עושים שולם - סיכום פעילות 2007 של המוסד לבוררות וגישור בתנועה הקיבוצית

עושים שולם 

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 8.1.2008

 

 

68% מהבוררויות הן במחלוקת שבין חבר ובין קיבוצו. 12% בין בן עוזב לבין קיבוצו. כך עולה מסיכום פעילות 2007 של המוסד לבוררות וגישור בתנועה הקיבוצית

 

המגמה של הליכה להליכי בוררות או גישור במחלוקות שבין חבר לקיבוצו נמשכה גם ב-2007. מסיכום פעילות שעשו יוסי חלבי, חבר הסוללים, מנהל המוסד לבוררות וגישור בתנועה הקיבוצית, וליאת לם, מנהלת משרד המוסד, עולה כי במהלך השנה טיפלו כ-50 בוררי ומגשרי המוסד ב-100 תיקים. פניות נוספות נפתרו ללא צורך בהליך בוררות או גישור ונפתרו אחרי התערבות קצרה של חלבי, חלקן הופנו למיצוי הליכים במסגרת הקיבוץ, ואחרות הופנו לטיפול גורמי תנועה אחרים, למשל המחלקה המשפטית, ועדת פרט או מלווי הקיבוצים. פילוח הנושאים מלמד כי 68% מהתיקים נסבו על מחלוקת שבין חבר ובין קיבוץ, 12% בין בן עוזב ובין קיבוץ, 10% הם בין חבר לחבר, ומחלוקות עסקיות מהוות 5% מכלל התיקים. נושאי המחלוקת מגוונים, כמו שמאפשרת מציאות החיים הקיבוצית - ביניהם שיכון ודיור, תקבולים וקצבאות, חישוב ותק, יחסי עבודה ויחסי שכנות.

 

מרחיבים קאדר

 

בשנה האחרונה החל המוסד לבוררות וגישור גם קורס בוררים בשיתוף עם איגוד התעשייה הקיבוצית, ותהליך חדשני של בניית הסכמות בקיבוץ עין דור, בשיתוף המכון לייעוץ ארגוני. ב-2008, נוסף לטיפול השוטף בהליכי גישור ובוררות, מתוכנן קורס הכשרת חברי אגפי חברה ומלווי קיבוצים-רכזים, בתחום הגישור ככלי לניהול, תוך שיתוף פעולה עם מח' משאבי אנוש וקורס הכשרה למגשרים בשיתוף עם איגוד התעשייה הקיבוצית. עוד בתכנון - הרחבת תחומי הגישור לתחום המשפחה, צירוף מגשרים לצוות, הקמת מערך פנימי לשימוש פעילי המוסד בו יתאפשר להם לקבל מידע פנימי של המוסד, פסיקות מהעבר, פסיקות בתי המשפט ומידע רלבנטי בתחום הבוררות.

 

ולא פחות חשוב - כבוד למניחי היסודות: לפני מספר חודשים נפרדו במוסד מיהודה שי ז"ל, חבר גן שמואל, שהלך לעולמו. יהודה, מבכירי וותיקי הבוררים ליווה את המוסד בעבודתו במשך שנים ותרם רבות בפסיקותיו להעלאת קרנו של המוסד.

 

ולישראל ויזל (דפנה), יבדל"א, מנהל המכון במשך 18 שנים, הצענו לכרוך לספר את תולדות המוסד לבוררות ולגישור, בו יסופר סיפורו של המוסד מתחילת דרכו ועד ימינו, זאת כמי שליווה את המוסד בצעדיו הראשונים ומלווה אותו עד ימינו.

מסמכים אחרונים במדור דוברות של התנועה הקיבוצית

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים