ארץ גשור - הקיבוץ הקטן בדרום הרמה מרים ראש ומיישם מודל תגמול ייחודי

ארץ גשור

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 15.1.2008

 

הקיבוץ הקטן בדרום הרמה מרים את הראש, ומיישם מודל תגמול ייחודי

רק לפי שנתיים עוד היה נתון קיבוץ גשור, בדרום רמת הגולן, במשבר כלכלי ובתחושת תקיעות. צוות בהובלת מזכיר התנועה, גברי ברגיל, נרתם לסייע לקיבוץ במציאת פתרון שיוציא את הקיבוץ לדרך חדשה. בסיום תהליך הוחלט ליישם מודל ייחודי, שקיבל את אישור רשם האגודות השיתופיות, עו"ד אורי זליגמן, ובמרכזו שינוי סיווג לקיבוץ משולב מבחינת התגמול - קבוצת חברים אחת שביקשה להמשיך להתנהל על פי מסלול של תקציב אישי שוויוני בבסיסו, והקבוצה השנייה מתנהלת מול הקיבוץ בעצמאות כלכלית.

 

השבוע חזרנו לראות את מימוש המהלך בגשור במסגרת סיור של צוות היגוי תנועתי, שכלל מלבד ברגיל, את ניב ויזל מהמטה לצמיחה דמוגרפית, עמרי כנען, רכז אגף מלווי הקיבוצים, אורי שמיר ומוטי קומרוב, מלווי קיבוצי דרום הרמה והעמקים, ואנוכי, דובר התנועה. את גשור ייצגו ראובן טנא, רחלי בריינשטף, רמי ניסן (ניסקה), יוסי פרידמן, ערן בורן, רפי לוי ושלמה שושלב.

מתרחבים

ספירת מלאי: גשור מונה היום 49 חברים. לפי המודל החדש, יחסית, 35% מהחברים מתוגמלים כמו בקיבוץ שיתופי - לפי תקציב אישי, 65% מוגדרים מבחינת הקיבוץ כנמצאים בעצמאות כלכלית. 19 בני קיבוץ התקבלו לחברות במסגרת "היום הקובע" והם עתידים לעבור לגור בקיבוץ. 5 משפחות נוספות שהצטרפו במעמוד תושבות זמנית צפויות להתקבל לחברות מלאה במהלך 2008. בנוסף, מוקמת שכונה קהילתית ליד הקיבוץ. מערכת החינוך בגשור נותנת מענה לילדים מכיתה א' עד לתלמידי יב'. זו מונה 40 ילדים "מקומיים", ו-50 נוספים המגיעים מיישובי הסביבה.

 

ראובן טנא, חבר מבוא חמה, המכהן כרכז המשק בגשור, נתן סקירה כלכלית. במהלך שלוש השנים האחרונות גדל היקף הפעילות העסקית מ-12 ל-21 מיליון ש"ח. תוספת ההכנסות מאפשרת שיפור ברמת החיים בקיבוץ, והשקעה ביזמויות עסקיות חדשות, דוגמת "ארץ גשור" - מיזם שהוא שילוב של בית בד מודרני ושטח מטעי זיתים הנטועים בצפיפות יחסית, הנמסקים בצורה מכנית, במהירות גבוהה יחסית - 30 דונם בשעה, ומועברים ישירות לבית הבד בקיבוץ. בגשור בונים על היזמות החדשה ומצהירים כי "המטרה היא בתוך כמה שנים להוביל את שוק שמן הזית בישראל". ראובן טנא הסביר עוד כי דופק חייו הכלכליים של גשור הולם על פי קצבם ומירוצם של ענפיו החקלאיים. זה כולל כרמי ענבים וזית, ענפי הרפת, לול הפטם וגד"ש "השדות בגולן", וזאת בצמוד להתעוררות מבטיחה של תעשיית כבלי התקשורת - "טלדור"- שותפות בין עין דור לגשור המחזיקה ב-12.5% מהמניות.

 

הוצאות המחייה של חברי הקיבוץ גבוהות יחסית לקיבוצי האזור והתנועה כולה. הדבר מעיד אומנם על השיפור הכלכלי, אך הולם את שאיפתה של הנהגת הקיבוץ להמשיך לקיים קיבוץ איכותי ואטרקטיבי עבור חבריו ותושבי שכונת ההרחבה בצמוד אליו.

 

בדברי סיכום לפני יציאה משותפת למטע הזיתים, אמר גברי כי תוצאותיו העסקיות של הקיבוץ בשנתיים האחרונות הן פועל יוצא של הנהגת קיבוץ נחושה ואחראית, וחברים מסורים לקיבוצם. התנועה, הבטיח לחברים, תמשיך בליווי הקיבוץ ותסייע להצלחתו.

 

לכתבה בנושא גשור, "הקיבוץ", 4.1.08
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים