008

 

בית לוחמי הגטאות חנך ביום ראשון בטקס מרגש אגף חדש שנבנה בעלות של 5.8 מיליון דולר, במימון ועידת התביעות, קיבוץ לוחמי הגטאות, ותורמים פרטיים.

 

האגף החדש כולל אולם "יזכור", ובו ארכיון אלפי פריטים וחפצים מתקופת השואה, אולם "עדות" ובו סיפור חייהם של מייסדי קיבוץ לוחמי הגטאות, ותצפית מרהיבה מגג המוזיאון על הגליל המערבי.

 

בטקס חנוכת האגף השתתפה סימון וייל, יהודייה צרפתייה, ניצולת מחנה אושוויץ, לשעבר נשיאת האיחוד האירופי. היא סיפרה על חוויותיה במחנה ההשמדה, ועל יחסה המיוחד לקיבוץ בזכות קשר אמיץ שנוצר בינה לבין נעמי יודקובסקי, חברת הקיבוץ.

 

המנכ"ל שמחה שטיין, אמר כי האגף החדש מבטא את רוח מייסדי הקיבוץ שדבקו בכמיהה לשלום ולתקווה. עדנה סולודר, יו"ר הוועד המנהל, דיברה על משמעות בית לוחמי הגטאות במאה ה-21, זאב פקטור, מנהל ועידת התביעות, על תפקידם מוזיאונים כמייצגי המרד בגטאות, ותמי רווה האוזנר, בתו של גדעון, התובע במשפט אייכמן, על ההתמודדות המחודשת מול "תא הזכוכית".

 

בשבוע שעבר התבשרו מנהלי המוזיאון על זכייה בפרס מטעם "קרן העתיד" המשותפת לממשלות ישראל וגרמניה. הפרס, על פרויקט חינוכי - "דיאלוג מיכאל" - המפגיש בני נוער גרמנים וצעירים מאירופה וישראל. הנוער הישראלי שהשתתף בפרויקט חקר היסטוריות משפחתיות, תוך השוואתן להיסטוריה של משפחות מעמים אחרים. עמיתיהם הגרמנים שביקרו בישראל באתרים יהודיים, הגישו ארוחה אותה בישלו בעצמם ל-400 חסרי בית בירושלים.

 

סכום הכסף - 1500 יורו - יוקדש להעמקת החילופין למסגרת יותר רחבה וליותר מדינות תחת המוטו "חינוך הוא למען העתיד ונסמך על העבר", הבטיח שמחה שטיין, המנכ"ל.

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים