פרופ' זאב צחור: "הקמת המדינה לא הייתה מתאפשרת ללא העוצמה המגייסת של התנועה הקיבוצית" - בכנס לציון 80 שנה להקמת הקיבוץ המאוחד והקיבוץ הארצי

פרופ' זאב צחור: "הקמת המדינה לא הייתה מתאפשרת ללא העוצמה המגייסת של התנועה הקיבוצית"

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 8.1.2008

 

אמר את הדברים בכנס לציון 80 שנים להקמת הקיבוץ המאוחד והקיבוץ הארצי -

 

ראו תמונה בהמשך

 

80 שנים (וכמה חודשים) מלאו להקמת שתי התנועות הקיבוציות הראשונות - "הקיבוץ המאוחד" ו"הקיבוץ הארצי". לציון האירוע התקיים יום עיון שיזמו מכוני המחקר יד טבנקין ויד יערי, התנועה הקיבוצית ומכללת ספיר. התנועות עצמן - גוף אידיאולוגי, מרכזי, שאיחד קיבוצים שהיו פזורים ברחבי הארץ - כבר לא קיימות, במהלך השנים עברו מהלכי פילוג ואיחוד - בדצמבר 1980 אוחדו הקיבוץ המאוחד ותנועת איחוד הקבוצות והקיבוצים לתק"מ. הקיבוץ הארצי המשיך במסגרת עצמאית. בשנת 2000 אז אוחדו שתיהן, והוקמה "התנועה הקיבוצית".

 

פרופ' זאב צחור, נשיא מכללת ספיר והיסטוריון, חימם את לבבות מאזיניו באומרו כי במשפט ההיסטוריה "הקיבוץ הוא התרומה הציונית היחידה לרעיונות האוניברסליים שצצו בעת החדשה". הוא הוסיף כי לדעתו "הקמת המדינה לא הייתה מסתייעת ללא העוצמה המגייסת של התנועה הקיבוצית - האוונגרד שהוביל את המהפכה הציונית"

 

 הסוציולוג, אליעזר בן-רפאל, התייחס למעמד הקיבוץ בחברה הישראלית, ואמר כי קיימת דילמה תמידית בין לחץ קיבוץ להישרדות ולהישגים כלכליים, תוך שימוש בכלים שיביאו רווחה לקיבוץ, ומהצד השני - רצון הקיבוץ להציג עצמו כחברה איכותית הראויה להתייחסות ייחודית, דבר שמושך עליכם זעם רב מהציבור הרחב. לדבריו, גם העובדה שהחברה הקיבוצית מצהירה השכם וערב על המשבר בו היא נתונה איננו תורם לתדמיתה ולגיוס אמפתיה כלפיה. כך שהדילמה "איך רואים אותנו בחוץ" היא בעיקרו עניינו של הקיבוץ, ולא מעניינת את הציבור הרחב.

 

פרופ' מיכל פלגי התייחסה לתהליכי השינוי באורחות החיים ואמרה, כי במחקריה עולה כי ניכרת הסתגלות לשינויים. יש כאלה שקשה להם, יש כאלה שרע להם, אבל הרוב הסתגלו, ומעדיפים את הקיבוץ החדש. "קיים קיטון משמעותי לעומת העבר של חברים המעוניינים שקיבוצם יהפוך ליישוב קהילתי", הסבירה.

 

משתתפים נוספים במהלך יום העיון היו  אהרון ידלין (מזכיר תק"מ לשעבר), גברי ברגיל, מזכיר התנועה הקיבוצית, ניסים קלדרון ועמיה ליבליך, ונחמן רז, מזכיר איחוד הקבוצות והקיבוצים לשעבר.

מימין: זאב צחור וח"כ אבשלום וילן

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים