במגמת קליטה: משפחות מהעיר מעדיפות "קיבוץ קיבוץ", בצפון הארץ

במגמת קליטה: משפחות מהעיר מעדיפות "קיבוץ קיבוץ", בצפון הארץ

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 26.2.2008

 

מטה צמ"ד: בעשרות קיבוצים מתקיים מהלך קליטת בנים לחברות. פחות התניות, יותר התחשבות בצורכי הקיבוץ והמועמדים לקליטה

 

הנושא המרכזי בישיבת מזכירות התנועה היה דו"ח פעילות של המטה לצמיחה דמוגרפית, הכולל את עמיקם אסם (רכז), תמי ענבר, ינינה ברנע וניב ויזל.

 

עמיקם הסביר כי המטה פועל בשני קצוות - מול קיבוצים ומול מועמדים להיקלט. הנחת העבודה היא שאם רוצים לגדול דמוגרפית צריך להבטיח שבקיבוצים יש רצון לצרף חברים חדשים, ושקיים מסלול קליטה. זה לא טריוויאלי - יש קיבוצים שלא ערוכים לקליטה מבחינה טכנית, ויש כאלה שמתנהלים בהם ויכוחים והתלבטויות פנימיות "לאן פני הקיבוץ", ו"למה לנו להכניס עוד שותפים", והם מעדיפים בינתיים להמתין עם מהלך הקליטה.

לדברי אסם, עיקר הפניות מבחוץ הן של אנשים שמבקשים "קיבוץ קיבוץ", וכאשר הם מפרטים את רצונם הכוונה היא לקיבוץ שיתופי, בו קהילה איכותית תומכת, מערכת חינוך, אווירה כפרית.

יש מועצות אזוריות שעובדות לבדן ויש מועצות עמן יש לנו שיתוף פעולה פורה, למשל מטה יהודה, אשכול, שער הנגב והערבה. אנחנו מסייעים בפיתוח מסלולי קליטה, על פי זיהוי צורכי הקיבוץ והמועמדים להיקלט.

 

תמי ענבר, המופקדת במטה על מיון פניות המועמדים וריאיונם, מעידה כי עיקר הפניות הן להצטרף לקיבוץ ה"קלאסי". היא הוסיפה עוד כי המציאות בעוטף עזה מרתיעה משפחות עם ילדים לבקש להצטרף לקיבוצי האזור, יש אומנם כאלה שכן מעיזים, אך הם בודדים, והדבר מלווה בחשש. הרוב מעדיפים קיבוץ בצפון. 

 

רבקה וילנד, רכזת האגף החברתי, בתוכו פועל המטה צמ"ד, אמרה כי המסר המרכזי אותו משווק המטה הוא קליטה לחברות בתוך הקיבוץ. בשנתיים האחרונות פועלים עשרות קיבוצים במסלול קליטה מחודשת לחברות, תוך שהם מקדמים מסלולי קליטה יצירתיים, המנסים לשלב בין רצון וצורכי הקיבוץ, לרצון וצורכי הנקלטים.

 

גברי ברגיל אמר בדיון כי "הצמיחה הדמוגרפית כבר מורגשת בקיבוצים". אנשים אוהבים להצטרף לדבר מצליח, והקיבוץ משדר היום יותר הצלחה וביטחון מאשר בשנות המשבר. התחושה אצל רבים מאלה שעזבו במהלך השנים, אמר, היא שזה הזמן לבוא ולהצטרף מחדש כחברים. קיבוץ שמקבל לחברות משדר למצטרפים עוצמה בעצמו, אמונה בהמשך קיומו ועתידו, הסביר.

 

ולוולה ציין אף הוא כי רואים כבר סימנים מוחשיים לכך שאנחנו מתחילים תקופת רנסנס בתחום הכלכלי והחברתי בקיבוצים. "חשיבות הצמיחה הדמוגרפית תקפה לא רק לקיבוצים, אלא לכלל יישובי הפריפריה", הסביר, ופירט: "נדרש מהלך משמעותי, ביחד עם המדינה, לחיזוק הפריפריה, יצירת שינוי תדמיתי לשינוי תדמיתה, יצירת אזורי תעסוקה, יזמות והשקעה במוסדות החינוך". את תפקיד התנועה הגדיר ולוולה, להמשיך להטמיע בקיבוצים את חשיבות מהלך הקליטה לחברות של מצטרפים חדשים. "קיבוץ שמספר חבריו הם 80 או 90 לא יוכל לשרוד לאורך זמן".

 

לאתר המטה לצמיחה דמוגרפית

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים