בג'ץ קיבל את עמדת הקיבוצים והמושבים: דחה את ישיבת מועצת מקרקעי ישראל שנועדה למחר
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

בעקבות פניית מזכ"ל התנועה הקיבוצית ועתירה לבג"צ של עמותת אדמתי, הורתה פרקליטות המדינה על דחיית ישיבת מועצת מקרקעי ישראל שנועדה למחרת יום העצמאות

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 16.4.2013

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, איתן ברושי תוקף בחריפות את התנהלות רשות מקרקעי ישראל: "חבל שפועלים בעוינות וחוסר הבנה כלפי ההתיישבות. אני קורא לשר השיכון לבחון באופן רציני את התנהלות הרשות, והסקת מסקנות לעניין הפרת הכללים פעם אחר פעם"

 

פרקליטות המדינה הורתה ליועץ המשפטי של מועצת מקרקעי ישראל, עו"ד יעקב קווינט, לדחות את מועד ישיבת המועצה בשישה ימים, ל-23 באפריל, וזאת בעקבות עתירה לבג"ץ של עמותת אדמתי, המייצגת 150 קיבוצים ומושבים, כנגד שר השיכון, אורי אריאל, המשמש כיו"ר מועצת מקרקעי ישראל, וכן נגד רשות מקרקעי ישראל, זאת בשל מה שמכונה על ידי העמותה כ"ניסיון למחטף פסול".

 

בעתירתה דרשה עמותת אדמתי מבג"ץ כי יוציא צו ביניים שיורה על דחיית ישיבת מועצת מקרקעי ישראל הקרובה, שתוכננה ליום רביעי, ובה עתידים היו לדון חברי המועצה בכמה נושאים הנוגעים למגזר החקלאי ולהתיישבות: כוונה לבטל מתן הנחות בקרקע לרכישת קרקעות למטרות תיירות - נושא העתיד להשפיע בעיקר על יישובים בקרבת ים המלח והכנרת, ביטול הנחות בקרקע ליצירת מיזמים של אנרגיה מתחדשת - נושא שבו עוסקים יישובים באזור הנגב והערבה, וכן קביעת שינויים באפשרויות הבנייה למגורים המותרות כיום ביישובים חקלאיים.

 

העתירה הוגשה בעקבות שתי פניות ושיחות בעל-פה שנעשו בנושא אל שר השיכון, אורי אריאל, ואל מנהל המינהל בנצי ליברמן, הראשונה כבר ביום שישי שעבר מצד מזכ"ל התנועה הקיבוצית איתן ברושי, והשנייה ביום ראשון על ידי אדמתי, ששתיהן לא זכו לתגובה. הטענה המרכזית שהועלתה בעתירה, אותה הגיש משרד עוה"ד רון רוגין, היא שעצם קיום הישיבה, כמו גם סדר היום שלה, הובא לידיעת הצדדים הנוגעים בדבר ביום חמישי בשעות הערב. זאת בעוד שהדין, כמו גם החלטות מינהל מהעבר, מחייבים 14 ימים לפחות כזמן הכנה לדיון. בנוסף לכך, נטען, גם במסגרת ששת הימים שהוקצו כמעט שלא היו לטענת העותרים ימי עבודה שאפשר היה לנצל לטובת הנושא, מכיוון שפרק זמן זה כלל את יום שבת, לאחר מכן ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולפעולות האיבה ויום הזיכרון עצמו ולאחר מכן חל יום העצמאות.

 

עוד נטען בעתירה כי "התנהלות זו מצד מועצת המינהל - פרסום סדר היום ותוכן ההחלטות סמוך ממש לפני ישיבת המועצה, תוך הכללת מנין ימי המנוחה (כולל שבת) והמועד במניין הימים, מרוקנת מכל תוכן מהותי את הערך של שיתוף הציבור". ובנוסף היא סותרת סיכום מוקדם בין שר השיכון למזכ"ל התנועה הקיבוצית.

 

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, איתן ברושי תוקף בחריפות את התנהלות רשות מקרקעי ישראל: "הזימון לישיבת המועצה הובא עוד פעם, במה שכבר הפך לשגרה, כמעין מחטף, בניגוד לדין, ולא פחות חמור - תוך ציפייה שהציבור שסעיפי ההחלטות מתייחסים אליו יחלל את יום השבת ואת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל כדי להיערך לדיון. אנשי רשות מקרקעי ישראל מפגינים יחס עוין וחוסר הבנה כלפי ההתיישבות. זו כבר הפעם השנייה לאחרונה שאנו מאלצים את מועצת מקרקעי ישראל לדחות ישיבה שזומנה בניגוד לנהלים, תוך התעלמות מהציבור ומהכללים. חבל שהיה צריך לפנות לבג"צ כי הם לא מותירים ברירה, ולא מגיבים לפניות מוקדמות לעניין זה. אני קורא לשר השיכון לקיים בדיקה פנימית לבחינת התנהלות הרשות, ולהסיק מסקנות כלפי מי שמפר את הכללים פעם אחר פעם".

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים