רואים רחוק
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

רואים רחוק

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 20.5.2013

 

יואב מרגלית ונוקי גולדפישר, מח' הביטחון

שומרים תקציבים, עושים ביטחון, שת"פ עם קק"ל, קובעים יעדים, ו-השומר בן 100

 

האוצר נסוג: הממשלה תקצה סכום של 60 מיליון ₪ לשנים 2013-2014 להמשך פרויקט שיקום התשתיות ביישובים כפריים ותיקים. התקצוב מגיע מכספים קואליציוניים של מפלגת "ישראל ביתנו". תקצוב נוסף יגיע מהחטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית. במטה המשותף של תנועות ההתיישבות רואים הישג בשמירת תקצוב הפרויקט וזאת לאחר שמשרד האוצר ביקש לבטלו. תקצוב השיקום משנת 2015 והלאה יקבע במו"מ מחודש עם משרד האוצר. מזכ"ל התנועה הקיבוצית, איתן ברושי מסר כי מניעת הביטול של התקציב הוא הישג של המטה המשותף לתנועות התיישבות ומשרד החקלאות, המשך הפרויקט יסייע לעשרות יישובים נוספים ברחבי הארץ. מזכיר התנועה הקיבוצים גם הודה לשר החקלאות ופיתוח הכפר ולסיעת ישראל ביתנו על מאבקם לשמירת התקציבים להתיישבות ואמר, כי לקראת תקציב 2015 יהא עלינו לחדש את המאבק להגדלת התקציב.

 

פגישה עם יעלון: בפגישה עם שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון העלה בפניו איתן ברושי כמה סוגיות רלוונטיות בקשר שבין התנועה למשרד הביטחון, ביניהן הגדלת המכסה של היוצאים לשנת השרות (בימים הקרובים גם התנועה עצמה תבחן את שנת השרות, היקפיה ויעדיה), ממ"דים בעוטף עזה, השוואת תנאי חייל בודד המאומץ בקיבוץ לתנאי עמיתו בעיר, והשתתפות השר כמוזמן לכנס הגדול של חיילי הקיבוצים ב-12.9. יעלון הדגיש כי הוא רואה עצמו כתובת בכל הנושאים וידאג כי יימשכו הדיאלוג וגם הטיפול בנושאים שהועלו.

 

אחריהם!: במסגרת יוזמת מזכ"ל התנועה לעודד בני קיבוץ לשירות קבע ארוך בצה"ל, התקיימה בראשית השבוע בבית התנועה פגישה של שיח והתייעצות עם מספר קצינים בכירים (אלוף, ושלושה תתי-אלופים), כולם בני קיבוץ, בהשתתפות אנשי מחלקת הביטחון של התנועה, אגף המשימות ואגף חברה וקהילה. בשיחה הובע הרצון להעצים את תרומת הקיבוץ לצה"ל וזאת על ידי עידוד בניו לחתום לשרות קבע ארוך, כשהם משלבים זאת עם המשך חברות בקיבוץ. השיחה הייתה ראשונה בסדרה שיחות שמטרתן למידת הנושא. סוכם, כי יימשך הקשר עם הקצינים, ותבנה תכנית פעולה ליישום ההמלצות להצלחת המהלך, כשבמרכזה המשך הכנה לצה"ל וליווי בסדיר, עם דגש על עידוד ההליכה לקצונה והישארות בקבע ארוך.

 

חוגגים עם השומר: התנועה הקיבוצית תקצה 50,000 ₪ לאירוע "השומריה", בו תחגוג תנועת הנוער השומר הצעיר 100 שנים להקמתה. גם חלקו הראשון של כינוס מועצת התנועה יוקדש למאה שנים לתנועת הנוער היהודי הראשונה. כך הודיע מזכ"ל התנועה, איתן ברושי, להנהגת השומר הצעיר, בפגישה בה הציגו לו ולמנכ"ל התנועה, מרקי לוי, את תכנית השומריה, בה צפויים להשתתף אלפי חניכים ובוגרי התנועה. "לא גדלתי בשומר הצעיר אולם חגכם הוא חגה של התנועה הקיבוצית כולה", אמר ברושי, "100 שנות השומר הצעיר הוא גאווה לכולנו", ציין ברושי.

 

פנסיה: בהמשך לדיון, שהתקיים במזכירות התנועה בנושא הפנסיה, תיכנס התנועה לבחינה פרטנית גם של הקצבה המשולמת כיום בקיבוצים, וגם של היתכנות יכולתו של הקיבוץ להמשיך לשלם פנסיה גם בשנים הבאות, שמחייב גם עיצוב מודל פנסיה מתאים לקיבוצים.

 

קשר עם קק"ל: חודש הקשר עם הקרן הקיימת לישראל. ביום שני נפגשו מזכ"ל התנועה הקיבוצית, איתן ברושי, עם יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר. השניים דנו על נושאים המשותפים להתיישבות ולקרן קימת. סוכם כי הקשר, ייושם בפורום התיישבות משותף, שיקבל עדכוני סדר יום ותכנים לפני כינוס מועצת מקרקעי ישראל, וכמו כן על עזרה בטיפול נקודתי בקיבוצים, עם צורך בהכשרות קרקע ובניה.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים