בסימן עלייה - ביקוש בקיבוצים לאמץ גרעיני "צבר" של הצופים -בני יורדים מארה"ב, שעלו והתנדבו לצה"ל
תאו קמינר

בסימן עלייה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 5.2.2008

 

ביקוש בקיבוצים לאמץ גרעיני "צבר" של הצופים, אשר חבריהם הם בני יורדים מארה"ב שהחליטו לעלות ולהתנדב לצה"ל

 

מה נשמע בצופים ? תאו קמינר (צרעה), האיש שלנו בתנועת הנוער הצופים העבריים, נודד לאחרונה בין קיבוצים ומציע להם להצטרף לפרויקט אימוץ גרעיני "צבר". למה "צבר"? מדובר בפרויקט שהחל לפני 30 שנים, ושותפים לו משרדי הביטחון והקליטה, תנועת הצופים, הסוכנות היהודית, מערך מ.ג.ן בצה"ל, והתנועה הקיבוצית, במסגרתו בנים להורים שירדו לארה"ב מישראל, היו חניכי הצופים, מתאגדים לגרעינים של 30 חברים- 15 בנים ו-15 בנות, עולים לישראל ומתנדבים לשירות בצה"ל, בדרך כלל ליחידה קרבית. הפרויקט מצליח, כך מעידים הנתונים- 70% מבוגרי "צבר" עד 2006 החליטו להישאר בישראל, ובמקרים רבים בני המשפחה אף מחליטים לחזור לישראל.

 

בית חם בקיבוץ

 

לפני 17 שנים הגיע הגרעין הראשון לקיבוץ חצרים, ומאז הפכו גם קיבוצים נוספים לביתם של חניכי צבר בישראל. לפי קמינר, הקיבוץ המאמץ נדרש להיות בית חם עבור החייל לתקופת השירות הצבאי, לאתר משפחה מאמצת ודיור הולם, אב או אם בית ומדריך לגרעין.

 

ב-2006 קיבלו גרעינים הקיבוצים יראון, סאסא, כפר הנשיא ועין חרוד איחוד, וב-2007 גדות, יפתח, מעוז חיים, יזרעאל וטירת צבי. הצפי ל-2008, הנשען על הביקוש הנרשם בסניפי הצופים בארה"ב, הוא שבחודש אוגוסט יגיעו לארץ שישה גרעינים נוספים - חמישה לקיבוצים חילוניים, וגרעין של חניכים דתיים לקיבוץ דתי.

 

במלאכת איתור קיבוצים שיאמצו את הגרעינים החדשים העלה קמינר בחכתו את הזורע ויפתח, לו יהיה זה הגרעין השישי עד כה. מגעים יש גם עם גן שמואל, גבעת עוז, גשר, עין חרוד מאוחד, שמיר ונירים וארז. עוד פניות יתקבלו בברכה, אומר קמינר, בעצמו צופה ותיק ולשעבר אף מזכ"ל הצופים, אך עדיין מתרגש מקבלות הפנים בקיבוצים: "זה מחמם את הלב להיפגש עם מזכירים וחברי המזכירויות, לראות את הנכונות לאמץ גרעין ולהשתלב בעשייה הציונית עם חברי צבר".

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים